PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Herkese selam,

discusmania
02.Mart.2016, 00:59
39 yaşındayım (bu nisanda 40 a adım atıyorum :)) İstanbul Bahçelievler'de oturuyorum, Özel bir havayolu firmasında flight dispatcher olarak çalışıyorum. 4x4 dünyası ile samimi bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Haftasonları ailecek şehir dışına çıkıp çam kokuları arasında doğada dolaşmak, dostlarla eğlenmek araç sever biri olarak beni ve ailemi çok cezbetti.
Geze-gen adını arkadaşlarım ile gittiğim gezilerdeki araçların üzerindeki o turuncu kertenkele logosunda gördüm ilk. Herhalde offroad ile uğraşan bir grup diye düşündüm. Binek aracımı satılığa çıkardıktan sonra da bütçeme uygun vitara mı alayım, yoksa siyah bir pathfinder mı kare kasa cherokee mi derken en sonunda canavar bir 1997 model ZJ ye tutuldum ve aldım :)
Bu siteyle tanışmam da google teyzeden ZJ hakkında bilgi toplamaya çalışırken, Ergün abinin o müthiş açıklayıcı yazıları ile karşılaşmam ile başladı:) Ardından Tanışma bölümünde Halil İbrahim bey ve özelikle Mert başkan'ın gerçekten çok samimi olan tanıtıcı yazılarını görünce hemen üye olup bu güzel insanlarla tanışmalıyım dedim. Umarım geç kalmamışımdır..

y-bsungur
02.Mart.2016, 01:08
Hoşgeldin kardeşim tam menbağına düşmüşsün kapmışsın mikrobu

y-bsungur
02.Mart.2016, 01:19
Burda da herkes zj pilotu .:)

discusmania
02.Mart.2016, 01:19
Hoşgeldin kardeşim tam menbağına düşmüşsün kapmışsın mikrobu

Teşekkür ederim abicim, mikrop mu virüs mü bilmem ama çok keyifli olduğu kesin :)

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Burda da herkes zj pilotu .:)

o zaman doÄŸru yerdeyim yani :)

y-bsungur
02.Mart.2016, 01:34
Aynen öyle tam yerindesiniz zj bağımlılık yaratan vazgeçilmez bir araçtır yeni zj niz hayırlı olsun bu forumda yeni ve keyifli bir arkadaş çevresi ve 4x4 araçlarla -offroad sporuyla ilgili tüm konularda her türlü teknik bilgiyi bulabilirsiniz.

ycankes
02.Mart.2016, 02:05
Hoşgeldiniz,Her ZJ sahibinin üye olmasında fayda olan bir forum,arkadaş ortamı burası :)

Beatrix
02.Mart.2016, 09:28
Burak, aramıza hoş geldin, keyifli paylaşımlar...

erolkan
02.Mart.2016, 12:45
HoÅŸgeldiniz

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Han Solo
02.Mart.2016, 13:00
burak hoşgeldiiiinn. bahçelievlerden olman ayrıca mutlu etti. aracın hayırlı olsun..ben de bakırköydeyim. bahçelievlerde kadir var gürcan var aracı nerden ne zaman aldın kaç km sorun var mı..en kısa zamanda görüşmek üzere..

Han Solo
02.Mart.2016, 13:20
flight dispatcher nedir

Beatrix
02.Mart.2016, 13:43
flight dispatcher nedir

hani şu yolcular uçağa binip oturduktan sonra elinde bir not standı ve üzerinde fosforlu güvenlik yeleği olupta uçağa giren, hosteslerle konuşan, uçuş öncesi hazırlıklarının evraklar açısından tamamlandığını check eden konfirme eden, uçuş operasyon birimi yetkilisi, kontrolörü gibi sanırım.... :)
başka bir deyişle; Pilot özel kalemi. Genelde matrak insanlar oluyorlar, körükten koşarak girip kokpitte oyun havası açarak oynayanları bile vardır. :) :) :)

discusmania
03.Mart.2016, 00:59
hani şu yolcular uçağa binip oturduktan sonra elinde bir not standı ve üzerinde fosforlu güvenlik yeleği olupta uçağa giren, hosteslerle konuşan, uçuş öncesi hazırlıklarının evraklar açısından tamamlandığını check eden konfirme eden, uçuş operasyon birimi yetkilisi, kontrolörü gibi sanırım.... :)
başka bir deyişle; Pilot özel kalemi. Genelde matrak insanlar oluyorlar, körükten koşarak girip kokpitte oyun havası açarak oynayanları bile vardır. :) :) :)
Ergün abi yine ne güzel aciklamissin 😊 fakat tarif ettigin kişi ucak altı operasyoncusu, supervisor de denilmekte. Flight dispatcher olarak bizim yaptigimiz işler, uçağın ucacagi rotalari belirlemek, gideceği meydanlardan gerekli izinleri almak ve bunları ilgili otoritelere bildirmek, gideceği ve yedek meydanlarin hava durumlarini ve notamlarini kontrol ederek hazirlamak gerekli ise ucusu geciktirmek 😉 veya iptal etmek 😈 ucagin tahmini kalkis agirligina göreucus planini hazirlamak, yakitini belirlemek, kisaca ucus icin gerekli olan tum planlari yapmak ve ucus zarfini hazirlayip ucusu yapacak kaptan ile briefing yapmak. Karşılıklı mutabakat saglanmasi sonucu da kaptan ve ucus ekibi ucaga gecer, bu ucus rotasini ucagin fms data sina girer, gercek agirliga gore yakiti alir vs vs.. bundan sonrasini Burak kaptan daha ayrintili anlatir inşallah ilerde ☺ Ergun abi kadar olmasa da elimden geldigince anlatmaya çalıştım işte ☺

ahimrek
03.Mart.2016, 01:09
Merhaba hoÅŸgeldiniz...

discusmania
03.Mart.2016, 01:15
burak hoşgeldiiiinn. bahçelievlerden olman ayrıca mutlu etti. aracın hayırlı olsun..ben de bakırköydeyim. bahçelievlerde kadir var gürcan var aracı nerden ne zaman aldın kaç km sorun var mı..en kısa zamanda görüşmek üzere..

Valla Mert başkanım hosbulduk, Kadir, Gurcan ve seninle yakin olmamiza çok sevindim. En kisa sürede görüşmek yüzyüze de tanismak isterim sizlerle. Aracimi bir arkadasimdan aldim, gerçi oda fazla 2 ay falan olmustu alalı. 130 bin milde. Aldigimda gostergeleri bir gidip bir geliyor, gittigi zaman engine check isigi yaniyor, cooler sensor bad arizasi veriyor sonra onlar sonuyor camlari acmiyor, yolda giderken ic aydinlatmalar yanip sonuyo gibi hatalar veriyordu. Arkadasim bir yere goturmus, beyin ve gostergeyi saglam olanlarla degistirtip baktirmis ama ayni sorunlari vermis. Bende ikitellide tavsiye uzerine iyi bir beyinci bir usta ile görüştüm (adini burda vermiyeyim)
ve araci ona biraktim. Kendisi kablolama sistemine kadar inceleyecek. Henuz haber bekliyorum.

discusmania
03.Mart.2016, 01:18
Harun bey, Erol bey, Yavuzcan bey hosbulduk :)

discusmania
03.Mart.2016, 02:59
Bu arada forumu okudukça gördüm ki; kendimi tanıtırken beni 4x4 dünyası ile tanıştırdı diye bahsettigim arkadaşımı ve onunla beraber icerisinde olduğum o guzel grubu siz zaten taniyormussunuz:) Arkadasim Duster Adventure grubundan Ender Can kardesim ☺ ve tabi gruptan cok sevdigim abim Arman Boyaci yada selamlar..

Beatrix
03.Mart.2016, 07:43
Ergün abi yine ne güzel aciklamissin ������ fakat tarif ettigin kişi ucak altı operasyoncusu, supervisor de denilmekte. Flight dispatcher olarak bizim yaptigimiz işler, uçağın ucacagi rotalari belirlemek, gideceği meydanlardan gerekli izinleri almak ve bunları ilgili otoritelere bildirmek, gideceği ve yedek meydanlarin hava durumlarini ve notamlarini kontrol ederek hazirlamak gerekli ise ucusu geciktirmek ������ veya iptal etmek ������ ucagin tahmini kalkis agirligina göreucus planini hazirlamak, yakitini belirlemek, kisaca ucus icin gerekli olan tum planlari yapmak ve ucus zarfini hazirlayip ucusu yapacak kaptan ile briefing yapmak. Karşılıklı mutabakat saglanmasi sonucu da kaptan ve ucus ekibi ucaga gecer, bu ucus rotasini ucagin fms data sina girer, gercek agirliga gore yakiti alir vs vs.. bundan sonrasini Burak kaptan daha ayrintili anlatir inşallah ilerde ☺ Ergun abi kadar olmasa da elimden geldigince anlatmaya çalıştım işte ☺

desene uçuş ile ilgili herşeyi sana yaptırıyorlar, ondan sonrada uçağa almayıp uçuyorlar... :) :) :)
takılmalar bir yana, herhalde sizin mesleğin esas zor tarafı bunu bilmeyen insanlara anlatmak, çok sık karşılaştığına eminim..., bu güne kadar bana kimse "tekstilci ne demek?" diye sormadı. :)
Öyle görünüyorki oldukça sorumluluk isteyen zor bir meslek...
Merak ettim; o gün uçan tek bir uçaktan mı sorumlusunuz veya şirketin o gün uçurduğu tüm uçaklardan mı ? Yani her uçağın bir dispatcher'ı mı olur yoksa şirketin tüm uçaklarının bir dispatcher'ı mı olur ?

Son olarak ; " dispatcher lazım mı abi ? " :)

Han Solo
03.Mart.2016, 11:01
Valla Mert başkanım hosbulduk, Kadir, Gurcan ve seninle yakin olmamiza çok sevindim. En kisa sürede görüşmek yüzyüze de tanismak isterim sizlerle. Aracimi bir arkadasimdan aldim, gerçi oda fazla 2 ay falan olmustu alalı. 130 bin milde. Aldigimda gostergeleri bir gidip bir geliyor, gittigi zaman engine check isigi yaniyor, cooler sensor bad arizasi veriyor sonra onlar sonuyor camlari acmiyor, yolda giderken ic aydinlatmalar yanip sonuyo gibi hatalar veriyordu. Arkadasim bir yere goturmus, beyin ve gostergeyi saglam olanlarla degistirtip baktirmis ama ayni sorunlari vermis. Bende ikitellide tavsiye uzerine iyi bir beyinci bir usta ile görüştüm (adini burda vermiyeyim)
ve araci ona biraktim. Kendisi kablolama sistemine kadar inceleyecek. Henuz haber bekliyorum.

çok sıkıntılı bi arıza inşallah sebebi kolay bulunur.

Han Solo
03.Mart.2016, 11:06
Bu arada forumu okudukça gördüm ki; kendimi tanıtırken beni 4x4 dünyası ile tanıştırdı diye bahsettigim arkadaşımı ve onunla beraber icerisinde olduğum o guzel grubu siz zaten taniyormussunuz:) Arkadasim Duster Adventure grubundan Ender Can kardesim ☺ ve tabi gruptan cok sevdigim abim Arman Boyaci yada selamlar..

evet duster adventure ekibi kardeş ekip gibidiri beraber gezi de yaptık sitede üyelikleri de vardır ...hatta ender abinin gazıyla drone aldım

mjz66
03.Mart.2016, 18:26
Sevgili Burak; hoşgeldin, keyifli forumlar, yaşımız aynı, aracımız da:) Hemen başlayalım taze taze;
öncelilke coolant sensor bad ZJ'nin namusudur yanmazsa olmaz:) ben bilerek yaptırmıyorum bi zararı yok çok alıştım onsuz olmuyor:)
iç ışıkların yanıp sönmeleri ile ilgili de, yıllar önce kafayı yedim bulana kadar ama yakaladım...hareket halindeyken ya da viraja girdiğimde yapıyordu...kapı kilitlerinden birinden ya da arka bagaj camından yapabiliyor, biz tam oturdu sanıyoruz, kilitleniyor da ama sensörler öyle algılamıyor en ufak milim boşlukta bile kapılar açık sanıyor kendini:) ayarlattım bitti 5 senedir rahatız:) ondan olabilir eğer diğer arızalarına bağlı beyinsel bir durum yoksa!

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ycankes
03.Mart.2016, 18:41

Bagaj aydınlatmasının üstüne basın.Kapılar açık olsada iç ışıklar yanmaz :) VIC uyarı verse dahi iç ışıklar yanıp dikkatinizi çok dağıtmaz.

discusmania
03.Mart.2016, 21:40
Sevgili Burak; hoşgeldin, keyifli forumlar, yaşımız aynı, aracımız da:) Hemen başlayalım taze taze;
öncelilke coolant sensor bad ZJ'nin namusudur yanmazsa olmaz:) ben bilerek yaptırmıyorum bi zararı yok çok alıştım onsuz olmuyor:)
iç ışıkların yanıp sönmeleri ile ilgili de, yıllar önce kafayı yedim bulana kadar ama yakaladım...hareket halindeyken ya da viraja girdiğimde yapıyordu...kapı kilitlerinden birinden ya da arka bagaj camından yapabiliyor, biz tam oturdu sanıyoruz, kilitleniyor da ama sensörler öyle algılamıyor en ufak milim boşlukta bile kapılar açık sanıyor kendini:) ayarlattım bitti 5 senedir rahatız:) ondan olabilir eğer diğer arızalarına bağlı beyinsel bir durum yoksa!

Merhaba Levent öncelikle samimi karşılaman için teşekkür ederim. Sizler gibi insanlarla tanışmama vesile olduğu için her ne kadar şuan yanımda olmasada Zj mi gitgide daha çok sevmeye başladım :) Zj mi daha alamadım ama ustamla bugün görüştüğümde obl'nin okumadığını bu sebep ile başka bir obl ile deneyeceğini, buna karşın obl'de bir sıkıntı olmadığını düşündüğünü söyledi. Sanırım saydığım sorunların büyük bir kısmı bu sebepten kaynaklanıyor..:(

discusmania
03.Mart.2016, 21:42
teşekkür ederim Yavuzcan, sorun devam ederse aklımda bulunsun :)

mjz66
03.Mart.2016, 21:45
Merhaba Levent öncelikle samimi karşılaman için teşekkür ederim. Sizler gibi insanlarla tanışmama vesile olduğu için her ne kadar şuan yanımda olmasada Zj mi gitgide daha çok sevmeye başladım :) Zj mi daha alamadım ama ustamla bugün görüştüğümde obl'nin okumadığını bu sebep ile başka bir obl ile deneyeceğini, buna karşın obl'de bir sıkıntı olmadığını düşündüğünü söyledi. Sanırım saydığım sorunların büyük bir kısmı bu sebepten kaynaklanıyor..:(
Rica ederim hoşgeldin tekrar, her zaman dirsek temasında olalım paylaşalım...bekliyoruz aslanda ki gelişmeleri bakalım:)

discusmania
03.Mart.2016, 21:59
Ergün abi aslında adı üstünde uçağı öncelikle biz dispatch (release) ediyoruz. Gerçi uçağa almama gibi bir durum söz konusu olamaz :) Planı geri çekerim sonra o uçak uçamaz valla :p Aslında uzun uzun anlatmaya fazla zaman olmadığı durumlarda mesleğim için dispatcher yerine kısaca uçuş operasyoncusuyum diyorum ne yalan söyleyeyim :) Normalde uçak sayısına göre belli sayıda dispatcher olması gerekir ama burası Türkiye :) ne yazık ki özellikle özel firmalarda iş gücü tam randımanlı olarak ve limitine dayanarak kullanılıyor.. mesela bizim 20 uçaklık filomuz için her vardiyada 3 dispatcher, toplamda 14 dispatcher mevcut.
Son olarak ; başımızın üstünde yerin var abi :)

Beatrix
03.Mart.2016, 22:36
başımızın üstünde yerin var abi :)

bi tur yerine geçebilirmiyim ? :)

GC2013
03.Mart.2016, 22:41

Abi Tur için benim yer lazım sana

In Vino Veritas in Aqua Sanitas

discusmania
03.Mart.2016, 22:50
Abi Tur için benim yer lazım sana

In Vino Veritas in Aqua Sanitas

Valla Serkan bey ne iş yapıyor bilmiyorum ama inan bizim ofiste pek görülecek birşey yok abi. Bir ofisin içerisinde karşımızda bilgisayarlar çalışıyoruz, uçak bile gördüğümüz yok yani :) florya flyinn'in oralardan geçersen beklerim ofise, tabi nöbette isem. haha bak şimdi geldi aklıma, aslında benim yerime de geçebilirsin sorun yok, aramızda kalsın şef olduktan sonra artık plan falan da almıyorum :)) (bizim eşraftan kimse yoktur herhalde burada:))

y-bsungur
03.Mart.2016, 22:56

Ergun Abi Havacılığa karşı bir merak var galiba .

y-bsungur
03.Mart.2016, 23:03
Valla Serkan bey ne iş yapıyor bilmiyorum ama inan bizim ofiste pek görülecek birşey yok abi. Bir ofisin içerisinde karşımızda bilgisayarlar çalışıyoruz, uçak bile gördüğümüz yok yani :) florya flyinn'in oralardan geçersen beklerim ofise, tabi nöbette isem. haha bak şimdi geldi aklıma, aslında benim yerime de geçebilirsin sorun yok, aramızda kalsın şef olduktan sonra artık plan falan da almıyorum :)) (bizim eşraftan kimse yoktur herhalde burada:))

Burak bu Forumda mesleği hakkında bilgi sahibi olmadığımız bence bir çok üye var bu nedenle hiç belli olmaz.:o Olsa da bir problem olmaz.:D Havacılık Ekip işidir .

discusmania
03.Mart.2016, 23:10
Burak bu Forumda hala gerçek mesleği hakkında bilgi sahibi olmadığımız bence bir çok üye var bu nedenle hiç belli olmaz.:o Olsa da bir problem olmaz.:D Havacılık Ekip işidir .

Bravo doğru söze ne hacet :)) Bu arada havacılıkla ilgili bir durum var galiba Yıldırım abi sende :)

y-bsungur
04.Mart.2016, 00:22
1880 Burak Hangi tip uçaklarla çalışıyorsun 18811882

Beatrix
04.Mart.2016, 08:55
Ergun Abi Havacılığa karşı bir merak var galiba .

Hemde nasıl, çocukken Yeşilyurt hava harp okulunun kapısından dönmüştüm, millet torpil arar girmek için, beni torpille almadılar.
Babam askerdi (hariciyeci, yıllarca o ülke senin bu ülke benim askeri ateşeliklerde görev aldı... ) ama benim asker olmamı asla istemedi. Ondan habersiz okula müracaat ettiğimde okuldan babama haber uçmuş, engelledi girmemi... Çok istemiştim Pilot olmayı.... :(
Almanya' da oturduğum sıralarda planör eğitimi almıştım, ilk solo uçuşumda inişe geçtiğimde yerdeki hocam ile olan telsiz konuşmalarım ;

- Sevgili Ergun bey biraz sağa, güzel böyle..., teşekkürler...
- Ergun bey şimdi lütfen biraz burnu kaldırırmısınız...?
- Ergun beeeey burnu kaldırın burnuuu.....!!!!
- Burnu kaldır kardeşimmmm!!!!!
- Lan kaldırsana kafayı !!!!!
- Yuh !

İndim..., bir daha da uğramadım.... :)

eay
04.Mart.2016, 10:28
Hosgeldiniz konu jeepse ..efsane bir forumdasiniz.yazisarak motor bile yapabilirsiniz burada☺

discusmania
04.Mart.2016, 16:07
1880 Burak Hangi tip uçaklarla çalışıyorsun 18811882

Abi bizde Airbus 320-321 tipi uçaklar var..

discusmania
04.Mart.2016, 16:12
Hemde nasıl, çocukken Yeşilyurt hava harp okulunun kapısından dönmüştüm, millet torpil arar girmek için, beni torpille almadılar.
Babam askerdi (hariciyeci, yıllarca o ülke senin bu ülke benim askeri ateşeliklerde görev aldı... ) ama benim asker olmamı asla istemedi. Ondan habersiz okula müracaat ettiğimde okuldan babama haber uçmuş, engelledi girmemi... Çok istemiştim Pilot olmayı.... :(
Almanya' da oturduğum sıralarda planör eğitimi almıştım, ilk solo uçuşumda inişe geçtiğimde yerdeki hocam ile olan telsiz konuşmalarım ;

- Sevgili Ergun bey biraz sağa, güzel böyle..., teşekkürler...
- Ergun bey şimdi lütfen biraz burnu kaldırırmısınız...?
- Ergun beeeey burnu kaldırın burnuuu.....!!!!
- Burnu kaldır kardeşimmmm!!!!!
- Lan kaldırsana kafayı !!!!!
- Yuh !

İndim..., bir daha da uğramadım.... :)

hahaha süpermiş :D Ergün bey'den Lan 'a kadar bu kadar hızlı bir samimiyet ilerlemesi:) ben şeyi merak ettim; indikten sonra nasıl hitap etti acaba? Ergün beycim naptınız siz yaa..

discusmania
04.Mart.2016, 16:15
Hosgeldiniz konu jeepse ..efsane bir forumdasiniz.yazisarak motor bile yapabilirsiniz burada☺

Hoşbulduk Emir bey, farkındayım :rolleyes: teşekkür ederim :)

ender can
08.Mart.2016, 17:02
39 yaşındayım (bu nisanda 40 a adım atıyorum :)) İstanbul Bahçelievler'de oturuyorum, Özel bir havayolu firmasında flight dispatcher olarak çalışıyorum. 4x4 dünyası ile samimi bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Haftasonları ailecek şehir dışına çıkıp çam kokuları arasında doğada dolaşmak, dostlarla eğlenmek araç sever biri olarak beni ve ailemi çok cezbetti.
Geze-gen adını arkadaşlarım ile gittiğim gezilerdeki araçların üzerindeki o turuncu kertenkele logosunda gördüm ilk. Herhalde offroad ile uğraşan bir grup diye düşündüm. Binek aracımı satılığa çıkardıktan sonra da bütçeme uygun vitara mı alayım, yoksa siyah bir pathfinder mı kare kasa cherokee mi derken en sonunda canavar bir 1997 model ZJ ye tutuldum ve aldım :)
Bu siteyle tanışmam da google teyzeden ZJ hakkında bilgi toplamaya çalışırken, Ergün abinin o müthiş açıklayıcı yazıları ile karşılaşmam ile başladı:) Ardından Tanışma bölümünde Halil İbrahim bey ve özelikle Mert başkan'ın gerçekten çok samimi olan tanıtıcı yazılarını görünce hemen üye olup bu güzel insanlarla tanışmalıyım dedim. Umarım geç kalmamışımdır..
Burak öncelikle hoş geldin seni off roada bulaştırdığım için hiç pişman değilim çamurun bol olsun kardeşim 😎1890

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ender can
08.Mart.2016, 17:06
evet duster adventure ekibi kardeş ekip gibidiri beraber gezi de yaptık sitede üyelikleri de vardır ...hatta ender abinin gazıyla drone aldım
Gaz yok gaz yok :) pilli :)

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi