PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zj sunroof sorunu için çözüm araniyor

y-bsungur
22.Ekim.2015, 20:39
:rolleyes: Zihni sinir işler bunlar lakin konu ZJ ve sunroof olunca aklıma gelmeyen kalmıyor bizim zj lerin sunroof sistemleri bence yıllara yenik düşmüş durumda öyleki elini vurmaya kalmıyor elinde kalıyor bütün malzemeler saglam gibi görünsede yıllarca güneş ışıgı yagmur soguk sıcak derken resmen çıtır kraker gibi el degmeye gelmiyor benimde aklıma başka bir çözüm yolu geliyor zj lerin sunroof sistemi aynı diger araçlar gibi sekiz vidayla tavana sabitlenen müstakil sistemler fakat piyasada çok zor bulunuyor ve bulunsada bulunanda kullanılmış oldugundan pek işe yaramıyor bu durumda sıfırıda olmadıgından başka bir yol bulunamazmı zj sunroof kasası bildiğiniz diger araçların sunroof sistem kasalarıyla üç aşagı beş yukarı aynı en ve boy ölçülerinde gibi (ölçmedim ama tahmini olarak söylüyorum )ve aynı hareketlere sahip bu nedenle zj sunroof camı sabit kalmak kaydıyla başka bir aracın sunroof sistem kasasını bizimkiyle yer degiştirmek için modifiye etsek ? :rolleyes: ( Örnek : metal fan yerine plastik fan modifiyesi gibi )
Ben aslında bu konuda bir çalışma yapacagım belkide başarılı olurum,:confused: bana yol göstermeniz ve fikir vermeniz açısından AR-GE ruhuna sahip profesyonel/amatör tüm arkadaşların Özellikle işin erbabı Ergun Abi başta olmak üzere bu konuda fikirlerini almak istiyorum.

Beatrix
22.Ekim.2015, 21:01
İnan bana, eğer 96 üstü bir Grand Cherokee sahibi olsaydım çoktan iyi bir kaportacıya gider, Sunroof' u iptal eder, saç ile kapatıp mükemmel bir boya atar, tavan döşemesini de değiştirirdim olur biter.

Emin ol yapardım ve herkese de tavsiye ederim.

Maliyeti taş çatlasa 1.000,- Lirayı bulur ama kafan da artık rahat eder.

Şu sunroofların tamiratlarına harcanan paralara emeğe ve zamana bir bak, üstelik eninde sonunda tavan saçı çürümeye mahkum !

Bu arada Sunroof şart mı ? :)

y-bsungur
22.Ekim.2015, 21:12
Artık olan oldu ben bu sunroof olayının bu kadar beni meşgul edeceğini hiç tahmin etmezdim üstelik Sunroofu olan ilk arabamda değil fakat ne yapayım kendim kurcaladım ve kendim bozdum,o dediğin sac ile kapatma işini yapan yapsın ama bana uymaz.ben bir başka marka aracın (mercedes-bmw-opel vs vs ) sunroofunu zj ye adapte edebilecegimi tahmin ediyorum ve bu tahminimde de yanılmayacağım,bana bu işi yapan elinde bol miktarda degişik markanın sunroof kasası olan ve bana sabredebilecek kafadan çatlak bir Sunroof cu lazım

Kadir
22.Ekim.2015, 23:08
Artık olan oldu ben bu sunroof olayının bu kadar beni meşgul edeceğini hiç tahmin etmezdim üstelik Sunroofu olan ilk arabamda değil fakat ne yapayım kendim kurcaladım ve kendim bozdum,o dediğin sac ile kapatma işini yapan yapsın ama bana uymaz.ben bir başka marka aracın (mercedes-bmw-opel vs vs ) sunroofunu zj ye adapte edebilecegimi tahmin ediyorum ve bu tahminimde de yanılmayacağım,bana bu işi yapan elinde bol miktarda degişik markanın sunroof kasası olan ve bana sabredebilecek kafadan çatlak bir Sunroof cu lazım

Bununla ilgili bende araştırma işine dahil olacağım ancak projemin bitip sakin kafaya erişmem gerekmekte mutlaka bu işin bi çözümü bulunur diye umut ediyorum 😌

Sent from my iPhone using Tapatalk

ycankes
23.Ekim.2015, 00:32
Benim zjnin sunroofuda bazen tam yuvaya oturmuyor veya yuvadan çıkmıyor. Yani açınca tam yerine oturmuyor veya kapali ve yerine tam oturukken yukari açılmıyor. Fitilden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

y-bsungur
23.Ekim.2015, 01:19
Bununla ilgili bende araştırma işine dahil olacağım ancak projemin bitip sakin kafaya erişmem gerekmekte mutlaka bu işin bi çözümü bulunur diye umut ediyorum ������

Kadir araştırmaya katılımın için teşekkür ederim,eminimki uygun bir sunroof bulunacaktır ,eski malzemeleri sök tak yapmak yerine yeni bir sunroof la bu iş çözülür,üstelik piyasada zj sunroofu bulunmadıgındanda çıkmasına dahi asgari ücretli maaşından daha yüksek fiyat çekiyorlar oysaki güncel markalarda daha modern sunroof sistemleri var ve çogunun tavan genişligi zj ile hemen hemen aynı.şayet sunroof kasası ebat olarak uyarsa cam kızaklarıda kenarda ise geriye tek problem camın iniş kalkış mesafesi kalıyorki buda mekanik veya elektronik olarak ayarlanabilir

y-bsungur
23.Ekim.2015, 01:25
Benim zjnin sunroofuda bazen tam yuvaya oturmuyor veya yuvadan çıkmıyor. Yani açınca tam yerine oturmuyor veya kapali ve yerine tam oturukken yukari açılmıyor. Fitilden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Evet fitilde olabilir yada sunroof yükseklik ayar bozuklugu da olabilir sorun ne olursa olsun en büyük problem yaşa baglı malzeme yorgunlugu ve deformasyon,bu sorun sadece sizin aracınızda degil benim bildiğim pek çok zj nin sunroofunda da farklı farklı da olsa mutlaka bir problem var çogu araç sahibi bunu dillendirmiyor ama işin aslı bu.

Han Solo
23.Ekim.2015, 01:41

hayır abi fitilden kaynaklı gibi düşünüyorsun ama değil. ince bir ayar lazım --fine tuning belki 10 dakikada işi bilen bi sunroofcu halledecek onu sen erteleyerek parçaların kasılmasına belki de kırılmasına yol açıyorsun bence..bilen bi ustaya göster mutlaka

Kadir
23.Ekim.2015, 01:41
Kadir araştırmaya katılımın için teşekkür ederim,eminimki uygun bir sunroof bulunacaktır ,eski malzemeleri sök tak yapmak yerine yeni bir sunroof la bu iş çözülür,üstelik piyasada zj sunroofu bulunmadıgındanda çıkmasına dahi asgari ücretli maaşından daha yüksek fiyat çekiyorlar oysaki güncel markalarda daha modern sunroof sistemleri var ve çogunun tavan genişligi zj ile hemen hemen aynı.şayet sunroof kasası ebat olarak uyarsa cam kızaklarıda kenarda ise geriye tek problem camın iniş kalkış mesafesi kalıyorki buda mekanik veya elektronik olarak ayarlanabilir

Bende benzer şeyleri düşündüm, piyasada değilde kenarda köşede kalan eski zanaatkar ustaları araştırıp tek tek fikirlerini almakta fayda var acele edilmesi durumunda hem boşa masraf hemde zaman kaybı en kötüsü hüsran olabilir diye düşünüyorum...

Kadir
23.Ekim.2015, 01:45
Bununla birlikte İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerdeki arkadaşların da yardımıyla çözeriz bence bu 3 ilde de işini iyi bilen ustalar mutlaka vardır diye ümit ediyorum 😀

y-bsungur
23.Ekim.2015, 01:47
yok tabiiki aceleye gerek yok bu tarz işler ince ince oya gibi işleyerek araştırarak yapılması gereken işlerdir her iki koldan araştırısak mutlaka olumlu bir sonuç alırız,azimli sıçan tahtayı delermiş ata sözü

y-bsungur
23.Ekim.2015, 01:51
bir sürü araç markası ve modeli var üç aşagı beş yukarı mutlaka kasa ebadı ve cam ayaklarının baglı oldugu kızak genişliği uyan bir yeni sunroof kasası bulunur,zaten ebadı tutturduktan sonrası bence kolay

Han Solo
23.Ekim.2015, 01:52
İnan bana, eğer 96 üstü bir Grand Cherokee sahibi olsaydım çoktan iyi bir kaportacıya gider, Sunroof' u iptal eder, saç ile kapatıp mükemmel bir boya atar, tavan döşemesini de değiştirirdim olur biter.

Emin ol yapardım ve herkese de tavsiye ederim.

Maliyeti taş çatlasa 1.000,- Lirayı bulur ama kafan da artık rahat eder.

Şu sunroofların tamiratlarına harcanan paralara emeğe ve zamana bir bak, üstelik eninde sonunda tavan saçı çürümeye mahkum !

Bu arada Sunroof şart mı ? :)

abi sunroof şart mı şart değil belki ama bu araçları konforu rahatı keyfi için alıyoruz ve eğer sunroof çaresiz bir hastalığa yakalanmadıysa kanser gibi kesinlikle şart diyorum. o tavanı açınca verdiği özgürlük hissi rüzgarın saçlarının arasına dolması tavandan gökyüzünü görmen egsozun gürültüsünü sunrooftan içeri almak hızlandıkça artan rüzgarın içeriye dolması paha biçilemez. o yüzden üzerinde çalışmalıyız çözüm üretebiliriz. ama kolay değil elbet. ben bütün parçalarını dağıttım biliyorum aslında çok ama çok basit bir mekanizma. tek problem o kanalın içindeki plastiğe benzer parçaların kopyalanması artık günümüzde milimetrik ölçü alıp cnc benzeri makinada parçayı istediğin malzemeden yapan makinalar var yeterki 1 kişi çıkıp parçaların autocad çizimlerini çıkarabilsin. ondan sonrası maliyet değil. autocad çizimlerini çıkarmak cidi maliyet ..o yüzden ben sunrooftan pek vazgeçemem ve sağlam olduğu halde ufak bi takıntıdan amerikadan bir arkadaşıma sipariş verdim çıkma olarak buldu 1 tane ve mart ayı gibi dönerken yanımda getiririm dedi. inşallah sözünde durur. ondan sonra söküp parçalayıp parçaların kopyasını yapmak kolay olabilir elde yedek olduktan sonra. aslında sunroofta tek problem geri hareketli kanalllar içindeki parçalar. bu kanallar sıfır olarak yurtdışında satılıyor sanırım ki bostancıda bi arkadaş istersen 1 ayda gelir diyor. tek tarafın kanalına 900 tl para istiyor. çok abartılı. amerikada çıkması komple sunroofun 400 usd ki 400 usd da iyi para amerika piyasası için.

Han Solo
23.Ekim.2015, 01:57
bir sürü araç markası ve modeli var üç aşagı beş yukarı mutlaka kasa ebadı ve cam ayaklarının baglı oldugu kızak genişliği uyan bir yeni sunroof kasası bulunur,zaten ebadı tutturduktan sonrası bence kolay

maslakta bi sunroof ustası demişti hiç kulağımda çınlıyor. biz zamanında tipo tempra orjinal sunrooflu olanların kızaklarını alır takardık bunlara.. serviste amerikan diye 600 e satılırdı biz 100 tl ye tofaştan alır 600 e satardık demişti. iyi para kazandık o zamanlar dedi bunlardan. lakin üzerine duşmedim zaten fabrika çıkışlı orjinal sunrooflu tipo tempra nerde bulunur çıkması bilmiyorum pek yok piyasada sonradan takılan sunroooflu tipo tempralar var ...varsa eskişehirde bi araştır derim burdan yola çık abi. hatta sahibinden.com ikinci el tipo ilanlarında bazılarını arayıp gitmeye çalıştım o zamanlar ama araç satıldı gitti ben bakana kadar...al sana ipucu

y-bsungur
23.Ekim.2015, 02:05
abi sunroof şart mı şart değil belki ama bu araçları konforu rahatı keyfi için alıyoruz ve eğer sunroof çaresiz bir hastalığa yakalanmadıysa kanser gibi kesinlikle şart diyorum. o tavanı açınca verdiği özgürlük hissi rüzgarın saçlarının arasına dolması tavandan gökyüzünü görmen egsozun gürültüsünü sunrooftan içeri almak hızlandıkça artan rüzgarın içeriye dolması paha biçilemez. o yüzden üzerinde çalışmalıyız çözüm üretebiliriz. ama kolay değil elbet. ben bütün parçalarını dağıttım biliyorum aslında çok ama çok basit bir mekanizma. tek problem o kanalın içindeki plastiğe benzer parçaların kopyalanması artık günümüzde milimetrik ölçü alıp cnc benzeri makinada parçayı istediğin malzemeden yapan makinalar var yeterki 1 kişi çıkıp parçaların autocad çizimlerini çıkarabilsin. ondan sonrası maliyet değil. autocad çizimlerini çıkarmak cidi maliyet ..o yüzden ben sunrooftan pek vazgeçemem ve sağlam olduğu halde ufak bi takıntıdan amerikadan bir arkadaşıma sipariş verdim çıkma olarak buldu 1 tane ve mart ayı gibi dönerken yanımda getiririm dedi. inşallah sözünde durur. ondan sonra söküp parçalayıp parçaların kopyasını yapmak kolay olabilir elde yedek olduktan sonra. aslında sunroofta tek problem geri hareketli kanalllar içindeki parçalar. bu kanallar sıfır olarak yurtdışında satılıyor sanırım ki bostancıda bi arkadaş istersen 1 ayda gelir diyor. tek tarafın kanalına 900 tl para istiyor. çok abartılı. amerikada çıkması komple sunroofun 400 usd ki 400 usd da iyi para amerika piyasası için.

Agzına saglık sunroof ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi .Ergun abimiz alınmasın ama sunroofu olan bir zj nin tavanına sırf sunroofu tam çalışmıyor veya hiç çalışmıyor diye sac kaynatacağima o zj yi satarım daha iyi o arabaya böyle sac mac kaynatarak böyle bir kötülüğü bir zj ye ben asla yapamam. İnanıyorumki bu sorunun çözümü çok zor ve çok uzakta degil kesinlikle,belkide kendi soyundan bir wj den veya bir başka araçtan mutlaka UYGUN BİR DONÖR BULUNARAK BU ORGAN NAKLİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

y-bsungur
23.Ekim.2015, 02:13
maslakta bi sunroof ustası demişti hiç kulağımda çınlıyor. biz zamanında tipo tempra orjinal sunrooflu olanların kızaklarını alır takardık bunlara.. serviste amerikan diye 600 e satılırdı biz 100 tl ye tofaştan alır 600 e satardık demişti. iyi para kazandık o zamanlar dedi bunlardan. lakin üzerine duşmedim zaten fabrika çıkışlı orjinal sunrooflu tipo tempra nerde bulunur çıkması bilmiyorum pek yok piyasada sonradan takılan sunroooflu tipo tempralar var ...varsa eskişehirde bi araştır derim burdan yola çık abi. hatta sahibinden.com ikinci el tipo ilanlarında bazılarını arayıp gitmeye çalıştım o zamanlar ama araç satıldı gitti ben bakana kadar...al sana ipucu

Mert benim sunroofun camı ve camı sunroofa bağlayan kızaklar filan saglam sadece kanaldaki bir parça kırık ve saglı sollu kanallardaki bir kaç parçada da deformasyon var o nedenle sunroofu eskisi gibi saglıklı kullamamıyorum problem senin bahsettiğin kanalların içindeki irili ufaklı acayip şekilli bakalit malzemeler var ya işte bütün mesele onların yenilenmesinde,benim düşündüğüm ise biraz daha farklı yeni nesil araçlarda sunroof sistemleri eskiye oranla çok daha modern ve elektronik olmuş durumda bizdeki zj lerde ise bir sürü hareketli mekanik parça var,egerki böyle bir yeni malzemeyi ebat olarak yakalarsam kasaları degiştirmenin zj ye bir zararı olmaz hem daha yeni ve daha modern bir sunroofum olur

Beatrix
23.Ekim.2015, 07:23
Ahan da kesin çözüm !

http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/sunroof/10_zpspdv90gfd.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/sunroof/10_zpspdv90gfd.jpg.html)
http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/sunroof/11_zps68dlwwde.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/sunroof/11_zps68dlwwde.jpg.html)
http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/sunroof/12_zpsvu10z7rq.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/sunroof/12_zpsvu10z7rq.jpg.html)
http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/sunroof/13_zpsqrybxnj4.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/sunroof/13_zpsqrybxnj4.jpg.html)
http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/sunroof/14_zpsbcx5cuh1.jpg (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/sunroof/14_zpsbcx5cuh1.jpg.html)

ukymk55
23.Ekim.2015, 09:17
Ergun Abi iyi güzelde. o kaynak dikişini hiç beğenmedim :) :p

Beatrix
23.Ekim.2015, 10:25
Ergun Abi iyi güzelde. o kaynak dikişini hiç beğenmedim :) :p

Kaportacıdan kaportacıya değişir tabi :)

FuatD
23.Ekim.2015, 10:41
Ben de sunroof olması tarafındayım. Önerileri birleştirince şöyle bir şey geldi aklıma; ZJ e uygun ölçüde sunroof aramak yerine Ergun abinin söylediği tadilatın tersi yapılarak da çözülebilir. Örneğin uygun fiyata bir Subaru Forester sunroofu bulundu diyelim iyi bir kaportacıda yuva genişletilir ve o monte edilir :)

Beatrix
23.Ekim.2015, 11:16
uygun fiyata bir Subaru Forester sunroofu bulundu diyelim iyi bir kaportacıda yuva genişletilir ve o monte edilir :)

Bir sürü teknik sorunu ve iç görünüm problemlerini birlikte getirecektir, üstelik bayağı da tuzluya çıkar bu iş... :)

y-bsungur
23.Ekim.2015, 11:34
Sunroofun kasa ölçüleri uyduktan sonra tek yapılacak iş bulunan yeni sunroofun camı ile zj nin sunroof camı yer degiştirecek ve camı degişen sunroofda yeni cama uygun iniş kalkış noktaları yeniden ayarlanacak benim kafamdaki basit anlamda proje bu ,ben zj nin sunroofunu söktüğüm için biliyorum zj tavanında sunroof için özel bir alan yok adam kasayı düz tavana vidalarla asmış bütün mevzuu bu bu nedenle zj sunroof kasasına ebat olarak benzeyen bir başka sunroof jkasasınıda getirip aynı yere monte etsek zj yok ben bunu istememmi diyecek.:)

Kadir
23.Ekim.2015, 14:01
Ben de sunroof olması tarafındayım. Önerileri birleştirince şöyle bir şey geldi aklıma; ZJ e uygun ölçüde sunroof aramak yerine Ergun abinin söylediği tadilatın tersi yapılarak da çözülebilir. Örneğin uygun fiyata bir Subaru Forester sunroofu bulundu diyelim iyi bir kaportacıda yuva genişletilir ve o monte edilir :)

Alternatif olarak yapılabilir ancak direk olarak uygulanabilecek bir çözüm daha akılcı bence.

Şöyle bir durum varki bu ihtimali daha da ön plana çıkartıyor; Araç üreticileri genel olarak kullanılacak parçaları ilgili üreticilere yaptırır. Mesela bizim araçlarda ki çoğu motorlu parçalar valeo firmasına yaptırmıştır, silecek motoru / radyatör / sunroof motoru vs. Hatta üstündeki 5.2L motor Birçok araçta mevcut bire bire aynısı 😱 bence biZim sunrooflarda ortak bir üretici olduğunu düşünüyorum bunu tespit etmek için aynı yıllarda üretilen araçları inceleme altına almak gerekir.

Sunroof üreten firmaları tespit etmek gerekli bu firmaları bulduğumuz anda olay çözülecektir.

Bu şekilde alan daraltılıp daha kolay hedefe ulaşabilriz diye düşünmekteyim?!

Kadir
23.Ekim.2015, 15:30
Sanırım sonradan yapılmış bir uygulama beyin fırtınası açısından yararlı olabilir....

http://youtu.be/JQ8WG7DfHF0

ycankes
23.Ekim.2015, 17:26
hayır abi fitilden kaynaklı gibi düşünüyorsun ama değil. ince bir ayar lazım --fine tuning belki 10 dakikada işi bilen bi sunroofcu halledecek onu sen erteleyerek parçaların kasılmasına belki de kırılmasına yol açıyorsun bence..bilen bi ustaya göster mutlaka

Belkide öyle Mert abi haklı olabilirsin. Karabükte işten anlayan pek usta olmadığından birçok şeyi çözüme göturemiyoruz ustayim diyene güvenemiyoruz. Anca 10bin bakimina ankaraya gittiği zaman arabanin birçok sorunu çözülebiliyor.

ycankes
23.Ekim.2015, 17:33
Evet fitilde olabilir yada sunroof yükseklik ayar bozuklugu da olabilir sorun ne olursa olsun en büyük problem yaşa baglı malzeme yorgunlugu ve deformasyon,bu sorun sadece sizin aracınızda degil benim bildiğim pek çok zj nin sunroofunda da farklı farklı da olsa mutlaka bir problem var çogu araç sahibi bunu dillendirmiyor ama işin aslı bu.

Evet genel olarak bir çok zjde benzer sorunlar mevcut bazı insanlar sunroofu kullanmiyor önemsemiyor bazısıda zaten eşek niyetine biniyor zjye umursamıyor. Ben herseferinde bi korkuyla açıyorum sunroofu. Belkide Mert abiyle senin dediğiniz gibi yükseklik vs ayariyla ilgili ama benim fitilden şüphelenme sebebim havanin sıcak soğuk durumuna göre olayın farklılık göstermesi. Mesela Ağustosta sabah 10da sıkıntısiz açılıyor, öğlen 1den sonra akşam 7ye kadar kapatmak istesek yuvaya oturmuyor.Ama akşamları sıkıntısiz açılıp kapanıyor genelde. Son 1 aydır sivastayim üniversiteden ötürü. Yarin karabükte olacağım bakalım sunroof bu havalarda ne halde 😊

y-bsungur
24.Ekim.2015, 00:56
wj lerin sunroofları sanki zj ye cuk diye oturacak gibi görünüyor bugün bir wj benim evin önüne park etmiş hemen sunroofunu kontrol ettim neredeyse ölçüler aynı gibi.

Han Solo
08.Kasým.2016, 21:30
ibrahim ? ...........

Kadir
09.Kasým.2016, 01:11
ibrahim ? ...........
Hayırdır abi bişi mi buldun sunroof için ?

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ä°braym
09.Kasým.2016, 15:18
96 model zj'de sunrooftan su alıyor ve paspasın altına kadar ıslanıyor bazen tepemden de akıyor. Araç sürekli yokuş aşağı duruyor Mert abi, o tıkanıklığı açsak yeter bana sunroof calısmasa da olur

onur746
09.Kasým.2016, 16:02
Bende komple boya yaparken sunroofu iptal ettim,motor ıvır zıvır ne varsa söküp attım:) ama sac kaplamadım,camı yerine monte ettik alttan güzelce dysonla izolasyonunu yaptık...Pencere niyetine kullanıyorum yani,perdede yaptık açıp kapatıyorum güneş gelince...

KARADAG
09.Kasým.2016, 16:08
96 model zj'de sunrooftan su alıyor ve paspasın altına kadar ıslanıyor bazen tepemden de akıyor. Araç sürekli yokuş aşağı duruyor Mert abi, o tıkanıklığı açsak yeter bana sunroof calısmasa da olur

İbrahim sunroofu açınca kanal içinde 4 adet gider ağzı vardır bunların 2 tanesi önde diğer 2 tanasi arkadadır.Arkada olanlara ulaşman biraz meşakkat lı olabilir ancak kanal borularında yırtılma yok ise (susta diye tabir edilen yay vardır nalburdan temin edebilirsin) yukarıdan olmak şartı ile başka türlü mümkün değil zaten onun yardımı ile aşağı şase kısmına inecek şekilde içine sal açıldığını kontrol etmek için su dök kanala sorunun çözülecektir.

Han Solo
09.Kasým.2016, 23:07

yokuş aşağı durmasın abi her türlü yaşar o zaman düzlükte bir dene bakalım alacak mı eğimli olunca 4 kanala dağılması gereken yağmur suyu 2 kanala hucum ediyor o kanallardan 1 i de hafif tıkalı olsa bile taşıyor

Ä°braym
10.Kasým.2016, 00:37
Abi mecbur kapımın önüne koyuyorum aracı oyüzden sürekli rampada duruyor, İstanbul'da olup da yardım edebilecek biri var mı acaba şu dertten kurtulayım yoksa canım arabaya yazık olacak abi

Ä°braym
10.Kasým.2016, 00:40
yokuş aşağı durmasın abi her türlü yaşar o zaman düzlükte bir dene bakalım alacak mı eğimli olunca 4 kanala dağılması gereken yağmur suyu 2 kanala hucum ediyor o kanallardan 1 i de hafif tıkalı olsa bile taşıyor

Mert abi durum böyle, yağmur yağınca tepemden akan suyu kesmemiz lazım, sunroofu acmayı bilmiyorum calısmıyor zaten hadi actım temizledim nasıl kapatıcam hepten sıkıntı. İlk arabam ve alalı daha 2 3 ay oldu cok yabancıyım

Han Solo
10.Kasým.2016, 00:43
Abi mecbur kapımın önüne koyuyorum aracı oyüzden sürekli rampada duruyor, İstanbul'da olup da yardım edebilecek biri var mı acaba şu dertten kurtulayım yoksa canım arabaya yazık olacak abi

yarın dolapdere sanayi ikitellide buluşacağız yakınsan vaktin varsa gel konuşuruz. çözülmeyecek birşey değil dert etme. ama sağlam bile olsa çok yağış olursa tepsinin kaldıracağız bir kapasite var üstüne çıkarsa tepsiden taşar ama senin kanalda kesin tıkanma var tavanı sökmen lazım orası kesin sonra çıkacak herşey ortaya

Ä°braym
10.Kasým.2016, 00:51
Abi saat kaçta buluşacaksınız ? Annemi hergün Medipol Bağcılara götürüyorum haftasonu hariç, saatler çakışmazsa geleyim abi

Han Solo
10.Kasým.2016, 01:09
Abi saat kaçta buluşacaksınız ? Annemi hergün Medipol Bağcılara götürüyorum haftasonu hariç, saatler çakışmazsa geleyim abi

akşam 7 den itibaren ordayız tahmini 11 e kadar falan

Ä°braym
10.Kasým.2016, 01:22
mert abi numaranı alabilirmiyim , bi aksilik cıkmazsa gelicem inşallah

Han Solo
10.Kasým.2016, 11:05
mert abi numaranı alabilirmiyim , bi aksilik cıkmazsa gelicem inşallah

05332823147

oguzhanyasinzer
15.Kasým.2016, 13:16
Ben çözümü şöyle buldum :)

ergün abinin çözümü aksine:) sun roof arizalandi, söktük düzelttik sorunlari yerine taktik birdaha sorun olmamasi için arkadan fişini soketini söktük takili bir şekilde biraktik ve üstüne inceden slikon çektik suan sun roof sorunum yok hem tavana bakinca gökyüzünü görüyorum hem aracin orj. Bozmuyorum. Hemde sun roof çalişir vaziyette duruyor.

Ama yanlardan falan su aliyoruz fitillerimi deÄŸiÅŸmem gerekiyor :)

Kadir
15.Kasým.2016, 17:49
Ben çözümü şöyle buldum :)

ergün abinin çözümü aksine:) sun roof arizalandi, söktük düzelttik sorunlari yerine taktik birdaha sorun olmamasi için arkadan fişini soketini söktük takili bir şekilde biraktik ve üstüne inceden slikon çektik suan sun roof sorunum yok hem tavana bakinca gökyüzünü görüyorum hem aracin orj. Bozmuyorum. Hemde sun roof çalişir vaziyette duruyor.

Ama yanlardan falan su aliyoruz fitillerimi deÄŸiÅŸmem gerekiyor :)
En güzeli arada açıp hareket ettirmekte fayda var tamamen hareketsiz kalmasıfa zarar verir

oguzhanyasinzer
16.Kasým.2016, 09:28
En güzeli arada açıp hareket ettirmekte fayda var tamamen hareketsiz kalmasıfa zarar verir

abi zaten daha kullanmayacağım her kullanacağımda problem olacağına hiç kullanmam daha iyi.
zaten yuvaya zor oturtuk bidaha açması kapaması bizi sıkıntıya sokar.

bahadr
01.Mart.2017, 12:02
2006 ford escape'in sunroof fitilleri ZJ ile aynı olduğunu okudum bir yerde.

escape parça numarası YL8Z 78502A90 AA

denemek isteyen var mı:)

bahadr
01.Mart.2017, 12:27
2468

tam olarak hangisi dış fitil çözemedim. 1 değil mi?

Kadir
01.Mart.2017, 20:05
2006 ford escape'in sunroof fitilleri ZJ ile aynı olduğunu okudum bir yerde.

escape parça numarası YL8Z 78502A90 AA

denemek isteyen var mı:)
Bi bakmak lazım

2468

tam olarak hangisi dış fitil çözemedim. 1 değil mi?

98 Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8

andım
01.Mart.2017, 22:21
Ön cam silikonlarından da sızma olabiliyor. Sonuçta kimyasal ve ömrü var....

Ercan Erdinc
02.Mart.2017, 02:29
İki çözüm önerebilirim;
Başkanın getirteceği sunroof parçaları auotocad ile çizilir. (çizebilen bir delikanlı elbet çıkar, Mert ikna ederse Umut çizebilir.)
- Metal veya ABS-Nylon66 benzeri uygun malzemelerse CNC de,
- Farklı termoplastlar ise en kolayı 3D printer ile yapılır.
Benden başka emekli mühendis-talaşlı imalat bilen arkadaşların da parçaları gördükten sonra üreteceği fikirler olacaktır.

bahadr
10.Mart.2017, 19:46
Ercan bey merhabalar

Bugün Ostim'de 3/4 boyutlu CNC'leri olan bir arkadaşımı ziyaret ettim. Sunroof parçalarından bahsettim. Örnek olur ise 3 boyutlu teknik çizimini çıkarıp yapabileceğini söyledi.

Plastik parçaları ise kalıp yaptırıp döktürebiliyorum.

Böyle bir projeye kimler katılmak ister? Ankara'da olan var ise arkadaşımı ziyaret edip detaylı olarak projelendirebiliriz.

Kadir
10.Mart.2017, 20:31
Ercan bey merhabalar

Bugün Ostim'de 3/4 boyutlu CNC'leri olan bir arkadaşımı ziyaret ettim. Sunroof parçalarından bahsettim. Örnek olur ise 3 boyutlu teknik çizimini çıkarıp yapabileceğini söyledi.

Böyle bir projeye kimler katılmak ister? Ankara'da olan var ise arkadaşımı ziyaret edip detaylı olarak projelendirebiliriz.
Mert Başkanla konuşuyorduk ama sanırım vaz geçti

98 Jeep Grand Cherokee ZJ 5.9 V8

bahadr
10.Mart.2017, 20:35
https://www.youtube.com/watch?v=EymAJQ-Ki3U

Kadir
10.Mart.2017, 21:37
[emoji16] [emoji16] [emoji16] [emoji16]

98 Jeep Grand Cherokee ZJ 5.9 V8

Han Solo
10.Mart.2017, 22:34
Ercan bey merhabalar

sana ne lazım bahadır de bakim hele hangi parça

bahadr
11.Mart.2017, 07:11
Başkanım aslında bana bir tek dış fitil lazım onu da Kanada'dan bir arkadaşım getirecek. Ford escape 2006 uyuyormuş, deneyeceğim.

Diğer parçalar için elimizin altında CNC olunca amme hizmeti olsun dedim. Bir çok kişi sunrooflar konusunda sıkıntılı. Belki sökerken benimkinden de birşeyler kırılacak.

Toplu olarak bu parçaları yaptırıp, sıfırları ile değiştirebiliriz diye düşündüm.

Han Solo
11.Mart.2017, 19:30
Başkanım aslında bana bir tek dış fitil lazım onu da Kanada'dan bir arkadaşım getirecek. Ford escape 2006 uyuyormuş, deneyeceğim.

Diğer parçalar için elimizin altında CNC olunca amme hizmeti olsun dedim. Bir çok kişi sunrooflar konusunda sıkıntılı. Belki sökerken benimkinden de birşeyler kırılacak.

Toplu olarak bu parçaları yaptırıp, sıfırları ile değiştirebiliriz diye düşündüm.

ayaklar dışında pek kırılan parça olmuyor. ayaklar da su anda buldum kısıtlı sayıda var yaptırmış birisi istersen ordan alabiliriz tanesi 250 tl