PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1994 Model ZJ Vites geçmiyor....

ahimrek
18.Aralýk.2015, 16:13
Merhaba; dün akşam itibariyle araçta arıza meydana geldi. Bu gün çekiciyle tamirciye getirdim. Anlatmaya çalışayım tecrübeli arkadaşlar, tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.
Akşam araç babam da idi. Seyir halinde iken hafif bir inleme sesi gelmiş ve kısa sürede geçmiş. Park ederken inleme sesi gelmiş ve araç hareket etmemiş. Sabah ta çalıştırmış hafif metal sesi gelmiş. Bende denedim, arıza şöyle. 1-2-d-r dahil vites geçmiyor. bir iki sefer n-d n-r yapınca vites geçiyor ancak (manuel vitesli araçlarda balata sıyırmış gibi) güç tam aktarılamıyor gibi hareket ediyor hafif inleme sesiyle beraber. Yağ çok kirli olmamakla beraber tamda kırmızı değil, yanık kokusu falan yok. O/D arıza kodu almaya çalıştım ancak 94 de yok galiba. Sitede anlatıldığı gibi yaptım. Tahminimiz türbin ama;

1. Arıza nerelerden olabilir.
2. Arıza kodu almanın başka yöntemi varmı dır.
3. Fikir alabileceğim usta varmıdır tahsiye edeceğiniz. Denizli de bu araçlarla ilgili usta sıkıntımız var, tamircim le beraber çözeceğiz. iletişim bilgilerini özelden atarsanız sevinirim.
4. Tavsiye edeceğiniz her fikre açığım....

Paylaşım için şimdi den teşekkürler....

mjz66
18.Aralýk.2015, 16:53
Merhaba; dün akşam itibariyle araçta arıza meydana geldi. Bu gün çekiciyle tamirciye getirdim. Anlatmaya çalışayım tecrübeli arkadaşlar, tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.
Akşam araç babam da idi. Seyir halinde iken hafif bir inleme sesi gelmiş ve kısa sürede geçmiş. Park ederken inleme sesi gelmiş ve araç hareket etmemiş. Sabah ta çalıştırmış hafif metal sesi gelmiş. Bende denedim, arıza şöyle. 1-2-d-r dahil vites geçmiyor. bir iki sefer n-d n-r yapınca vites geçiyor ancak (manuel vitesli araçlarda balata sıyırmış gibi) güç tam aktarılamıyor gibi hareket ediyor hafif inleme sesiyle beraber. Yağ çok kirli olmamakla beraber tamda kırmızı değil, yanık kokusu falan yok. O/D arıza kodu almaya çalıştım ancak 94 de yok galiba. Sitede anlatıldığı gibi yaptım. Tahminimiz türbin ama;

1. Arıza nerelerden olabilir.
2. Arıza kodu almanın başka yöntemi varmı dır.
3. Fikir alabileceğim usta varmıdır tahsiye edeceğiniz. Denizli de bu araçlarla ilgili usta sıkıntımız var, tamircim le beraber çözeceğiz. iletişim bilgilerini özelden atarsanız sevinirim.
4. Tavsiye edeceğiniz her fikre açığım....

Paylaşım için şimdi den teşekkürler....
Dune kadar var miydi bisey? Vites gecislerinde ya da aracin yurumesinde? Bir anda mi oldu!

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Han Solo
18.Aralýk.2015, 16:55
geçmiş olsun ali inşallah şanzıman değildir diyeceğim ama galiba öyle gibi daha önce geçişler mükemmel miydi hiç alarm vermedi mi ...bir de altta yağ akıntısı falan var mı bi anda yağı boşaltmış olabilir mi

ahimrek
18.Aralýk.2015, 18:33
Geçişler de bir sıkıntı yok tu. Ancak sabah çalıştırıp yürüdüğüm de verdiğim gazla aracın gitmesi arasında fark oluyordu bazen oda çok kısa süreli

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahimrek
18.Aralýk.2015, 18:36
Yağ seviyesinde bir sıkıntı yok zaten kontrol ediyordum ancak 2010 veya 2011 daha önceki sahibi tarafından 4 e geçmiyor şikayetiyle servise gitmiş tirbün tamir edilmiş elimdeki evraklara göre biraz da ona dayanarak tirbün diye düşündüm

mjz66
18.Aralýk.2015, 18:51
Yağ seviyesinde bir sıkıntı yok zaten kontrol ediyordum ancak 2010 veya 2011 daha önceki sahibi tarafından 4 e geçmiyor şikayetiyle servise gitmiş tirbün tamir edilmiş elimdeki evraklara göre biraz da ona dayanarak tirbün diye düşündüm

Uzgunum ama... o sanzuman ellenecek bi daha anlasildi:(

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahimrek
18.Aralýk.2015, 19:21
Şanzıman sökülecek anlaşılan da. Kıvırmaya çalışıyorum...😉 Başka yerden olma ihtimali yok Herhalde. .. sensör falan... 🔧🔩🔨💲💲

Beatrix
18.Aralýk.2015, 21:20
Şanzımandan başka bir şey olması ihtimali neredeyse yok.... :(

Araç kaç km' de ?

ahimrek
18.Aralýk.2015, 22:00
219000 mil

ahimrek
19.Aralýk.2015, 19:01
Bugün istanbul dan alış veriş yaptığım firmayı aradım amerikancı onun tavsiyesi ile İstanbul dan denizli ye gelen şanzıman ustası ile tanıştım aracı bıraktım balatalar dedi çarşamba indirecek çağırırım beraber bakarız dedi cumartesi ye binersin dedi hadi hayırlısı bakalım

Beatrix
19.Aralýk.2015, 20:34
219000 mil

MaÅŸallah ! :)

ZJ' lerin şanzımanları bakımları aksatılmadan yapılsa dahi 200.000 km' den sonra heran
" yeter, buraya kadar ! " der.

4. Vitese geçmemesi zaten balatalara işaret, önce 4. vitese, sonrasında 3. vitese geçmemeye başlar ve biter.

ahimrek
29.Aralýk.2015, 01:07
Yoğunluktan paylaşım da bulunamadım. Şanzıman söküldü. Ustanın tespitleri ilk kalkış balatası yanmış, filtre tıkanmış yağda çamurlaşma olmuş. Bunun sebebinin parça ömrünün tamamlandığından olmadığını yağ soğutma sisteminde tıkanıklık olabileceğini toplayıp monte edilince kontrol ederim demişti. Bu gün yanına uğrayamadım. Sonuç nasıl olacak sizlerle paylaşırım.

ahimrek
29.Aralýk.2015, 20:44
Bugün de aracı göremedim ancak usta ile telefon da görüştük tirbün de sizlere ömür. ... Parça istanbul dan geliyor tirbün istanbul da ne zaman aldı arkadaş... Çok sıkıcı beklemek...😠

Beatrix
30.Aralýk.2015, 21:24
Üzüldüm... can sıkıcı bir durum... :(

ahimrek
09.Ocak.2016, 12:54
Aracı sonunda perşembe günü aldım. (Özlemişim keratayı:) ) Kısa mesafe denesem de yapılan iş hoşuma gitti. Vites geçişleri daha önce hissedilmiyor diyordum şimdi hiç hissedilmiyor. Önceden benim diferansiyel diye tahmin ettiğim sesin bir kısmı şanzımandan geliyormuş. Ses yok olmuş. Bakalım ilerleyen günlerde nasıl olacak. İnşallah bir daha problem çıkarmaz şanzıman. Gerçi biraz önce yine bıraktım ustaya, yağ kaçırdı. Yağ kontrol çubuğunun oradan kaçırmış. Fiyatlar ve detayları önümüzdeki günlerde paylaşırım.

emrearm
18.Ocak.2016, 14:18
Aracı sonunda perşembe günü aldım. (Özlemişim keratayı:) ) Kısa mesafe denesem de yapılan iş hoşuma gitti. Vites geçişleri daha önce hissedilmiyor diyordum şimdi hiç hissedilmiyor. Önceden benim diferansiyel diye tahmin ettiğim sesin bir kısmı şanzımandan geliyormuş. Ses yok olmuş. Bakalım ilerleyen günlerde nasıl olacak. İnşallah bir daha problem çıkarmaz şanzıman. Gerçi biraz önce yine bıraktım ustaya, yağ kaçırdı. Yağ kontrol çubuğunun oradan kaçırmış. Fiyatlar ve detayları önümüzdeki günlerde paylaşırım.

merhaba ne kadara mal oldu acaba?

ahimrek
18.Ocak.2016, 17:55
Hesap görmedik daha ustayla, gördüğüm de paylaşacağım....

ahimrek
23.Ocak.2016, 16:41
Sonun da bu gün hesap görebildik... :) Toplam 3450,00 TL tuttu. Detay olarak verecek olursak 600,00 TL şanzıman tamir kiti, 25,00 TL yağ filtresi, 450,00 TL Yağ (30,00 TL litresi), 500,00 TL Tirbün tamiri, 70,00 TL Ön Bant, 100,00 TL Sprak geri kalan kısım işçilik. (Parça isimleri ustanın yazdığı gibi parça kataloglarında isimler farklı olabilir.) RH46 şanzıman tipi araçtaki kıyaslama yapacaklar için. İnşallah bir daha olmaz böyle birşey....

erolkan
23.Ocak.2016, 19:24
MaÅŸallah ! :)

ZJ' lerin şanzımanları bakımları aksatılmadan yapılsa dahi 200.000 km' den sonra heran
" yeter, buraya kadar ! " der.

4. Vitese geçmemesi zaten balatalara işaret, önce 4. vitese, sonrasında 3. vitese geçmemeye başlar ve biter.

Abi Wj lerin şanzımnı kaç binde "yeter,buraya kadar" der,bakımları düzenli yapıldıysa?

Xperia Z

ahimrek
06.Þubat.2016, 11:33
Sabah sabah biraz paylaşayım da sinirim geçsin. Bu nasıl vurdum duymazlık, bu nasıl boş vermişlik anlamadım gitti. Şanzımanı yaptırdığımı biliyorsunuz. Aldığım günden buyana o kadar küçük şeylerle uğraştırdılar ki. Usta şanzımanı yaptı tamam güzel ancak ufak şeyleri atlamasından dolayı arabayı her çalıştırdığımda bişey mi olacak diye paranoya yapmaya başladım. Yağ kaçağı, boru çıkması derken. Aldığım günden buyana vuruntu sesi vardı, onun için getir bakalım dedi perşembe bıraktım, cuma aldım, yani dün. Arazi vites kolu şasiye konuyormuş düzelttik dedi. Tamam ses kesilmiş, sabah çalıştırdım merak ya arazi vitesini elledim ve süpriz şanzıman boşa çıktı ne ağır devir, ne hızlı devire geçiyor. Aradım hemen geldi arkadaş pozisyonu tam olmamış falan filan dedi bırak abi yapalım dedi. Yine bıraktım geldim. Güzel ülkemde bu ustalara iş yaptırıyoruz yola çıkıyoruz. Rahatlık o kadar ki sanki teker çıkıp gitse "sıkmayı unutmuşuz getir sıklım diyecek" Tamam ilgileniyorsun arkadaşta yaptım dediğin şeyi denemeden niye teslim ediyorsun, niye ben 1 aydır diken üstünde kullanıyorum arabayı... Şimdi den usta bulmak zorlaştı, 10-15 sene sonra güzel ülkem ne durumda olacak merak için deyim. Herhalde hurdaya atıp, yenisini alırız araçların.... :mad:

potukcu
06.Þubat.2016, 14:29
haklısınız sinirlenmekte, mesleğine ve ismine önem vermeyen ustalar oldukça bu sorunlar yaşanmaya devam edecek, bu tarz araçların (zaman el verse) tamirinde sürekli başında durmak hatta ara ara işe burnunu sokmaya çalışmakta fayda var :)

Han Solo
06.Þubat.2016, 14:46
Sabah sabah biraz paylaşayım da sinirim geçsin. Bu nasıl vurdum duymazlık, bu nasıl boş vermişlik anlamadım gitti. Şanzımanı yaptırdığımı biliyorsunuz. Aldığım günden buyana o kadar küçük şeylerle uğraştırdılar ki. Usta şanzımanı yaptı tamam güzel ancak ufak şeyleri atlamasından dolayı arabayı her çalıştırdığımda bişey mi olacak diye paranoya yapmaya başladım. Yağ kaçağı, boru çıkması derken. Aldığım günden buyana vuruntu sesi vardı, onun için getir bakalım dedi perşembe bıraktım, cuma aldım, yani dün. Arazi vites kolu şasiye konuyormuş düzelttik dedi. Tamam ses kesilmiş, sabah çalıştırdım merak ya arazi vitesini elledim ve süpriz şanzıman boşa çıktı ne ağır devir, ne hızlı devire geçiyor. Aradım hemen geldi arkadaş pozisyonu tam olmamış falan filan dedi bırak abi yapalım dedi. Yine bıraktım geldim. Güzel ülkemde bu ustalara iş yaptırıyoruz yola çıkıyoruz. Rahatlık o kadar ki sanki teker çıkıp gitse "sıkmayı unutmuşuz getir sıklım diyecek" Tamam ilgileniyorsun arkadaşta yaptım dediğin şeyi denemeden niye teslim ediyorsun, niye ben 1 aydır diken üstünde kullanıyorum arabayı... Şimdi den usta bulmak zorlaştı, 10-15 sene sonra güzel ülkem ne durumda olacak merak için deyim. Herhalde hurdaya atıp, yenisini alırız araçların.... :mad:

geçmiş olsun abi ne yazık ki durum böyle ...1 ay önceki bakım faturama bakıyorum 6 litre antifriz yazıyor ölçüm ypaıyoruz -5 çıkıyor derece. kartalkayaya gitmeden komple boşalttırıyorum bu sefer 7 litre antifriz koyuyorum gözümle görerek -25 oluyor derece anlatabildim mi... yine aynı faturada sol motor kulağı değişti 45 gün sonra bakıyorum sol motor kulağı bozuk motor kalkıp iniyor acaba yanlışlıkla mı yazıldı faturaya yoksa çin malı olduğu için 1 ayda bozuldu mu motor kulağı ? insan soruyor kendine sorular sorularrr...yapılan hiçbir işe hiçbir ustaya güvenmeyeceksin abi ...

Kadir
06.Þubat.2016, 16:33
geçmiş olsun abi ne yazık ki durum böyle ...1 ay önceki bakım faturama bakıyorum 6 litre antifriz yazıyor ölçüm ypaıyoruz -5 çıkıyor derece. kartalkayaya gitmeden komple boşalttırıyorum bu sefer 7 litre antifriz koyuyorum gözümle görerek -25 oluyor derece anlatabildim mi... yine aynı faturada sol motor kulağı değişti 45 gün sonra bakıyorum sol motor kulağı bozuk motor kalkıp iniyor acaba yanlışlıkla mı yazıldı faturaya yoksa çin malı olduğu için 1 ayda bozuldu mu motor kulağı ? insan soruyor kendine sorular sorularrr...yapılan hiçbir işe hiçbir ustaya güvenmeyeceksin abi ...

Çözüm basit !

Parçaları temin edeceksin sonra o parçaları temiz işini yapan bir usta ayarlayacaksın randevu alıp sabah erkenden gideceksin aynı gün taktırıp kafan rahat edecek, ben çözümü böyle buldum yaklaşık bi 1.5 senedir %90 bu şekilde yapıyorum bu şekilde yaptırdığım hiç bir işte sorun yaşamadım ne zaman aracı bırakıp ertesi gün gidip alsam haftasına çıkmadan yine aynı problemi yaşadım maaelesef önce sorunu kendim çöZüp parçasını tedarik edip değişim için gidiyorum böylce kafam rahat oluyor ve daha az kazık yiyorum !!!!

Her konuda uzman usta en güzeli biraz yorucu oluyor ama garanti iş çıkıyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk