PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ZJ hakkında sormak istediklerimiz

Sayfa : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10

ycankes
09.Kasm.2015, 19:52
Bizim kavrama tork konvertörlü. Problem nedir? Ne yapıyor araç?

şanzıman yağında yanık kokusu.Sert kalkışta sarsıntı.

y-bsungur
09.Kasm.2015, 19:56
vites geçişlerinde sıkıntı varmı

ycankes
09.Kasm.2015, 20:00
vites geçişlerinde sıkıntı varmı

1-2-3-4 tamamını kullanıyor araba.Çok sarsıntılı geçmiyor.Ama başka bi zjye binmediğim için pek bilemiyorum.Karabükteki ustamıza gösterdik şanzıman ustası değil ama bilgili az çok. Şanzıman balatası yanmış revizyon gerek dedi.Yağındada yanık kokuyor.Bu hafta ankaraya servise gidicez.Sizlerede bir danışıyım dedim.

y-bsungur
09.Kasm.2015, 20:03
servise gidene kadar arabayı zorlama derim şanzumandan pek anlamam ama yanık yag kokusu şüpheli bir durum bence

Mirkan Şenol
09.Kasm.2015, 20:07
Tork konvertörü kapalı sistemdir, onun yağını anlayamaz, balata dediği de tork konvertörüdür.

ycankes
09.Kasm.2015, 20:07
servise gidene kadar arabayı zorlama derim şanzumandan pek anlamam ama yanık yag kokusu şüpheli bir durum bence

durumun tam olarak farkına varalı 1.5 haftadır yatıyor araba.

ycankes
09.Kasm.2015, 20:16
Tork konvertörü kapalı sistemdir, onun yağını anlayamaz, balata dediği de tork konvertörüdür.

Usta şanzıman balatası yanmış dedikten sonra bide şanzıman yağına baktık seviyeyi kontrol etti yanık kokusuda var dedi.Şanzıman inmeden pek anlaşılmaz tabi,ben fikir almak için yazdım.Bi ankaraya servise gidelim bakalım.

mjz66
10.Kasm.2015, 03:58
durumun tam olarak farkına varalı 1.5 haftadır yatıyor araba.

Kalkis balatalarini yakmis, ani gaza basip kalkinca tar tar tar diye bosa sarar, siyirir sonra duzgun yurumeye baslar. Ani kalkislar yapmadan yumusakca kalkilirsa sorun olmaz, uzun zaman gider daha

Sent from my iPhone using Tapatalk

ukymk55
10.Kasm.2015, 08:45
Amerikan versiyonlarda parklar açıkken alttaki uzun lambayla yandaki küçük lambanın birleşim köşeleri ve yandaki küçük lamba yanar.
Avrupa versiyonlarda ise parklar açıldığında sadece yandaki küçük lamba yanar. http://www.geze-gen.com/showthread.php/1104-Jeep-ZJ-Amerikan-Avrupa-Versiyon-hakk%C4%B1nda-bilgi 'da daha iyi anlatmıştım.

Evet bayağı açıklayıcı oldu, Teşekkürler.
Soruya nokta isabet konuymuş

eay
12.Kasm.2015, 10:17
Epeydir piyasalari takip ediyorum,artik 96 ustu temiz bir 5.2 cok net 24 _27000 e alici bulabiliyor.5.9 ise ayni kosullarda 30_35000 araligina yerlesti.gun gectikcede degerlenmekte...4.7lerde 99 cok tutulmamakla birlikte(niyesi

Beatrix
12.Kasm.2015, 10:24
Epeydir piyasalari takip ediyorum,artik 96 ustu temiz bir 5.2 cok net 24 _27000 e alici bulabiliyor.5.9 ise ayni kosullarda 30_35000 araligina yerlesti.gun gectikcede degerlenmekte...4.7lerde 99 cok tutulmamakla birlikte(niyesi

Sonunda dediğime gelinecek.... :)

5 yıl sonra temiz bir ZJ' nin fiyatlarına şok olacaksınız.

Çoğu elden ele değişe değişe bir kısmı sanayi arka sokaklarında heba oldu gitti, bir kısmı da hurdalığı boyladı.
Diğerleri de kesilip biçildi, offroad' a kurban gitti.
Geriye kalan ( ki adedi artık çok düşük...) temiz ZJ' lere halen sahip olanlarda elinde sımsıkı tutuyor satmaya hiç niyetleri yok, şekil A ; ben :)

eay
12.Kasm.2015, 10:26
Bilmemekle birlikte) 2000 2001 36_40000 2002 ve ustu 40.000 45.000 diye gitmekte piyasa ozetimi paylasmak istedim

eay
12.Kasm.2015, 10:28
Foruma yazmaya alisamadim ayni seyi yazmisim kusura bakmayin.katiliyorum size

Beatrix
12.Kasm.2015, 10:29
Foruma yazmaya alisamadim ayni seyi yazmisim kusura bakmayin.katiliyorum size

Sorun değil, halledildi... :)

mjz66
12.Kasm.2015, 15:13

Çoğu elden ele değişe değişe bir kısmı sanayi arka sokaklarında heba oldu gitti, bir kısmı da hurdalığı boyladı.
Geriye kalan ( ki adedi artık çok düşük...) temiz ZJ' lere halen sahip olanlarda elinde sımsıkı tutuyor satmaya hiç niyetleri yok, şekil A ; ben :)

Sekil B ben:)

Maverick
12.Kasm.2015, 15:35
2003 Lorinser paket 130.000 km'de kazasiz degisensiz 4.7 vardi. Hem de siyahti. Alacaktim. Benimkini satana kadar 1 haftada gitti araba. O kadar uzuldum ki.

Mirkan Şenol
12.Kasm.2015, 16:10
Ben de satmayanlar kervanında şekil c olarak yerimi alayım. :D

Han Solo
12.Kasm.2015, 16:51
dadadadammmmmmm...flaşşşşş...WJ sahibi hangi üyemiz yeter artık dedi ve nadide bir 5.9 almak üzere....şok şok şok....

Han Solo
12.Kasm.2015, 16:52
dadaddadadammmmm...şok şok şok .....zj sahibi hangi üyemiz yeter artık dedi ve WJ arayışına girdi zj yi satıp....şok şok şok

KARADAG
12.Kasm.2015, 17:45
dadaddadadammmmm...şok şok şok .....zj sahibi hangi üyemiz yeter artık dedi ve WJ arayışına girdi zj yi satıp....şok şok şok
Arazi araci olarak lada nina 2006 model, jeep cj5 77 model jeep xj 1997 model, range rover p38 2001 model, jeep gc wj 2002 model,jeep gc 5.2 1997 model kullandim ve son uc aydir 1998 gc 5.9 kullaniyorum saydigim araclardan en cok keyif aldigim 5.9 tamamen farkli .ilk aldigimda 5.2 kullandigim pek fark olmayacagini dusunerek fazla sans tanimamistim sadece motor farki oldugu onyargisi ile bakiyordum.inanin ayni degil.itiraf ediyorum bazi arkadaslarin tamamen farkli arac demelerine pek itibar etmemistim ancak inanin bana tamamen farkli.daha buyuk sanziman daha guclu motor ve en onemlisi ses olayi bitiriyor beni.flowmaster susturucu uygulayan arkadaslara sunu hatirlatmak isterim ozellikle ayni alt yapi olduğu icin5.2 araca cikma veya sifir bulabilirler ise komple 5.9 eksoz sistemi uygulama yaparlarsa cok buyuk keyif alacaklarini soyleyebilirim

ukymk55
13.Kasm.2015, 09:20

Ben de satmayanlar kervanında şekil c olarak yerimi alayım. :D

Sekil B ben:)

Şekil D olayım o zaman :D
Temiz bir ZJ aldım ve en temiz bir şekilde tutmaya çalışacam.
Herhangi bir yere değil hep ustasına götürmeye dikkat ederim zaten. Şükür ki Bursada da sağlam ustalar var.
sürmek gerçekten keyif veriyor. Sorunsuz bir şekilde gidiyoruz. Cins adam olduğum için kusurlu her noktaları bakımdan geçiriyorum bütçem elverdiğince sırasıyla. V8 in keyfini almak lazım
Frontera almaya niyetliydim en başlarda.
Nasıl olduda ZJ ye döndüm bilmiyorum ama İyi oldu :o
Altın Altın :D

FuatD
17.Kasm.2015, 08:31
Merhaba, track barın sürücü tarafındaki bağlantısında bir boşluk, direksiyonu çevirirken yukarı aşağı bir hareket farkettim. Sorum şu track barı değiştireyim diyorum, yan sanayisi 175 tl. Orjinali 500 tl. Bu parça orjinal olması gereken parçalardan birisi mi yoksa yan sanayisi de işimi görür mü?

Bu sefer orjinal parça ile yan sanayi arasındaki fark fazla olduğu için soruyorum normalde 1.5, 2 kat farka kadar orjinal tercih ediyorum.

ycankes
18.Kasm.2015, 13:31
Kalkis balatalarini yakmis, ani gaza basip kalkinca tar tar tar diye bosa sarar, siyirir sonra duzgun yurumeye baslar. Ani kalkislar yapmadan yumusakca kalkilirsa sorun olmaz, uzun zaman gider daha

şanzıman türbiniyle yani tork konventörü ile alakalıymış olay.Türbin tamir edildi sıfırlandı.Yenilenmesi gereken bi kaç parça daha değişti şanzımandan.Tüm yağlar sıvılar değişti.Masraf yaptık baya.Şuan için hiçbir sıkıntı yok yağ gibi akıyor araba yolda.Yardımlarınız için teşekkürler.

Mirkan Şenol
18.Kasm.2015, 17:49
şanzıman türbiniyle yani tork konventörü ile alakalıymış olay.Türbin tamir edildi sıfırlandı.Yenilenmesi gereken bi kaç parça daha değişti şanzımandan.Tüm yağlar sıvılar değişti.Masraf yaptık baya.Şuan için hiçbir sıkıntı yok yağ gibi akıyor araba yolda.Yardımlarınız için teşekkürler.

Hayırlı olsun.

FuatD
18.Kasm.2015, 21:52
Merhaba, track barın sürücü tarafındaki bağlantısında bir boşluk, direksiyonu çevirirken yukarı aşağı bir hareket farkettim. Sorum şu track barı değiştireyim diyorum, yan sanayisi 175 tl. Orjinali 500 tl. Bu parça orjinal olması gereken parçalardan birisi mi yoksa yan sanayisi de işimi görür mü?

Bu sefer orjinal parça ile yan sanayi arasındaki fark fazla olduğu için soruyorum normalde 1.5, 2 kat farka kadar orjinal tercih ediyorum.

Bu soru kaynadı galiba :) ne dersiniz?

Beatrix
18.Kasm.2015, 22:41

Arka için fark etmez ama ön için orjinali öneririm.

Maverick
18.Kasm.2015, 23:18
Merhaba, track barın sürücü tarafındaki bağlantısında bir boşluk, direksiyonu çevirirken yukarı aşağı bir hareket farkettim.

Ergun Abi'den ve Amerikan jeepforum sitesinden ogrendiklerimi yaziyorum.

Track bar degismeden once

1) Track bari sokup burclarin durumuna bakin. Gorsel yirtik catlak gorunmuyorsa civatanin girdigi yuzugun icinden tornavida sokup saga sola asagiya yukariya esnetin. Cok mu esniyor?

2) Civata yuzugun icinde oynuyor mu? Boslu var mi?

3) Civataya bakin. Asagidaki civatayi jeepforum'daki bi amerikali cekil koymus. Death wobble yasiyormus. Civatanin yivlerine bakarsaniz oldukca bozuldugunu gorursunuz. Somun civatayi yivlerdeki bozukluklardan dolayi iyi sıkmısıyormus. Yeni civata ile degistirmis. Ve d/w kaybolmus. Ayrica civataya red loctitine diye bir sey surup 125 torkla sıkmış

http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/18/ce21b7b25c995226a7689837b2f27264.jpg

Sorun civata ve yuzukteyse track bar degismeden sorun cozulur.

Ama sorun burclardaysa burc yaptirmayi deneyebilir veya yeni track bar alabilirsiniz. Ben death wobble'i burc degistirerek cozemedim. Sizde d/w yok. Burcla halledebilirsiniz. Ama tercih sizin. Ben kendimde burctan yana cok canim yandigi icin track bar isinde bi daha asla burc caktirma isine girismem. Bizim WJ'lerin orjinal mopar track bari 800 TL civari. O yuzden yan sanayi 250 TL'ye alicam. Sizinki 500 TL ise cok iyi. Butce musaitse ben olsam orjinal alirdim. Orjinallerde titresim sonumleyici takoz gibi bir parca var bari ustunde. Yan sanayilerde bu yok galiba. Yani bu parca onemli. Cok ciddi bi fark yok bizdeki gibi. Araca binecekseniz orjinal alin.

Bu arada ZJ'nin track bari icin 175 TL fiyati nereden aliniz? Ben de oraya WJ icin olanini sorayim.

Not: Bu islere yeni basladim, sayenizde cok sey ogrendim. Bi o kadar da yabanci forumlarda arastirma yaptim. Yazdigim hersey nacizane goruslerim. Asla cok bilmis gibi gorunmek istemem.

FuatD
18.Kasm.2015, 23:41
Bu arada ZJ'nin track bari icin 175 TL fiyati nereden aliniz? Ben de oraya WJ icin olanini sorayim.

Bilgiler için teşekkürler, değiştirmeden kontrolleri yapacağım. Fiyat aldığım yeri mesaj olarak gönderiyorum.

Mirkan Şenol
19.Kasm.2015, 01:06
Ayarlı ön track bar alın hd. 650-700TL.

Mirkan Şenol
19.Kasm.2015, 01:08
locktail somunun gevşememesini sağlar. sertlik numarası vardır. en sertinin cıvatayı kırdığını ve açılmadığını gördüm. :D

Maverick
19.Kasm.2015, 01:24
locktail somunun gevşememesini sağlar. sertlik numarası vardır. en sertinin cıvatayı kırdığını ve açılmadığını gördüm. :D

Türkiye'de olan birşey mi? Red olanını kullanmış ordaki adam.

Mirkan Şenol
19.Kasm.2015, 04:36
Türkiye'de olan birşey mi? Red olanını kullanmış ordaki adam.

Track bar için çok da serti şart değil, tüm oto tamircilerde ve servislerde vardır. Titreşimin bol olduğu cıvatalarda kullanılır. Bijon, ön takım parçaları, şaft bağlantıları, şanzımanın bazı yerlerinde vs. vs. Nalbur ve yapı marketlerde de var.
Ama locktailsizlik yüzünden de D.W. yaşanmaz :D bu kadar ince detaya girme :D

FuatD
19.Kasm.2015, 08:06
Ayarlı ön track bar alın hd. 650-700TL.

Mirkan benim araç tamamen standart gerek var mı buna? 500 pahalı gelmişken sen 700 e çıktın :)

Maverick
19.Kasm.2015, 12:26
Track bar için çok da serti şart değil, tüm oto tamircilerde ve servislerde vardır. Titreşimin bol olduğu cıvatalarda kullanılır. Bijon, ön takım parçaları, şaft bağlantıları, şanzımanın bazı yerlerinde vs. vs. Nalbur ve yapı marketlerde de var.
Ama locktailsizlik yüzünden de D.W. yaşanmaz :D bu kadar ince detaya girme :D

Mirkan öyle deme. Çok ciddi bi fobi oluştu bende araca karşı. Sanki herşeyi yenilesem sorun %100 geçse bile, "yine ya girersem d/w'ye" psikolojisi oluştu bende. Ben çünkü biraz süratli kullanıyorum.

Mirkan benim araç tamamen standart gerek var mı buna? 500 pahalı gelmişken sen 700 e çıktın :)

İlerde hiç düşünüyor musun abi yükseltmeyi peki?

emrearm
19.Kasm.2015, 13:02
94 zj 51 hata kodu ne anlama geliyor:) araba iyice dengesizleşti rölanti düşüyor çıkıyor araç düşük hızda tekleme yapmaya başladı ankaradan istanbula gelirken hiç sorun yaşamadım ama trafikte artık çekilmez hal aldı internette baktım ama pek bişey anlamadım yardımcı olursanız sevinirim...

FuatD
19.Kasm.2015, 13:47
Mirkan öyle deme. Çok ciddi bi fobi oluştu bende araca karşı. Sanki herşeyi yenilesem sorun %100 geçse bile, "yine ya girersem d/w'ye" psikolojisi oluştu bende. Ben çünkü biraz süratli kullanıyorum.

Yok bu hali ile seviyorum, yetiyor da bana. Orjinal hali ile koruyup Ergun abinin dediği gibi 5 yıl sonra iyi bir klasiğe sahip olmak istiyorum.

Mirkan Şenol
19.Kasm.2015, 17:50

Abi orijinali yeterlidir ama heavy duty olanı tercih ederim. Standart yükseklikde olsa dahi aracın, poliüretan burç seti, hd direksiyon amortisörü, hd blistein amortisörler, hd rotiller ve direksiyon kutusu destek demiri şart bu yaşta ki araçlarımız için. Hele ki satmayacağım diyorsan.

Mirkan Şenol
19.Kasm.2015, 17:58

Rotillere baktır, pitman bağlantısını kontrol ettir. Hatta uğraşma git rot balanscıya sorunlu yeri ve yerleri anında bulsun sana. Sen de kurtul biz de :D :D :D

FuatD
19.Kasm.2015, 18:22
Abi orijinali yeterlidir ama heavy duty olanı tercih ederim. Standart yükseklikde olsa dahi aracın, poliüretan burç seti, hd direksiyon amortisörü, hd blistein amortisörler, hd rotiller ve direksiyon kutusu destek demiri şart bu yaşta ki araçlarımız için. Hele ki satmayacağım diyorsan.

Buradaki ustalardan birine profender direksiyon amortisörünü sordum, senin için gerek yok aksine çok sert olacağı için dönüşlerde problem çıkartır dedi. Benimki şimdilik sağlam ama değişmesi gerektiğinde değerlendireceğim.

Direksiyon kutusu destek demiri daha önceki konulardan aklımda, ön tarafta bir işe girişirsem onunla ilgili yardım isterim senden :)

Maverick
19.Kasm.2015, 20:06
Rotillere baktır, pitman bağlantısını kontrol ettir. Hatta uğraşma git rot balanscıya sorunlu yeri ve yerleri anında bulsun sana. Sen de kurtul biz de :D :D :D

Dun baktirdim. Sol ust rotil, sol alt rot basi, sag ust rot basi sorunlu. Ben 4 rotil 4 rot basi hepsini aldim, degistiriyorum yarin.

Yalniz HD rotil dedin beni benden aldin simdi.

Mirkan Şenol
20.Kasm.2015, 01:30
Dun baktirdim. Sol ust rotil, sol alt rot basi, sag ust rot basi sorunlu. Ben 4 rotil 4 rot basi hepsini aldim, degistiriyorum yarin.

Yalniz HD rotil dedin beni benden aldin simdi.

Boşver hd si pahalı :D yağ gressörüklü al yeter :D

Mirkan Şenol
20.Kasm.2015, 01:31
Buradaki ustalardan birine profender direksiyon amortisörünü sordum, senin için gerek yok aksine çok sert olacağı için dönüşlerde problem çıkartır dedi. Benimki şimdilik sağlam ama değişmesi gerektiğinde değerlendireceğim.

Direksiyon kutusu destek demiri daha önceki konulardan aklımda, ön tarafta bir işe girişirsem onunla ilgili yardım isterim senden :)

Ne alakası var abi :D benim araç da standart çok güzel oldu profender ile. :D Onun satası yokmuş :D

Maverick
20.Kasm.2015, 01:34
Boşver hd si pahalı :D yağ gressörüklü al yeter :D

Artisi ne? Bak kurt soktun aklima.

Beatrix
20.Kasm.2015, 13:04

Katılmamak elde değil... :)

Mirkan Şenol
20.Kasm.2015, 15:13
94 zj 51 hata kodu ne anlama geliyor:) araba iyice dengesizleşti rölanti düşüyor çıkıyor araç düşük hızda tekleme yapmaya başladı ankaradan istanbula gelirken hiç sorun yaşamadım ama trafikte artık çekilmez hal aldı internette baktım ama pek bişey anlamadım yardımcı olursanız sevinirim...

Hata kodunun ne anlama geldiğini bilmiyorum fakat, çiğ yakma, rolanti düzensizliği, stop etme, tekleme gibi sorunlara sebep olan parçalar, oksijen sensörü, tps sensörü, iac sensörü, map sensörü, ısı sensörü ve pcv valfidir. Hepsinin kontrolleri ölçümleri yapılmalı sağlıklı çalıştığından emin olunmalıdır. Düzensiz ve zayıf ateşlemeden de olabilir. Kontrol etmek gerek.
Benim aracım sırf bu yüzden 2 aydır yatıyor, inat ettim tüm sensörler ve ateşleme sistemini sıfırlamadan binmeyeceğim. :D

GC2013
20.Kasm.2015, 15:27

Mirkan temini ile ilgili link İ atar mısın bana bir zahmet?

In Vino Veritas in Aqua Sanitas

mjz66
20.Kasm.2015, 18:57

51 hata kodu o2 sensoru!

Mirkan Şenol
20.Kasm.2015, 19:03
Mirkan temini ile ilgili link İ atar mısın bana bir zahmet?

Hangisinin temini abi :D

ukymk55
21.Kasm.2015, 12:24
ZJ için diferasnyiyel yağı hangisi konulmalı.
75w140 diyen de var
80w90 da diyen var.
orjinali nedir bulamadım. örnek bir site

http://www.4x4xplor.com/diff-service.html

erolkan
21.Kasm.2015, 12:30
Wj için ön ve arkada variolok lsd olanlarda 75/140 yağ ve mopar diff katkısı koyulması gerektiğini öğrenmiştim benim wj de diff yağlarını değiştirirken..

Xperia Z

ukymk55
21.Kasm.2015, 12:37
Evet LSD için 75w140 deniliyor Benim önce LSD yok sanıyorum ama arkada var.
o yüzden
http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/axle-and-universal-fluids/syntrax-limited-slip-75w-140.html
bu yağ, ilave olarak mopar katkı mı? konulmalı. yada sadece yağ yeter mi?
BU yağı lsd olmayan normal difransiyelede konulabilir demiş açıklama kısmında
Arapsaçı bir konu

erolkan
21.Kasm.2015, 12:53
Evet LSD için 75w140 deniliyor Benim önce LSD yok sanıyorum ama arkada var.
o yüzden
http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/products/car/axle-and-universal-fluids/syntrax-limited-slip-75w-140.html
bu yağ, ilave olarak mopar katkı mı? konulmalı. yada sadece yağ yeter mi?
BU yağı lsd olmayan normal difransiyelede konulabilir demiş açıklama kısmında
Arapsaçı bir konu
75/140 yağ konuldugunda da ilave katkı konulması gerekiyor..

Xperia Z

GC2013
21.Kasm.2015, 14:28
Hangisinin temini abi :D

HD alt takım

Mirkan Şenol
21.Kasm.2015, 14:59
HD alt takım

Hd direksiyon amortisörü piyasada bolca mevcut, blistein amortisörler 1300 lira civarı, poliüretan burç seti 600TL. Direksiyon destek demirini ben yaptıracağım, sonra seri üretime geçecek. HD rotil görmedim henüz Türkiye de. Link paylaşmak yasak diye paylaşmıyom abi reklam olmasın diye. off road malzemeleri satan bir çok aksesuarcıda bulabilirsin. Ellerinde yoksa da getirirler. Cüneyt abi ve Tarkan abiye sormanı tavsiye ederim

Mirkan Şenol
21.Kasm.2015, 15:13
Uğur abi aracın kullanım kılavuzunda 75w90 yazıyor, diff aşırı zorlanacak ve ısınacaksa 140 öneriliyor. Normal kullanımda 75w140'ın akışkanlığı daha düşüktür. Sürekli karavan çekip 1000-2000km yol yapacaksan koyabilirsin :) Aksi halde 90 kadar iyi bir koruma sağlamayacaktır. Bu numaralar yağın ısıya karşı olan direnci ve viskozite değerini gösterir.

erolkan
21.Kasm.2015, 15:25
Uğur abi aracın kullanım kılavuzunda 75w90 yazıyor, diff aşırı zorlanacak ve ısınacaksa 140 öneriliyor. Normal kullanımda 75w140'ın akışkanlığı daha düşüktür. Sürekli karavan çekip 1000-2000km yol yapacaksan koyabilirsin :) Aksi halde 90 kadar iyi bir koruma sağlamayacaktır. Bu numaralar yağın ısıya karşı olan direnci ve viskozite değerini gösterir.
Benim kitapçıktaki yazı ;
1666

Xperia Z

Mirkan Şenol
21.Kasm.2015, 15:36
Abi römork çeken araçlar için önerilen yağ o. dana 30-35-44 fark etmez.
Arkada kilit varsa katkı koyun diyor, katkı şart değil katkılı yağlar var artık lsd diff yağları.

1667

Mirkan Şenol
21.Kasm.2015, 15:57
http://i829.photobucket.com/albums/zz218/mirkan87/aaa_zps4lw3vlr0.jpg

FuatD
22.Kasm.2015, 17:41

Bu soruya hayır demiştim ama aşağıdakini gördükten sonra bir daha mı düşünsem acaba :)

http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/a523a20a21d1eb80eefe49f911477c19.jpg

GC2013
22.Kasm.2015, 19:01
Yenilik hep vardir ama değişir, klasikler ise değişmeden sonsuza dek yaşar.

erolkan
22.Kasm.2015, 19:04
Bu soruya hayır demiştim ama aşağıdakini gördükten sonra bir daha mı düşünsem acaba :)

http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/a523a20a21d1eb80eefe49f911477c19.jpg

Abi ben yükseltmeden önce bunu görmemiştim. Ama 5cm yükseltmeyle bile havam oldu be ya 😁

Xperia Z

Maverick
23.Kasm.2015, 16:11

Düşünme yap abi :)

Excalibur
24.Kasm.2015, 23:01
Zj aracimda zaman zaman analog gostergeler calismiyor sanki temazsizlik var gibi, arac calistirdiktan sonra genellikle sol yan egimli yerlerde bekledikten oluyor. Ve sonra kontak acip kapatinca duzeliyor (km, devir, yakit vbg) acsba bunlar grvsek mi yada kontrolunu nasil yapabilirim?

Maverick
25.Kasm.2015, 01:17
Zj aracimda zaman zaman analog gostergeler calismiyor sanki temazsizlik var gibi, arac calistirdiktan sonra genellikle sol yan egimli yerlerde bekledikten oluyor. Ve sonra kontak acip kapatinca duzeliyor (km, devir, yakit vbg) acsba bunlar grvsek mi yada kontrolunu nasil yapabilirim?

Sigorta ile alakalı olabilir.

FuatD
25.Kasm.2015, 14:58
Genel bilgi için; arka sileceğe giden su borusu alltan arka sol dikmeye kadar gidip oradan ortaya geliyor.

http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/25/a1c0cf4d66bd8a343b85b8f597977bbf.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/25/2549d8b3f0a0aec9f1f235ad7c8b504b.jpg

Excalibur
27.Kasm.2015, 01:57
Sigorta ile alakalı olabilir.

Evet sigorta da mumkun bir onceki aracim transam de 2 kez sigorta yolda atmisti yeni sigorta koyasaya kadar devamli bir bip sesi ile yeni sigortayla calisir hale gelmisti...

Fakat zj de calistirdiktan sonra zaman zaman ama kontak kapatip tekrar acinca duzeliyor sanki baglanti kablolariii diyecegim geliyor lakin bilene danismak esas.

Maverick
27.Kasm.2015, 02:58
Evet sigorta da mumkun bir onceki aracim transam de 2 kez sigorta yolda atmisti yeni sigorta koyasaya kadar devamli bir bip sesi ile yeni sigortayla calisir hale gelmisti...

Fakat zj de calistirdiktan sonra zaman zaman ama kontak kapatip tekrar acinca duzeliyor sanki baglanti kablolariii diyecegim geliyor lakin bilene danismak esas.

TEk bir tane değil, tüm analoglar dediğin için hepsini alakadar eden tek bir şey olsa gerek sorun.

KARADAG
27.Kasm.2015, 09:22
Probleme dair bir kaç bakış açısı yaratalım.Sondan başlayarak söyle bir soru sormak istiyorum.kadranlar çalışmadığı zaman gösterge lambaları yanıyor mu? digital sayaç çalısıyor mu? bunlarada bir göz at. bunlar da çalışmıyorsa kesinlikle gösterge karpuzu tam sıkı olmayabilir soket ayakları sarsıntıda veya yan eğim esnasında pozisyonunu kaybediyordur. Sırasıyla burayı besleyen kabloda problem olabilir.son olarak bady kit yerinden sök dağıt güzelce temizle belki su almış olabilir

y-bsungur
27.Kasm.2015, 12:31
Abi ben yükseltmeden önce bunu görmemiştim. Ama 5cm yükseltmeyle bile havam oldu be ya ������

Xperia Z

Erol merhaba beş santimcikten birşey olmuyor;) bende 5 cm yükselttim sadece masrafları arttırdım :cool: İconlar aldatıcıdır inanma :p

yaptımı 4" çakacan cümle alem araba görecek :eek:işte o zaman iconcan oldun demektir.:o

ukymk55
27.Kasm.2015, 14:07
Erol merhaba beş santimcikten birşey olmuyor;) bende 5 cm yükselttim sadece masrafları arttırdım :cool: İconlar aldatıcıdır inanma :p

yaptımmı 4" çakacan cümle alem araba görecek :eek:işte o zaman iconcan oldun demektir.:o

yaptımmı 4" çakacan cümle alem araba görecek

Sevdim bunu :D

erolkan
27.Kasm.2015, 14:09
Erol merhaba beş santimcikten birşey olmuyor;) bende 5 cm yükselttim sadece masrafları arttırdım :cool: İconlar aldatıcıdır inanma [emoji14]

yaptımı 4" çakacan cümle alem araba görecek :eek:işte o zaman iconcan oldun demektir.:o
Evet bişey olmuyor ama daha fazlası için içimdeki hız sevdasından da vazgeçmem gerekiyor ☺
Havası iyi olacak ama Şu anda bile 5 cm lik getleri çıkartıp eski haline döneyimmi diye düşünmekteyim..

Xperia Z

y-bsungur
27.Kasm.2015, 14:49
Sagol Ugur vallaha dediğim doğru ben de yükselteyim mi yükseltmeyim mi diye kafayı bir sene yorduktan sonra gittim 2" yükselttim ama bir müddet sonra kesmedi ve şimdi pişmanım keşke 2" yerine daha yüksek bir şey yapsaydım özellikle zj lere 4" çok yakışıyor.

y-bsungur
27.Kasm.2015, 14:57
Erol 2" dede her türlü hızı yaparsın şahsen ara sırada olsa sırf denemek adına kick down du over drive dı derken ben de yüksek sürat yapıyorum ve bir sorunda olmuyor fakat bana göre bu arabalara (zj) 100 den sonrası özellikle 150/160/170 veya daha yukarısı yüksek sürat yakışmıyor bunlarda benim tavsiyem aheste çek kürekleri mehtap uyanmasın cinsinden salına salına gidecen 100 den yukarıya fazla geçmiycen,zaten bu zj ler alt devirlerde daha atak olduklarından kalkışlarda filan millete nal toplattıgından bana alt devir ataklıgı daha tatminkar geliyor.

Excalibur
02.Aralk.2015, 02:22
TEk bir tane değil, tüm analoglar dediğin için hepsini alakadar eden tek bir şey olsa gerek sorun.

Evet. Gostergelerin tamwmi nasil cslisiyor arkads fis mi var, mudaale nerdennasil yapilir bilsem kontrol edicem lakin, bilrne danismadan olmiyacak

Excalibur
02.Aralk.2015, 02:29
Probleme dair bir kaç bakış açısı yaratalım.Sondan başlayarak söyle bir soru sormak istiyorum.kadranlar çalışmadığı zaman gösterge lambaları yanıyor mu? digital sayaç çalısıyor mu? bunlarada bir göz at. bunlar da çalışmıyorsa kesinlikle gösterge karpuzu tam sıkı olmayabilir soket ayakları sarsıntıda veya yan eğim esnasında pozisyonunu kaybediyordur. Sırasıyla burayı besleyen kabloda problem olabilir.son olarak bady kit yerinden sök dağıt güzelce temizle belki su almış olabilir

Aslinda sadece gostergelerde (km, devur, ywg, isi, yakit aku zaman ,zaman sola egimli yerlerde calismayanlar) bunlarin, disinda diger elektrikli olanlarin tamami calisiyor.

Bu analog bazen calismiyor kontak kapatip acinca tekrar calisiyor, birtemassizlik var saniyorum, nereden nasil kontrol etmeliyim?

kuzeyli
04.Aralk.2015, 19:56
Brembo disk ve balata hakkında bilgisi olan varmı? Raybestosmu yoksa Brembo mu daha iyidir?

Kadir
04.Aralk.2015, 23:18
Brembo disk ve balata hakkında bilgisi olan varmı? Raybestosmu yoksa Brembo mu daha iyidir?

Ben Raybestos kullanıyorum seramik oldukça memnunum

Excalibur
08.Aralk.2015, 13:55
Arkadaslar, sormak istediğim ,

1-)asfalta yazın klima actığımda 100 derecenin biraz altında olan motor sıcaklığım klima calısınca 100derece üzerindeki ince çizgiye ulaşıyor hatta uzunca calıştığında o çizhiyide aştığı olunca kapatıyorum. Bu durum her ZJ de araclarınızda aynımı?

2-)Yazın Klima calışırken Kac derecede olmalı

3-) havanın soğuk olmasına ragmen uzun rampa cıkışlı 3kişi ve yüklü iken asfalt yolda ve virajlı rampa cıkışlarda da hararet 100 derece üstündeki ince çizgiye çıkıp bazen biraz daha aştığı oluyor. Düzlüğe geldiğimde bir süre sonra normal calışma sıcaklığına 100derece altına ulaşıyor. Radyatörüm yeni, bu durum normal mi sizce, Sizlerin ZJ nasıl? Veya nasıl olmalı

Teşekkürler..

erolkan
08.Aralk.2015, 15:34
Arkadaslar, sormak istediğim ,

1-)asfalta yazın klima actığımda 100 derecenin biraz altında olan motor sıcaklığım klima calısınca 100derece üzerindeki ince çizgiye ulaşıyor hatta uzunca calıştığında o çizhiyide aştığı olunca kapatıyorum. Bu durum her ZJ de araclarınızda aynımı?

2-)Yazın Klima calışırken Kac derecede olmalı

3-) havanın soğuk olmasına ragmen uzun rampa cıkışlı 3kişi ve yüklü iken asfalt yolda ve virajlı rampa cıkışlarda da hararet 100 derece üstündeki ince çizgiye çıkıp bazen biraz daha aştığı oluyor. Düzlüğe geldiğimde bir süre sonra normal calışma sıcaklığına 100derece altına ulaşıyor. Radyatörüm yeni, bu durum normal mi sizce, Sizlerin ZJ nasıl? Veya nasıl olmalı

Teşekkürler..

Merhaba bende Wj var...
1-Evet bende de aynen oluyor ama klimayı kapatmıyorum sonra hararet tekrar 100 dereceye geri geliyor
2-Bu yaz klapelerim bozuk oldugu için tam verimli çalışmadı ama araştırdıgım kadarıyla 22-24 derece aralığında bayağı bi soğutması gerekiyor
3- Bende de aynı durum. Hatta ilk aldıgım zamanlar su kaynatacak diye korkuyordum ☺
Sonradan anladımki 110 nun üstüne çıkmadıgı sürece sıkıntı yok..

Xperia Z

GC2013
08.Aralk.2015, 16:20
Wj için klima açıkken hararet yükseliyorsa klima fanının ışıkla çalışıp çalışmadığına bakmakta fayda var. Zamanla merkezdeki kömürler aşınıp dönüşü yavaşlatıp hatta durdurabiliyor.

Excalibur
09.Aralk.2015, 00:21
Merhaba bende Wj var...
1-Evet bende de aynen oluyor ama klimayı kapatmıyorum sonra hararet tekrar 100 dereceye geri geliyor
2-Bu yaz klapelerim bozuk oldugu için tam verimli çalışmadı ama araştırdıgım kadarıyla 22-24 derece aralığında bayağı bi soğutması gerekiyor
3- Bende de aynı durum. Hatta ilk aldıgım zamanlar su kaynatacak diye korkuyordum ☺
Sonradan anladımki 110 nun üstüne çıkmadıgı sürece sıkıntı yok..

Xperia Z

Sagolun, Anladigim kadariyla ZJ de motor sicakligi kah rampa cikisi, kah yazin klima acikken 110 derece yi gecmemek uzere guvenli.
O halde gonul rahitligiyla bu derecede kullanabiliriz

GC2013
09.Aralk.2015, 05:58
Hatırladığım kadarıyla, yurtdışındaki diğer kullanıcılar, çok sıcakta bile hararetin 100 dereceyi geçmediğinden bahsedip, bu durumla karşılaşan diğer kullanıcıların araçlarını düzeltmeye çalışıyorlardı, bilginize.

ukymk55
09.Aralk.2015, 08:56
ZJ min radyatör kapağını değiştirmem gerekiyor sanırım.
Arabayı her stop edişimin ardından motor ön kısımdan fısssssss diye ses geliyor kaputu açınca kapağa yaklaşıyorum. evet ses kapaktan geliyor.
Bu fısslama normal değil sanırım. değiştirmem gerekecek.

Kadir
09.Aralk.2015, 09:09
Arabayı her stop edişimin ardından motor ön kısımdan fısssssss diye ses geliyor kaputu açınca kapağa yaklaşıyorum. evet ses kapaktan geliyor.

Bu fıslama bende de oluyor radyatör icindeki basinc yükseldiğinde sanırım 16psi dı dogal olarak icerideki basinci duZenliyor. Yani gayet normal bi durum.

Radyatör kapaginin calisip calismadigini yani (16psi) de valf i acip acmadigini anlamak icin radyator ust hortumunu inceleyin eger hortumun bogazi sıkılmıs gibi gorurseniz rad. Kapagini degistirin.

ukymk55
09.Aralk.2015, 10:04
Bu fıslama bende de oluyor radyatör icindeki basinc yükseldiğinde sanırım 16psi dı dogal olarak icerideki basinci duZenliyor. Yani gayet normal bi durum.

Radyatör kapaginin calisip calismadigini yani (16psi) de valf i acip acmadigini anlamak icin radyator ust hortumunu inceleyin eger hortumun bogazi sıkılmıs gibi gorurseniz rad. Kapagini degistirin.

Evet anladım ama üst hortumun boğazı sıkılmış gibi derken ne demek istediniz onu anlamadım

Kadir
09.Aralk.2015, 10:38
Evet anladım ama üst hortumun boğazı sıkılmış gibi derken ne demek istediniz onu anlamadım

Pet siseyi elinizde sikmis gibi dusunun :) ayni zamanda normalden daha sisik olmasida kapagin gorevini yapmadigi anlamina gelir.

Elinizle hortumu sikarak kontrol edin normal formuna geri donuyormu

ukymk55
09.Aralk.2015, 10:48
Pet siseyi elinizde sikmis gibi dusunun :) ayni zamanda normalden daha sisik olmasida kapagin gorevini yapmadigi anlamina gelir.

Elinizle hortumu sikarak kontrol edin normal formuna geri donuyormu

Evet dediğiniz gibi bir problem yok.
Herşey normal o zaman.
Teşekkürler

Kadir
09.Aralk.2015, 11:12
Evet dediğiniz gibi bir problem yok.
Herşey normal o zaman.
Teşekkürler

Gecmis olsun rica ederim

mjz66
09.Aralk.2015, 17:59
Dogrudur kapak degisecek, basit ama onemli bir durum! Kalorifer isitmasina kadar etkiler aracimizi kapak gorevini yapmayinca...ZJ radyator kapagi 18psi olacak, gozden kacirmayalim:)

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Excalibur
10.Aralk.2015, 06:52
Hatırladığım kadarıyla, yurtdışındaki diğer kullanıcılar, çok sıcakta bile hararetin 100 dereceyi geçmediğinden bahsedip, bu durumla karşılaşan diğer kullanıcıların araçlarını düzeltmeye çalışıyorlardı, bilginize.

Tesekkurler uyarinizi dikkate alip bende dis kaynakli sitelere soyle bir goz attim, hakkiniz var.

Onlarda da durum neredeyse ayni. Duz yolda normal calisma sicakligi 210Fah./98.88° Klima acikken ve 70-75mil hizda 235Fah./112.77° lakin kendi iclerinde ikaz eden bir kac kullanici vardi yuksek oldugunu soyleyen.

Icerden kumandali fan takabilme imkani var mi ZJ 5,2 de. Ne kadar yarari olur? Agir arazide durum nasil kac derceleri goruyor arazide kullanan arkadaslar.

ukymk55
10.Aralk.2015, 08:57
Dogrudur kapak degisecek, basit ama onemli bir durum! Kalorifer isitmasina kadar etkiler aracimizi kapak gorevini yapmayinca...ZJ radyator kapagi 18psi olacak, gozden kacirmayalim:)

Açıkcası bana da normal bir durum gibi gelmiyordu ama şimdi daha ikna edici oldu.
Kadir Bey normal demişti ama sanırım bu duruma göre onun radyatör kapağıda sıkıntılı.
hemen değiştiriyorum o halde...

Kadir
10.Aralk.2015, 14:02
Açıkcası bana da normal bir durum gibi gelmiyordu ama şimdi daha ikna edici oldu.
Kadir Bey normal demişti ama sanırım bu duruma göre onun radyatör kapağıda sıkıntılı.
hemen değiştiriyorum o halde...

Bence hala normal kapak gorevini yapmamis olsa hortumda belirgin olarak gorunur kapaktaki valfin gorevi olasi ani derece yukselmesinde kazan icindeki basinci kontrol etmektir hortumu elle sıktiginizda hortum eski formuna gelmiyor ise valf hava almiyordur yok eger hortum sisiyor ise kapak valfi calismiyordur ve zaten hortum patlar !

Ornek benim tatile giderken basima gelen;

http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/10/260c02dcf7f51f2a251ff0a51b68e60b.jpg

Ben 16psi hatirliyordum duzektme icin tesekkurler levent [emoji3]

Kadir
10.Aralk.2015, 14:05
Bununla birlikte su tasirma kabinda ki su durumu nedir ?

Su seviyesinde degisme var mi ?

Kadir
10.Aralk.2015, 14:33
Bir siteden alinti ;
Radyatör kapağı motordaki diğer kapaklardan farklıdır. Bu kapak, motordaki soğutucu sıcaklıklarının yükselmesini sağlarken basıncı düzenleyerek motor soğutma sisteminin basınç seviyesini kontrol eder. Radyatör kapağı ayrıca sıcaklık çok yüksek olduğunda soğutucuların gereksiz kaynamasını engeller ve kapasitelerini dengeler. Radyatör kapağının bir diğer görevi soğutucu sıcaklığının sistemin eksi basınçlara ulaşması ile ani düşmesi sonucu oluşabilecek motor bozulumunu engellemektir. Negatif basıncı engellemek için radyatör kapağı atmosferik basıncın motora girmesini sağlar. Hasarlı bir radyatör kapağı motorun aşırı ısınmasına sebep olur.

eay
11.Aralk.2015, 20:23
5.9 veya 5 .2 ler surekli mi dortceker yoksa belirli bir suratten sonra (81 kmh )
2 cekere dusuyormu

FuatD
11.Aralk.2015, 20:27
5.9 veya 5 .2 ler surekli mi dortceker yoksa belirli bir suratten sonra (81 kmh )
2 cekere dusuyormu

Ben sürekli dort çeker diye biliyorum. Arazi vitesinin sürekli kullandığımız bölümünde 4 ALL TIME yazıyor.

KARADAG
11.Aralk.2015, 20:44
Ben sürekli dort çeker diye biliyorum. Arazi vitesinin sürekli kullandığımız bölümünde 4 ALL TIME yazıyor.
Zj 93-98 ve wj (99-2005 yili arasi uretim ) kasalarin sanzimanlari quadro select track yapisal olarak garklilik gosterse de mantik olarak ayni isi yapiyor.yani 80 km nin uzerine çıkıldığında 2 cekere dusuyor ihtiyac duymasi halinde 4 ceker durumuna otomatik geciyor.sozkonusu süratin altinda ise surekli 4 ceker pozisyonunda kaliyor.emin olmamakla birlikte zj kasalarin hangi yillari arasinda bu sistemi kullaniyor oldugunu bilemiyorum belki 96 sonrasi gecmis olabilir

Kadir
11.Aralk.2015, 21:06
Bazi modellerde 2 4 secenekleri var bazilari surekli 4 diye biliyorum ama belli km ustune cikinca 2 ye dusuyorsa onu bende hic duymadim

FuatD
11.Aralk.2015, 21:07
Zj 93-98 ve wj (99-2005 yili arasi uretim ) kasalarin sanzimanlari quadro select track yapisal olarak garklilik gosterse de mantik olarak ayni isi yapiyor.yani 80 km nin uzerine çıkıldığında 2 cekere dusuyor ihtiyac duymasi halinde 4 ceker durumuna otomatik geciyor.sozkonusu süratin altinda ise surekli 4 ceker pozisyonunda kaliyor.emin olmamakla birlikte zj kasalarin hangi yillari arasinda bu sistemi kullaniyor oldugunu bilemiyorum belki 96 sonrasi gecmis olabilir

Aşağıdaki linkte tüm tiplerin hangi araçlarda olduğu ve bir çok özelliği yazıyor ama quadra trac için 80 km den sonra 2 çekere düşer diye bir şey göremedim.

http://wikicars.org/en/Jeep_four_wheel_drive_systems#Quadra-Trac

eay
11.Aralk.2015, 21:30
Ersin bey net aciklamis aslinda ama yinede bir belirsizlik var..bilir kisi yorumlari bekleniyor..

KARADAG
12.Aralk.2015, 01:11
https://youtu.be/0PmxnShlfZI
Bu video konuya aciklik getirecektir

eay
12.Aralk.2015, 04:25
Tesekkurler

ycankes
12.Aralk.2015, 16:11
Cd changer ve anfinin bulunduğu yer su almış. Sadece orasi yani koltuğun altı. Sebebi sunroof giderinden başka olabilirmi ?

Excalibur
12.Aralk.2015, 18:54
Cd changer ve anfinin bulunduğu yer su almış. Sadece orasi yani koltuğun altı. Sebebi sunroof giderinden başka olabilirmi ?

Geçen sene aynı sorun bende yasadım, kuru bır yerde suroofu acıp her bir köşesinden ılık su dokerek deneyin tıkalı ise gitmiyecektir.
bende de dördü tıkalıydı. Aynj işlemi yapıp, ince kılavuz telle acınca sorun çözüldü.

Bunun dışında yine halıyı kaldırıl gözden geçirin, herhangi bir montaj deliği acık kalmış olabilir. Eger öyleyse, sunfix le kapatabilirsiniz

ycankes
12.Aralk.2015, 19:30
Geçen sene aynı sorun bende yasadım, kuru bır yerde suroofu acıp her bir köşesinden ılık su dokerek deneyin tıkalı ise gitmiyecektir.
bende de dördü tıkalıydı. Aynj işlemi yapıp, ince kılavuz telle acınca sorun çözüldü.

Bunun dışında yine halıyı kaldırıl gözden geçirin, herhangi bir montaj deliği acık kalmış olabilir. Eger öyleyse, sunfix le kapatabilirsiniz

Geçen sene sunroof hakkında büyük sorunlar bizde yaşamıştık.Yaptırdık sıkıntı olmadı uzun zamandır ,bu sefer pislik doldu büyük ihtimal.Arabanın pozisyonunu değiştirdim öylelikle aktı.CD değiştireceğim tuttu iyiki zamanında gördüm.Fikir verdiğiniz için teşekkürler yarın gündüz gözüne halledicem.

Kadir
12.Aralk.2015, 20:26
https://youtu.be/0PmxnShlfZI
Bu video konuya aciklik getirecektir

Bu wj kasa icin gecerli herhalde 96-98 zj lerde de quadra track var ama bilemedim [emoji53]

FuatD
12.Aralk.2015, 20:35
Bu wj kasa icin gecerli herhalde 96-98 zj lerde de quadra track var ama bilemedim [emoji53]

Kadir haklısın ilk paylaştığım linkte hangi şanzımanın hangi modellerde kullanıldığı yazıyor. Bizim ZJ lerde Quadra Trac var. Aşağıdaki videodan anladığım sürekli 4 çeker olduğu ama belli bir hızdan sonra 2 çekere düştüğü hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Mantıken de amerikalı vitesin üzerine 4 ALL TIME yazdıysa ALL TIME 4 çekmesi lazım :)

http://youtu.be/5MtzGzHSE98

Kadir
13.Aralk.2015, 00:07
Aynen katiliyorum gelecekte biraz daha genis zamanda arazi sanzimanini 2 4 secenekli yapmayi dusunuyorum. Tabi bu aralar kafami kurclayan Jeep KJ ye gonlum kaymazsa [emoji52]

ycankes
14.Aralk.2015, 01:53
Geçen sene sunroof hakkında büyük sorunlar bizde yaşamıştık.Yaptırdık sıkıntı olmadı uzun zamandır ,bu sefer pislik doldu büyük ihtimal.Arabanın pozisyonunu değiştirdim öylelikle aktı.CD değiştireceğim tuttu iyiki zamanında gördüm.Fikir verdiğiniz için teşekkürler yarın gündüz gözüne halledicem.

Problemi hallettim sunroof gideriyle alakalıymış bahaneyle diğerlerinide kontrol ettim.Artık bi problem yok gibi.

ycankes
14.Aralk.2015, 02:01
1737
1738

Fotoğraftaki soketin nereye ait olduğu hattında bir cevabı olan var mı ?

K@RUB
14.Aralk.2015, 08:04
Problemi hallettim sunroof gideriyle alakalıymış bahaneyle diğerlerinide kontrol ettim.Artık bi problem yok gibi.

Sorunu takip ediyordum, çözülmesini sevindim Yavuz :)

ycankes
14.Aralk.2015, 13:46
Sorunu takip ediyordum, çözülmesini sevindim Yavuz :)

Eyvallah abicim.Sorunlarımız hep böyle kolay çözümlü olsun :D

ukymk55
14.Aralk.2015, 16:45

Benim anlık tüketim o yüzden mi 80 in üzerine çıkınca 1-2 lt daha düşüyor acaba?

ukymk55
14.Aralk.2015, 17:27
Arkadaşlar az yada çok lastik çap değişiminde aracın bilgisayarına, şanzumanın beynine vs lastik çapı ile ilgili bir değişiklik girişi oluyor mu? Lastik çapı değişince bir müdahale gerekiyor mu(sürtme&yükseltmeyi kastetmiyorum)

Şöyleki megane 3 aracımda 225/40/18 lastik kullanıyordum. Aracın beynine lastik tercihini değiştirip giriliyor böylece araç kendini kalibre ediyor.

ZJ de de şanzumanın değişim aralığı motor devri hız göstergesi gibi bir müdahalesi varmı? Okumadım görmedim ama belki ben denk gelmedim...

Kadir
14.Aralk.2015, 18:31
Bununla ilgili direk olarak beyne degilde superchip tarzi ek uygulamalar ile yapiliyor superchip menude lastik capi sanziman secimi (normal/economy/sport) gibi ozellikler var ancak ne kadar ise yarar zj lerde bilemiyorum

Beatrix
14.Aralk.2015, 22:52
1737
1738

Fotoğraftaki soketin nereye ait olduğu hattında bir cevabı olan var mı ?

CD Changer bağlantı soketi.

ycankes
15.Aralk.2015, 01:29
CD Changer bağlantı soketi.

Orjinal CD Changer'ın bağlantısı galiba o yüzden boşa çıkmış ? Benim changer Alpine'ın ve bildiğim kadarıyla orjinali Alpine değil.

Excalibur
15.Aralk.2015, 03:02
Ergin bey abi, 5,2 lere Termik disinda, extra iceriden kumandali, elektrikli fan takma durumu soz konusu mu.?

Hararet takintisi oldu bende... Duz yolda devamli sabit 98,5° Ama uzun rsmpa çıkislarinda ve yazin klima calistiginda hararet ortayi gecip ilk ince cizgiye ulasiyor 112,5 civari oluyor.

Yurtdisi sitelerinde de durum boyle oldugunu paylasan kullanicilar var. Makina buyuk, termik yetmiyor mu? veya baska sorun mu aramali?

Sert arazide tecrube etmedim....Sizin süruslerde merak ediyorum kac derecelere cikar

Beatrix
15.Aralk.2015, 08:46
Orjinal CD Changer'ın bağlantısı galiba o yüzden boşa çıkmış ? Benim changer Alpine'ın ve bildiğim kadarıyla orjinali Alpine değil.

Aracın orjinal CD Changer soketi, fabrika çıkışında opsiyonel olarak CD Changer alınğında bağlanması için hazır.

Beatrix
15.Aralk.2015, 09:39
Ergin bey abi, 5,2 lere Termik disinda, extra iceriden kumandali, elektrikli fan takma durumu soz konusu mu.?

Hararet takintisi oldu bende... Duz yolda devamli sabit 98,5° Ama uzun rsmpa çıkislarinda ve yazin klima calistiginda hararet ortayi gecip ilk ince cizgiye ulasiyor 112,5 civari oluyor.

Yurtdisi sitelerinde de durum boyle oldugunu paylasan kullanicilar var. Makina buyuk, termik yetmiyor mu? veya baska sorun mu aramali?

Sert arazide tecrube etmedim....Sizin süruslerde merak ediyorum kac derecelere cikar

Araçlarımız yorgun, motor suyu soğutma sistemleri tam performanslarında çalışamıyorlar, hararetin yükselmesinde basit bir kaç etken var ; Radyatörün peteklerinin kireçlenip , paslanıp tıkanmaya başlaması ve sağlıklı çalışmayan termik başı çekiyor. Orjinal yeni radyatör ve termik takıldığında sistem tam sağlıklı çalıştığından bilindiğinin aksine harareti yükseltebilmek bile zor. Benim ZJ' de ne yaptım ne ettiysem harareti orta çizgiye getiremedim, çünkü ben almadan önceki sahibi sistemi komple orjinali ile yenilemiş.
sağlıklı bir sisteme sahip ZJ' ler de yazın çok sıcak havalarda dur kalk sıkışık trafikte, uzun mesafeli kum sürüşlerinde veya güneydeki Gökova rampaları gibi tırmanışlarda klima açık halde hararetin orta çizgiden bir sonraki çizgiye kadar gelmesi tamamen normal, hatta kullanım kitabında hararet göstergesinin kırmızı çizgi içerisine girmediği sürece sorun olmadığı açıkça belirtiliyor. Zaten kırmızı çizgi içersine girmeye başlamışsa sistem harareti kontrol altına alamıyor demektir. Bu gibi acil durumlarda klimayı kapatıp, tüm camları indirip, kaloriferi açmakla sisteme destek olunabilir.

Eğer araç zorlu ısı şartlarında sıkıştırılıyorsa radyatöre bitişik içerden kumandalı eksta bir fan uygulaması risklere karşı iyi bir önlem tabiki.

En ideali ; Ford 8C607 fanları ; 90 - 95 Ford Taurus' larda ve 3.8 litrelik Lincoln Mark VIII ' lerde kullanılıyor.

http://i394.photobucket.com/albums/pp28/beatrix-fhoto/Ayazaga/Ekran%20Alnts_zpsfcrnbafi.png (http://s394.photobucket.com/user/beatrix-fhoto/media/Ayazaga/Ekran%20Alnts_zpsfcrnbafi.png.html)

Ebay' dan bulabilmen mümkün. İnternette bir çok yabancı forumlarda bağlantı şekilleri ile ilgili yol gösterici paylaşımlar bulabilirsin.

Aslında bununla ilgili detaylı bir konu açmıştım sitede ama gelgelelim sitenin başlangıçta çökmesi ile birlikte uçtu gitti... :( belki Mert bir yerlerden bulabilir..

Mesela bu linkler sana bir fikir verebilir ;

http://www.jeephorizons.com/tech/fan/

http://www.jeepforum.com/forum/f13/ford-taurus-two-speed-e-fan-install-pics-233676/

Excalibur
15.Aralk.2015, 11:10
Ergun bey abi, teşekkürler açıklayıcı bilgileriniz için. Bu konuyu yenıden bır baslık altında almak yeniden iyi olacsktır. Pek çok kullanıcının muzdarip sorunu. Hatta piyasada böyle bir algı oluşmuş (Hararetten conta yakıyor, hastalığıdır diye)

Radyatörüm yeni, Termostat problemsiz... Yanlız Termik motoru çalıştırmadan önce pervaneyi kontrol ettiğimde sert ve sıkı donuyor yumuşamamış. Aracı çalıştırdığımda termik fanı sanki direk bağlı motorla birlikte aynı güçte dönüyor (Bildiğim İçindeki civa ısınıp kitleyince motor hızıyla dönmesi gerektiğini biliyorum) Acep termik mi tam vazifesını yapmıyor çunku belirttıgım gıbı motor çslıştırınca aynı hızda donuyor.

ycankes
15.Aralk.2015, 11:36
Aracın orjinal CD Changer soketi, fabrika çıkışında opsiyonel olarak CD Changer alındığında bağlanması için hazır.

Teşekkürler Ergun Abi.

Beatrix
15.Aralk.2015, 20:39
Ergun bey abi, teşekkürler açıklayıcı bilgileriniz için. Bu konuyu yenıden bır baslık altında almak yeniden iyi olacsktır. Pek çok kullanıcının muzdarip sorunu. Hatta piyasada böyle bir algı oluşmuş (Hararetten conta yakıyor, hastalığıdır diye)

Radyatörüm yeni, Termostat problemsiz... Yanlız Termik motoru çalıştırmadan önce pervaneyi kontrol ettiğimde sert ve sıkı donuyor yumuşamamış. Aracı çalıştırdığımda termik fanı sanki direk bağlı motorla birlikte aynı güçte dönüyor (Bildiğim İçindeki civa ısınıp kitleyince motor hızıyla dönmesi gerektiğini biliyorum) Acep termik mi tam vazifesını yapmıyor çunku belirttıgım gıbı motor çslıştırınca aynı hızda donuyor.

Bilinenlerin tam aksine doğru olan da bu ;

Tamamen soğuk motorda ilk çalıştırmada termik radyatör pervanesine kitli çalışır ve kayıştan aldığı tahrik ile döner, bu esnada motor bölümünden pervanenin çıkarttığı uğultu bariz şekilde duyulur, 10-15 saniye sonra veya bir kaç kere boşta yüksek devirlere çıkarak gaz verildiğinde pervaneden ayrılır ve anında da ses değişir uğultu yok olur gider, adeta rahatlar, taaa ki hararet termostatın maksimumuna geldiğinde tekrar pervaneye kitlenir.

Yani tamamen soğuk motorda pervaneyi el ile çevirirsen oldukça serttir, serbest dönmez.

Yani doğru sağlıklı çalışan termik bu şekildedir. Haaaaa.... neden böyledir onu Chrysler mühendislerine sormalı :)

GC2013
15.Aralk.2015, 20:53
Acaba bir önceki sıcak motor kapama sırasında termik in eski haline gelememesi ve ilk çalıştırmada soğuk durumu algılayıp normal duruma dönmesi olabilir mi 10-15 sen de?

Beatrix
15.Aralk.2015, 21:01
Acaba bir önceki sıcak motor kapama sırasında termik in eski haline gelememesi ve ilk çalıştırmada soğuk durumu algılayıp normal duruma dönmesi olabilir mi 10-15 sen de?

iyi de, her seferinde termik pervaneye kitliyken stop etmiyoruz ki ?

FuatD
23.Aralk.2015, 20:54
Bana ilginç geldiği ve bilmediğim için sormak istedim. Aşağıdaki ilandaki ZJ'in arazi vitesi yok, yeri boş zaten açıklamasında da fabrika çıkışı 4x2 yazmışlar. Böyle bir model var mı? Çünkü bizim milletten her şey beklenir arazi şanzımanını söküp bu zaten böyle de diyebilirler :)

Son soru, diyelimki böyle bir versiyon var, ne gerek var? :)

Orijinal Grand Cherokee
İlan No: 255984468
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-orijinal-grand-cherokee-255984468/detay

y-bsungur
23.Aralk.2015, 21:17
:confused::p yeri var kendi yok bu kadarına da bence pes ..kimbilir kime kaktıracaklar:rolleyes:

KARADAG
23.Aralk.2015, 21:20
Bana ilginç geldiği ve bilmediğim için sormak istedim. Aşağıdaki ilandaki ZJ'in arazi vitesi yok, yeri boş zaten açıklamasında da fabrika çıkışı 4x2 yazmışlar. Böyle bir model var mı? Çünkü bizim milletten her şey beklenir arazi şanzımanını söküp bu zaten böyle de diyebilirler :)

Orijinal Grand Cherokee
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-orijinal-grand-cherokee-255984468/detay
Evet 5.2 lerde ozellikle guney amerika ulkeleri icin üretilmiş bazi modelleri mevcut. Bizim ulkeye de bu modellerden gelmistir.kim almistir bilinmez ancak bazi konsolosluk araclari mevcuttu belki onlardan biri olabilir

y-bsungur
23.Aralk.2015, 21:33
Allah Allah duyda inanma derler ya cidden şaşırtıcı yanlız bir şey garibime gitti koca chrysler mademki özel olarak 4x2 araç yapmışta bu vitese uygun vites boardı yapamamışmı merak ettim acaba özel üretilmiş o araçlarında vites boardları aynımıdır .

FuatD
23.Aralk.2015, 21:44
Allah Allah duyda inanma derler ya cidden şaşırtıcı yanlız bir şey garibime gitti koca chrysler mademki özel olarak 4x2 araç yapmışta bu vitese uygun vites boardı yapamamışmı merak ettim acaba özel üretilmiş o araçlarında vites boardları aynımıdır .

Biraz daha araştırdım internette, sadece 98 modellerde 4.0 ve 5.2 lerde 4x2 yapmışlar. Neden yapmışlar, ne gerek vardı sorusuna cevap bulamadım :) senin soruna gelince, seri üretim mantığında zaten az üreteceği bir seri için yeni bir tasarıma gitmemişler bence, orayı boş bırakıp geçmişler. İtalyanlar olsa çiçek filan ekerlerdi oraya :)

y-bsungur
23.Aralk.2015, 21:49
:D Sono un italiano .

Bencede hem gereksiz hem de hiç olmamış :) vites boardı işi bozmuş ;):cool:

Beatrix
23.Aralk.2015, 23:08
Bu versiyonlar; çocuklarını okula bırakmak, alış verişe gitmek, araziye ilgileri olmayan ancak güvenliği ön planda düşünen ev hanımları için düşünüldü, tabi bir de fiyat olarak ekonomik boyutu var.

Han Solo
23.Aralk.2015, 23:17

Orijinal Grand Cherokee

ilk defa gördüm şaşkınım

FuatD
23.Aralk.2015, 23:36
Bu versiyonlar; çocuklarını okula bırakmak, alış verişe gitmek, araziye ilgileri olmayan ancak güvenliği ön planda düşünen ev hanımları için düşünüldü, tabi bir de fiyat olarak ekonomik boyutu var.

Abi 5.2 motor 220 beygir ve sadece arkadan itiş bir de ev hanımı diyince güvenlikten bahsetmemek lazım galiba :) en azından aracın dışında kalanların güvenliğinden :)

ycankes
24.Aralk.2015, 00:12
Bu ilan güncellenmiş belki 1-1,5 yıl önce aynı fotoğraflarla aynı aracı gördüğümü hatırlıyorum.Şanzımanı kırmışlar yaptırıp yerine koyamamışlar,birine kaktırcaklar diye düşünmüştüm.Sonrasında arazi vites kolu yanında 4LO-N-4Alltime gibi göstergeler olmamasıda içime bir kurt düşürmüştü.Chryslerden böyle orjinal bişey beklemezdim :D

Kadir
24.Aralk.2015, 01:27
Ben bu aracı mayıs 2014 te yanlış hatırlamıyorsam büyükçekmecede gidip görmüştüm çok kıllanıp başka bir forumda sormuştum 4x4 çevrilebilir mi diyerek kimse bişi yazmamıştı [emoji23]

y-bsungur
24.Aralk.2015, 02:26
Bilgi dağarcıgıma yeni bir zj modeli daha eklenmiş oldu,manuel viteslisini youtube da görmüştüm,buda arazi vitesi olmayan modeli.Bilginin sonu yok.

ycankes
24.Aralk.2015, 02:48
Bilgi dağarcıgıma yeni bir zj modeli daha eklenmiş oldu,manuel viteslisini youtube da görmüştüm,buda arazi vitesi olmayan modeli.Bilginin sonu yok.

Değinmişken manuel vitesli ZJ Türkiye'de birrrr tane ilanda görmüştüm çok şaşırmıştım.1-2 yıl olmuştur tahminen. Fotoğrafini almışımdır belki. Gümrük çıkışlı Artvin veya Trabzon plakaliydi.

K@RUB
24.Aralk.2015, 08:04
Şahsi düşüncem bizim araçlar düz vites şeklinde kullanmak istemezdim zaten büyük ve geniş hacmi var düz vites de kamyon kullanır gibi olur insan, iyiki de otomatik yapmışlar :) dünyanın çoğu ülkesine de ihracatları otomatik seçenekle gerçekleşmiş sanıyorum :)

GC2013
24.Aralk.2015, 21:54
Şahsi düşüncem bizim araçlar düz vites şeklinde kullanmak istemezdim zaten büyük ve geniş hacmi var düz vites de kamyon kullanır gibi olur insan, iyiki de otomatik yapmışlar :) dünyanın çoğu ülkesine de ihracatları otomatik seçenekle gerçekleşmiş sanıyorum :)

Bence yüksek güç ve torku, nispeten ufak ve yüksek bir araçta, manuel kullanmak daha zevkli olurdu:)

FuatD
24.Aralk.2015, 22:15
4x2 ile markete gitmek yerine çamura girince ne olduğu aşağıdaki videoda :)

http://youtu.be/tbrhhxD_5U8

Excalibur
24.Aralk.2015, 22:56
4x2 ile markete gitmek yerine çamura girince ne olduğu aşağıdaki videoda :)

http://youtu.be/tbrhhxD_5U8

:) Karizma gitti.

Kadir
25.Aralk.2015, 00:57
Video açılmıyor bende [emoji53]

Han Solo
25.Aralk.2015, 02:05
https://www.youtube.com/watch?v=tbrhhxD_5U8&feature=youtu.be

GC2013
25.Aralk.2015, 02:09
iPad açmıyor başkaaaaan...

FuatD
25.Aralk.2015, 08:47
https://m.youtube.com/watch?v=tbrhhxD_5U8&feature=youtu.be

toporomboz
26.Aralk.2015, 19:26
bilgisi olan başına gelen varsa yanıtlayabilirse sevinirim;
5,9 zj min şanzıman yağı çubuğunu soğukken baktım bunu mert kardeşimlede konuşmuştum çubuğun limitleri üstünde tam V kıvrımına kadar yağ görünüyor...
dün 25-30 km yol yapıp durup viteslerde yavaşça gezindim P de çalışırken baktım yağ noktacıklı köpüklü (hava kabarcıklı olması normalmi?)yine aynı V kıvrımındaki yerdeydi limitin çok üstü herhalde aldığım kişi fazla koymuş ilave yapmış yağ kırmızı temiz kokusuz vede şanzıman altta ilk garajdan çıkarken bir yerde sprey gibi yere yağ püskürtüyor gittiğim yerdede çok minik damlama yapıyor şimdi bu durum yağ fazlalığındanmı? ve bu yağ nasıl alınır veya böyle püskürterek fazlasını atmasını beklemek doğrumu? bu durumun zararı olurmu? vites geçişleri hissedilmeyecek kadar güzel sorun yok ....

FuatD
26.Aralk.2015, 20:18
bilgisi olan başına gelen varsa yanıtlayabilirse sevinirim;
5,9 zj min şanzıman yağı çubuğunu soğukken baktım bunu mert kardeşimlede konuşmuştum çubuğun limitleri üstünde tam V kıvrımına kadar yağ görünüyor...
dün 25-30 km yol yapıp durup viteslerde yavaşça gezindim P de çalışırken baktım yağ noktacıklı köpüklü (hava kabarcıklı olması normalmi?)yine aynı V kıvrımındaki yerdeydi limitin çok üstü herhalde aldığım kişi fazla koymuş ilave yapmış yağ kırmızı temiz kokusuz vede şanzıman altta ilk garajdan çıkarken bir yerde sprey gibi yere yağ püskürtüyor gittiğim yerdede çok minik damlama yapıyor şimdi bu durum yağ fazlalığındanmı? ve bu yağ nasıl alınır veya böyle püskürterek fazlasını atmasını beklemek doğrumu? bu durumun zararı olurmu? vites geçişleri hissedilmeyecek kadar güzel sorun yok ....

Abi 25-30 km sonra araç açlışırken ve vites N konumunda iken ölçüm yap, hava kabarcıkları için bir yorumum yok ama yere damlama muhtemelen geri vites müşüründendir. Söküp baktığında soket tarafında yağ göreceksin.

toporomboz
27.Aralk.2015, 13:39
Abi 25-30 km sonra araç açlışırken ve vites N konumunda iken ölçüm yap, hava kabarcıkları için bir yorumum yok ama yere damlama muhtemelen geri vites müşüründendir. Söküp baktığında soket tarafında yağ göreceksin. fuat kardeşim teşekkürler; bende önce N de baktım çubuğun dibinde 0,5 cm yağ gözüktü ondan sonra P de baktım kabarcıklı ve limit üzeri seviye göründü;birde garajdan geri geri çıkarken kasiste biraz gaz verince o püskürtmeyi (işeme gibi)yapıyor sonra devam etmiyor dediğin gibi geri vites müşürü olablir..

ycankes
02.Ocak.2016, 03:27
Karda manevra yaparken ön lastikleri tutup birakan birşey var. ESP diye tahmin ediyorum. Bizim arabalarda ESP on off tuşu var mı ? Ben daha hiç görmedim . Sorayım emin oluyum dedim.

ycankes
04.Ocak.2016, 01:51
Bu ilan güncellenmiş belki 1-1,5 yıl önce aynı fotoğraflarla aynı aracı gördüğümü hatırlıyorum.Şanzımanı kırmışlar yaptırıp yerine koyamamışlar,birine kaktırcaklar diye düşünmüştüm.Sonrasında arazi vites kolu yanında 4LO-N-4Alltime gibi göstergeler olmamasıda içime bir kurt düşürmüştü.Chryslerden böyle orjinal bişey beklemezdim :D

Yeni bahsettik eli kulağındaymış galiba. Hem manuel hemde 2.5 Turbodiesel ZJ çıktı ilana. Malum site 258672022 ilan no :)

Han Solo
04.Ocak.2016, 12:03
Kaloriferim uflemiyorrrrr nazar degdi...klapeler calisiyor derece.gostergesi ac dugmes.falan calisiyor solda fan hizini ayarlayan dugme acmiyor fani donuyoruzzzzz

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

K@RUB
04.Ocak.2016, 12:23
Kaloriferim uflemiyorrrrr nazar degdi...klapeler calisiyor derece.gostergesi ac dugmes.falan calisiyor solda fan hizini ayarlayan dugme acmiyor fani donuyoruzzzzz

Tam zamanıydı başkan ya, bu hava da adam donar :)

- - - Mesaj Birleştirme - - -

Han Solo
04.Ocak.2016, 12:31

- - - Mesaj Birleştirme - - -

Sorma hem de nasil donmak..bi de camlar surekli bugu

y-bsungur
04.Ocak.2016, 14:56
Sıkı giyin başkan :D birazda yan camı aralık tutarsan ön camda buğu filan kalmaz:rolleyes:

y-bsungur
04.Ocak.2016, 15:09
işin şakası bir yana geçmiş olsun kış ayında kalorifer şart

Excalibur
05.Ocak.2016, 01:12
Sorma hem de nasil donmak..bi de camlar surekli bugu

Yazın klimasiz bir şekil idare edilebilir pencerrleri açip ama ķışın sıcak olmazsa olmaz insan donar arkadaş..Gözün aydın, okudum süreci.

Excalibur
05.Ocak.2016, 01:36
Arkadaslar ZJ ile yolda giderken bir ses belli araliklarka acilip calisip tekrar kapanip ve tekrar acildigini duyunca, kaputu açıp kontrol ettim. Klima kopresöründen geldigini tespit ettim. Klima kasnak dönüyor fakat içi ise dönerken duruyor bir süre donra terkrar calısıyor, yine bir süre sonra tekrar duruyor şeklinde...Hiç başına gelen oldu mu ? Tecrubelerinizden ögrenmek isterim.

1- Kasnakta bilya arızasi olabilir mi? Fakat öyle bir ses yapmiyor

2- Klimam yeteri sogutmuyordu sanirim gaz çökmüş cunku kontrol ettirmemistim.

3- Klima Gazinin azalmasindan dolayi basinc azaldigindan calisip durup calisip durup

4- Veya bozuldugunu nasil anlayabiliriz.

Téşekkürler

KARADAG
05.Ocak.2016, 09:59
Arkadaslar ZJ ile yolda giderken bir ses belli araliklarka acilip calisip tekrar kapanip ve tekrar acildigini duyunca, kaputu açıp kontrol ettim. Klima kopresöründen geldigini tespit ettim. Klima kasnak dönüyor fakat içi ise dönerken duruyor bir süre donra terkrar calısıyor, yine bir süre sonra tekrar duruyor şeklinde...Hiç başına gelen oldu mu ? Tecrubelerinizden ögrenmek isterim.

3- Klima Gazinin azalmasindan dolayi basinc azaldigindan calisip durup calisip durup

Téşekkürler
Dostum iceride gostergeyi takip et klima isareti varsa komprasor belirli araliklarla devreye girer devreye girerken veya cikarken cat diye bir ses duyarsin bu normaldir yani calistigi anlamini tasir

KARADAG
05.Ocak.2016, 11:14
Dostum iceride gostergeyi takip et klima isareti varsa komprasor belirli araliklarla devreye girer devreye girerken veya cikarken cat diye bir ses duyarsin bu normaldir yani calistigi anlamini tasir
Sunu eklemeliyim calisiyor derken kompresör calisiyor anlaminda. içinde gaz yoksa ve/veya az ise yeterli isitma/soğutma yapmayacaktır.ancak kompresör sürekli calisir durumda olacaktir.

06kd941
05.Ocak.2016, 17:12
Zj lerin cogu neden saga yatik duruyor ? Yani sag taraf sol tarafa gore 1 kac cm daha asagida duruyor. Ustalara sordugumda ise yolcu tarafi cok kullanildigi icin yay ve amartisorleri ozelligini yitirmistir diyorlar ama bana pek tatmin edici gelmedi. Sizlerin fikirleri nedir bu konuda ?

Beatrix
05.Ocak.2016, 17:17

Téşekkürler

Tamamen normal !

Muhtemelen klimayı otomatikte kullanıyorsun.

Klima kasnağı kitlediği zaman kompresör devreye giriyor veya kasnak kompresörden ayrılıyor.

Klmayı otomatikte çalıştırdığın zaman iç ısıyı sabitlemek için zaman zaman klima kompresörünü devreye sokup çıkartıyor.

Yani tamamen olması gerektiği gibi çalışıyor.

Gazın eksik olabilmesi apayrı bir şey, ona ayrıca baktır ama kompresörünü kurcalatma.

Klima kompresörünün çalışıp çalışmadığı nasıl kontrol edilir ;

http://www.geze-gen.com/showthread.php/1338-ZJ-lerde-klima-kompres%C3%B6r%C3%BC-kontrolu-nas%C4%B1l-yap%C4%B1l%C4%B1r?p=26152#post26152

GC2013
05.Ocak.2016, 17:36
Zj lerin cogu neden saga yatik duruyor ? Yani sag taraf sol tarafa gore 1 kac cm daha asagida duruyor. Ustalara sordugumda ise yolcu tarafi cok kullanildigi icin yay ve amartisorleri ozelligini yitirmistir diyorlar ama bana pek tatmin edici gelmedi. Sizlerin fikirleri nedir bu konuda ?

Tek şöförün olduğunu düşünmek daha mantıklı değil mi? Yolcu tarafı mı şöför tarafı mı daha çok kullanılır:)?

GC2013
05.Ocak.2016, 17:38
Aracının ses sistemiyle ilgili güncelleme veya değişiklik yapan var Mısır aramızda? Mesela infinity nin güncel ürünleriyle?

FuatD
05.Ocak.2016, 18:01

Aslında basit, sürücü bindiğinde düz dursun diye :) Daha önce de konusu olmuştu burada.

06kd941
05.Ocak.2016, 18:09
Aslında basit, sürücü bindiğinde düz dursun diye :) Daha önce de konusu olmuştu burada.
Ama oylede denedim yine duz durmuyor [emoji3]

FuatD
05.Ocak.2016, 18:10
Ama oylede denedim yine duz durmuyor [emoji3]

Herhalde hesabı 2 metrelik 150 kiloluk bir amerikalıya göre yapmışlar :)

06kd941
05.Ocak.2016, 18:42
Herhalde hesabı 2 metrelik 150 kiloluk bir amerikalıya göre yapmışlar :)
[emoji3] [emoji3] olabilr fuat abi ama bence baska bisey var bu iste bide getle yukseltme yapildigi zamanda daha fazla fark cikior

FuatD
05.Ocak.2016, 18:52
[emoji3] [emoji3] olabilr fuat abi ama bence baska bisey var bu iste bide getle yukseltme yapildigi zamanda daha fazla fark cikior

Fotoğrafları karıştırdım biraz, mesela benimki düz duruyor;

http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/05/7a066ff168aa40a86ba9f4b120c6516a.jpg

Ama ilanda gördüğüm ve muhtemelen get ile yükseltilmiş bu araçta dediğin gibi çok fazla.

http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/05/201af3f30dc7ddb30d69f64dbc8f4db5.jpg

06kd941
05.Ocak.2016, 19:27
Abi clinometre ye bakildigi zaman bariz bi fark oluyor.

KARADAG
05.Ocak.2016, 19:42
Abi clinometre ye bakildigi zaman bariz bi fark oluyor.
Normalde duz durur evet fazla kullanilmis araclatda belki 1-2 cm esneme olmus olabilir ancak bi kesinlikle istisna balik ayhan sofor olursa belki...Gelelim resimdeki araca normal bir durum degil, ya amortisör patlak, yada yay ozelligini yitirmistir veya gelisi guzel bi yukseltme uygulanmis olabilir

06kd941
05.Ocak.2016, 19:52
Sayin karadag aracim 170000 civarinda fakat amartisorleri kontrol ettirdik herhangibir patlaklik soz konusu degil. Yaylardan olabilecegini dusunuyorum ama aslinda en cok surucu tarafi kullaniliyor oranin daha cabuk yipranmasi gerekmezmiydi ? Bu sorun diger aracimdada vsrdi ve bir cok zj de de var

mjz66
05.Ocak.2016, 21:21
Bir sorun degil ki bu niye dert ettiniz bu kadar:) Yuksek artikulasyona sahip araclarda olur bu

KARADAG
05.Ocak.2016, 21:27
Sayin karadag aracim 170000 civarinda fakat amartisorleri kontrol ettirdik herhangibir patlaklik soz konusu degil. Yaylardan olabilecegini dusunuyorum ama aslinda en cok surucu tarafi kullaniliyor oranin daha cabuk yipranmasi gerekmezmiydi ? Bu sorun diger aracimdada vsrdi ve bir cok zj de de var
Ustat; yaylardan olablir veya yukseltme var ise trackbar kisa kalmis veya darbe almis baglanti niktalarinda egilme olabilir dahasi aracin sasesinde herhangi bir deforme olup olmadigi konusunu gozden gecirmeniz tavsiye edilir.bunlardan hicbiri ise imalat hatasi ......

06kd941
05.Ocak.2016, 21:55
Bir sorun degil ki bu niye dert ettiniz bu kadar:) Yuksek artikulasyona sahip araclarda olur bu

Ben biraz herseyin duzgun olmasini istoyorum galiba [emoji3] bu sekilde insanin cani foto bile cekmek istemior yatik yatik hos durmuo gibi :)

06kd941
05.Ocak.2016, 21:57
Ustat; yaylardan olablir veya yukseltme var ise trackbar kisa kalmis veya darbe almis baglanti niktalarinda egilme olabilir dahasi aracin sasesinde herhangi bir deforme olup olmadigi konusunu gozden gecirmeniz tavsiye edilir.bunlardan hicbiri ise imalat hatasi ......
Kontrol ettik sayin karadag araclarin hicbir darbesi saselerde sikintisi fln yok ekstra olcumlemelerde yaptirttim ama bir sonuca ulasamadim galiba en son secnek dediginiz gibi yaylar kaliyor. Sizin aracta durum nasil peki ?

KARADAG
05.Ocak.2016, 23:21
Kontrol ettik sayin karadag araclarin hicbir darbesi saselerde sikintisi fln yok ekstra olcumlemelerde yaptirttim ama bir sonuca ulasamadim galiba en son secnek dediginiz gibi yaylar kaliyor. Sizin aracta durum nasil peki ?
Gayet stabil 2inc yukseltme mevcut.siz bu problemi dile getirince hemen aracin sagini solunu olcup durdum her iki taraf esit desem yanlış olmaz aklima gelmişken sunu da haturlatayim on yaylarin halka sayilari esitmi birde onu kontrol edermisin arka yayı one takmis olmasinlar

06kd941
05.Ocak.2016, 23:25
Peki olcmeyi tam olarak nerden ve nasil yaptiniz sayin karadag ? Onuda kontrol ettiler boyut olarak diger taraflarla esler. Fakat diger aracimdada aynisi vardi. Gozlemledigim bir cok zj dede mevcut bu problem

KARADAG
05.Ocak.2016, 23:49
Peki olcmeyi tam olarak nerden ve nasil yaptiniz sayin karadag ? Onuda kontrol ettiler boyut olarak diger taraflarla esler. Fakat diger aracimdada aynisi vardi. Gozlemledigim bir cok zj dede mevcut bu problem
Kastettiğiniz 1 cm farksa bunu problem olarak goremeyiz ancak sizin resimdeki araciniz sanki lastigi patlamis durumda gibi duruyor. Benim bu 2. Zj daha once 5.2 kullanmistim onda da boyle bir vaziyet hic hasil olmadi bu araclar yapisal olarak wj ile de ayni alt yapıya sahipler onlarda da boyle bir durum sözkonusu degil kesinlikle sizin probleminiz radatlanir vaziyette veya sizin düşündüğünüz gibi kronik bir vaziyet degil

06kd941
06.Ocak.2016, 03:19
Kastettiğiniz 1 cm farksa bunu problem olarak goremeyiz ancak sizin resimdeki araciniz sanki lastigi patlamis durumda gibi duruyor. Benim bu 2. Zj daha once 5.2 kullanmistim onda da boyle bir vaziyet hic hasil olmadi bu araclar yapisal olarak wj ile de ayni alt yapıya sahipler onlarda da boyle bir durum sözkonusu degil kesinlikle sizin probleminiz radatlanir vaziyette veya sizin düşündüğünüz gibi kronik bir vaziyet degil
O zmn yay degisimi yapip denemem gerekecek galiba

Excalibur
06.Ocak.2016, 03:42
Tamamen normal !

Muhtemelen klimayı otomatikte kullanıyorsun.

Klima kasnağı kitlediği zaman kompresör devreye giriyor veya kasnak kompresörden ayrılıyor.

Klmayı otomatikte çalıştırdığın zaman iç ısıyı sabitlemek için zaman zaman klima kompresörünü devreye sokup çıkartıyor.

Yani tamamen olması gerektiği gibi çalışıyor.

Gazın eksik olabilmesi apayrı bir şey, ona ayrıca baktır ama kompresörünü kurcalatma.

Klima kompresörünün çalışıp çalışmadığı nasıl kontrol edilir ;

http://www.geze-gen.com/showthread.php/1338-ZJ-lerde-klima-kompres%C3%B6r%C3%BC-kontrolu-nas%C4%B1l-yap%C4%B1l%C4%B1r?p=26152#post26152

Teşekkürler, Ergun bey ağbi ,

Kışın kalorifer çalışırken bu durum oluştu fark edip kontrol ettiğimde gördüğüm kasnak içi kompresör (açıyor......kapıyor.....açıyor.....kapıyor. ....) acaba elim mi deydi, yoksa başka bir pürüz mü var anĺiyamadım.

Mirkan Şenol
06.Ocak.2016, 03:58
Aracının ses sistemiyle ilgili güncelleme veya değişiklik yapan var Mısır aramızda? Mesela infinity nin güncel ürünleriyle?

Ben yaptım, ileri de de yüksek kalite de abartı olmayan bir sistem yapacağım prof ürünler ile.
İnfinity'nin güncel alt seri ürünlerini almayın, ses sistemi konusunda kötü bir marka, hem pahalı hem kötü.
Bu işlerle ciddi ciddi uğraşıyorum, fuar yarışma gösteri vs. Uğraşıyordum, düzelteyim :D

Kadir
07.Ocak.2016, 03:16
Track bar'ın değişim zamanı gelmiş te geçiyor hazır değiştirirken jks ayarlı track bar takmayı düşündüm standart yükseltmesiz uyarmı acaba ??

GC2013
07.Ocak.2016, 03:21
Ben yaptım, ileri de de yüksek kalite de abartı olmayan bir sistem yapacağım prof ürünler ile.
İnfinity'nin güncel alt seri ürünlerini almayın, ses sistemi konusunda kötü bir marka, hem pahalı hem kötü.
Bu işlerle ciddi ciddi uğraşıyorum, fuar yarışma gösteri vs. Uğraşıyordum, düzelteyim :D

Mevcut hoparlör yer ve sayısını değiştirmeden nasıl güncelleyebiliriz?

Mirkan Şenol
07.Ocak.2016, 03:44
Mevcut hoparlör yer ve sayısını değiştirmeden nasıl güncelleyebiliriz?

Ana ünite ve teyp değişmeden çok iyi bir şey olmaz hocam. 6000 euro luk mid takımı da alsak çalmaz :D :D :D 55 watt rms e kadar normal hoparlör tavsiye ederim orijinal teyp ve anfiyi kullanıyorsanız.

GC2013
10.Ocak.2016, 02:52
Ana ünite ve teyp değişmeden çok iyi bir şey olmaz hocam. 6000 euro luk mid takımı da alsak çalmaz :D :D :D 55 watt rms e kadar normal hoparlör tavsiye ederim orijinal teyp ve anfiyi kullanıyorsanız.

Mirkanım hoparlörde yüksek seslerde performans düşüklüğü var, önerebileceğin marka model var mı mevcut sistemden en iyi performans alabileceğimiz?(55watt A kadar)

Mirkan Şenol
10.Ocak.2016, 05:12
Mirkanım hoparlörde yüksek seslerde performans düşüklüğü var, önerebileceğin marka model var mı mevcut sistemden en iyi performans alabileceğimiz?(55watt A kadar)

Abi pioneer 1645r fazla pahalıya kaçmadan en iyisi bu olur.

06kd941
23.Ocak.2016, 03:01
Viskoz kaplinde bir ariza olsa nasil anlasilir abilerim ? Daha once boyle bir sorun yasayan varmi ?

Han Solo
23.Ocak.2016, 23:47
Viskoz kaplinde bir ariza olsa nasil anlasilir abilerim ? Daha once boyle bir sorun yasayan varmi ?

dönüşlerde kasıntı yapar

06kd941
23.Ocak.2016, 23:59
Peki seyir halinde giderken bi etkisi olurmu abi bilgin varmi ?

Han Solo
24.Ocak.2016, 00:14
Peki seyir halinde giderken bi etkisi olurmu abi bilgin varmi ?

yok seyirde hissetmezsin gider

06kd941
24.Ocak.2016, 00:20
Bazen abi kavsaklardan falan donus yaptigim zaman bisey sikmaya basliyor duz yolda bile hizim cok dusuyor rampa asagi bile arac hizlanmiyor (sanki dusuk viteste yigdirarak gidiyormusum) gibi daha sonra bi saglam cukura fln girince alttan saaak diye bir ses gelip birsey atiyor gibi oluyor ve arac eski seri halina donuyor hizlanmasi falan cok farklilasiyor bende acaba 4x4 takilimi kaliyor diye dusunuyorum

Han Solo
24.Ocak.2016, 01:24
Bazen abi kavsaklardan falan donus yaptigim zaman bisey sikmaya basliyor duz yolda bile hizim cok dusuyor rampa asagi bile arac hizlanmiyor (sanki dusuk viteste yigdirarak gidiyormusum) gibi daha sonra bi saglam cukura fln girince alttan saaak diye bir ses gelip birsey atiyor gibi oluyor ve arac eski seri halina donuyor hizlanmasi falan cok farklilasiyor bende acaba 4x4 takilimi kaliyor diye dusunuyorum

alla alla 4x4 zaten sürekli araç.. ilginç bi durum.. arka lsd ne durumda yağına puluna baktırdın mı hiç

06kd941
24.Ocak.2016, 01:35
Abi arka lsd 0 komple eylul ayinda herseyini yenilettim ama ondan oncede vardi. Bide bu durum hararete etki ediyor arac kastikca hararet yukseliyor gaz pedalida sertlesiyor ondan sonra 80 km hiza cikartip 4. Vitese gecmesi icin cok caba harciyorum

y-bsungur
24.Ocak.2016, 03:24
Yabancı forumlardan okuyabildiğim kadarıyla Viscous coupline arazi şanzımanı üzerinde (np 242 TC lerde olmaz onun haricindekilerde vardır )ve arka şaft yönünde bulunan ön ve arka tekerlekler arasındaki hız senkronunu koruyan çok pahalı ve tamiri mümkün olmayan imalat aşamasında basınçla silikon nitelikli yag ile sıkıştırılmış bir malzemedir yani şanzıman yagının değişiminin VC ye bir faydası yoktur ve en önemli özelliği araç sogukken hata göstermemesidir VC den şüphelenmen için araç en az 20/25 dakika sürekli kullanılmış olmalı yani difler ve arazi şanzımanı ısınmış olmalı,VC arızası öncelikle belli süratlere yükselirken araç tekerlerinde vibrasyon ve sekme ile kendini gösterir,ve aracın süratini keser ( anlattıgın gibi ),ayrıca düşük süratlerde dönüşlerde kasıntı yaptırır Şanzımanı bozmaz ama zincir sarkması yaptırır.(şaak denen ses bu olabilir ),bunun bir testi var aracın arkasını tek teker üzerinde kaldırıyorsun ön tekerler yere basıyor ve 80 cm kadar bir sopanın ucuna 5 kğ bir agırlık baglıyorsun arka tekere göbekten irtibatlıyorsun en dik açıdan sopayı agırlıkla salıyorsun v e sopa tam 45 derecedeyken zaman tutuyorsun her aracın kendi VC test süresi var ama sanırım zj ler için 45 saniye olsa gerek yani agırlıklı olan sopa 45 saniyede 0 dereceye kadar tekeri döndürüyor egerki süre eksik veya fazlaysa VC yi çöpe atma zamanı gelmiş diyorlar bunula ilgili pek çok link var ben bir/ ikisini ekleyeyim sen oradan devam edebilirsin https://www.youtube.com/watch?v=L0ytdkWyEsQ http://www.jeepforum.com/forum/f13/what-symptoms-viscous-coupling-problem-zj-tc-486818/

06kd941
24.Ocak.2016, 12:08
Cok tesekkurler sayin yb sungur sizin bu arastirmaniz sayesindede sorunumuz kesinlesmis oldu artik yeni bir vc bakma zamani galiba :(

y-bsungur
24.Ocak.2016, 15:29
İnşallah teşhis dogrudur lakin ben konunun uzmanı degilim sizin açtıgınız başlıktan dolayı merak edip araştırdım ortaya çıkan sonucuda paylaştım,siz yinede bir uzmanına danışın derim,çünki bazı kaynaklarda kasma ve gürültülü çalışmayı aks bilyası ve arka dif yagının özelliğini kaybetmiş olmasıda veriyor (bu yagın özelliğini kaybetmesi olayı benim başıma geldi ) örnek olarak araç belli bir mesafeyi katettikten sonra belli hızlara yükselirken tekerlerde oluşan vibrasyon ve dönüşlerde kasma aks bilyası bozuklugundanda oluşabiliyor buna arka dif yagının bozulmasınıda ekleyebilirsiniz ,ama aşağıdan gelen ses konusuda vc yi işaret ediyor.Karar sizin. Siz teker testini yaptınızmı.?

06kd941
24.Ocak.2016, 18:16
Biliyorum sayin yb sungur yardimci olmak icin yazdiniz arastirdiniz elleriniz dert gormesin tekrar tesekkur ederim. Teker testini yapmadim ama musait bir zamanda yapmayi dusunuyorum ustayla birlikte. Ama mesela kasma olmadan devam ederken bir donus yaptigim zaman o zaman sanki kilitliyor gibi kasmaya basliyor ne zamanki saglam bir cukura dusuyorum o zaman arac rahatliyor. Birde bu kasma basladiktan sonra gaz sertlesiyor. Mesela normalde 5 cm lik gaza basma payimiz varsa bu 2- 2.5 cm e dusuyor ve sertlesiyor bi kac ustaya sordugumda ise vizkoz olabilir dediler yada cok ilginc buldular ama sizin arastirmalarinizdan sonra yuksek ihtimalle vizkos gibi gorunuyor

y-bsungur
24.Ocak.2016, 21:54
http://www.quadratec.com/jeep_knowledgebase/article-107.htm

yukarıdaki linkte vc yi daha açıklayıcı şekilde anlatıyor ve araç çekişten düşünceye kadar vc nin arızalandıgını hissetmezsiniz diyor,benim anladıgım bu malzeme aslında 4WD sürüşü saglayan gücü ön ve arka şaft arasında taşıyan malzeme ,ayrıca arka tekerler veya ön tekerler patinaja düşerse kendi içindeki balatalar sayesinde tork oluşturararak patinajı ön ve arkaya dagıtıyor ve 4WD çekişi saglıyor egerki bu malzeme arızalanırsa bu arızanında sebebi yüksek sıcaklık veya kötü kullanımdan ortaya çıkan vc nin kendi özel sıvısını kaybetmesinden başka bir şey degil.

Sizin çekişten düşmenizin sebebide vc tork saglayamadıgı zaman ön ve arka şaft arasındaki baglantı bence kopuyor ve araç 4WD den çıkıyor ve 2 çekere düşüyor.çukura düşünce rahatlamanızın sebebide 2 çekerden bir şekilde bence tekrar 4 çekere geçiyorsunuz ve ortaya çıkan sesin sebebide bence yeniden 4WD yük altına giren transmission zincirinin sesi.

Tüm bu senaryo okuyabildigim kadarıyla anladıklarımdan kendimce yaptıgım çıkarımlardır ,asla güvenilir ve dogru net bilgi olarak degerlendirilmemesini rica ederim.

06kd941
25.Ocak.2016, 02:55
Ama sizin arastirmalariniz bence benim sikintilarimi dogrular nitelikte sayin yb sungur. Size katilmamak mumkun deil senaryoda gayet aciklayici ben size tekrar cok tesekkur ederim. En kisa zamanda da bu lastik testini yapip ustayla beraber burdan sizlerle paylasacagim. Bu arada bu frelanderlarin fln bir ara vizkoslarinin sivisi degistiriliyor ve yaglari yenileniyordu bizim zj lerde tamiri mumkun deil galiba ?

06kd941
25.Ocak.2016, 02:57
Bu arada yeri galiba arazi sanzimaninin icinde gibi.

y-bsungur
25.Ocak.2016, 11:10
Teşekkür için sağol ,şurada birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz bu arada bende yeni bir şey ögrenmiş oldum gelelim yağının değişimine Keşke yagları yenilenebilse aslında hepimizin araçları belli yaşların üzerinde ve mutlaka elden geçmesi lazım bir malzemeye benziyor fakat kapalı kutu ve yağı degiştiririlemiyor diye yazıyor,içi açık hali internette var bildiğiniz baskı balata sistemi,ve arazi şanzımanın hemen arka şaft çıkışında,aslında bir sorup soruşturmak lazım bunun içi açılabildiğine göre bence yağı da değiştirilebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=r3UzxVONR50 videoda zj nin VCU su ve içi açılıyor.

Sonucu paylaşırsanız sevinirim.

y-bsungur
25.Ocak.2016, 11:23
https://www.youtube.com/watch?v=cBCLkgUT5RQ bu videoda yagı değiştirlen bir VCU var bence bu bizim araçlardada yapılabilir.

06kd941
25.Ocak.2016, 11:53
Ben kendi servisime sordugumda tamiri yapilmiyor demisti. Aslinda land larinkide yapilmiyordu fakat kocaeli tarafindan birisi tamir yapmaya baslamisti gayette iyi sonuclar aliyordu.bence bizimkilerde yapilir ama servisler ugrasmak istemiyor galiba

y-bsungur
25.Ocak.2016, 11:58
Tamirini yapmak istememelerini anlamıyorum,yenisinin fiyatı hakkında bilginiz varmı.? landları tamir eden usta her kimse bence zj leride tamir edebilir o ustayı bulup bir danışmak lazım,sonuçta tüm VCU lar birbirine benzer diye düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=2jrVlgV336U adam zj den vcu yu söküyor hemde şanzımanı indirmeden .

06kd941
25.Ocak.2016, 12:03
Sok yenisini tak a alistiklari icin kolaylarina geliyor cunku ugrasmiyorlar emek harcamiyorlar. Fiyat olarak cikmasina 1200 tl fiyat aldim arazi sanzimaniyla birlikte. Landlari tamir eden de usta deil bizim gibi merakli birisi butun illerden kargo kabul ediyor elinde yag da varmis hepsini yeniliyor. O lastik testinden sonra kesinlesirse bende gondermeyi dusunuyorum esasinda. Hic degilse bir denemeye deger

06kd941
25.Ocak.2016, 12:04
Son eklediginiz video acilmiyor sayin yb sungur

y-bsungur
25.Ocak.2016, 12:11
1200 tl çok büyük para ,üstelik şanzımanı degiştirmeye hiç gerek yok,videolardan gördüğüm kadarıyla da çok zor bir malzemeye de hiç benzemiyor,benim atölye ortamım olsa ben bunu kendim sökebilirim,O ustayı tebrik etmek lazım bence doğru olanı yapmış hem peki siz o ustayı tanıyormusunuz eger tanıyorsanız iletişim bilgilerini banada özelden gönderirseniz sevinirim,

https://www.youtube.com/watch?v=2jrVlgV336U linki yeniden gönderdim.

y-bsungur
25.Ocak.2016, 12:15
tam isminizi yazabilirmisiniz ,benim adım yıldırım

06kd941
25.Ocak.2016, 12:17
Memnun oldum yildirim bey bende aytac

06kd941
25.Ocak.2016, 12:18
Tabi hemen bulup yolluyorum telefonunu size

06kd941
25.Ocak.2016, 12:19
Bu video kullanilmiyor diye yine uyari aliyorum acilmiyor yildirim bey

y-bsungur
25.Ocak.2016, 12:25
Bu video kullanilmiyor diye yine uyari aliyorum acilmiyor yildirim bey

Enteresan ben şu an o videoyu seyrediyorum.Aytaç bey Jeepfix.. Viscous Coupling change coopy paste yapın google tıklayın ilk çıkacak olan yeşil renkli zj nin videosu

06kd941
25.Ocak.2016, 12:32
Gonderdim yildirim bey

FuatD
25.Ocak.2016, 12:38
Gonderdim yildirim bey

Aytaç bey merhaba, ileride lazım olabilir diye ben de ustanın bilgilerini özelden rica edebilir miyim?

y-bsungur
25.Ocak.2016, 12:56
Aytaç bey teşekkürler ustaya ulaştım ve kendisiyle de görüştüm hatta fiyat bile aldım o da bizim gibi meraklı bir kimse ve bu işi hobi olarak yapıyormuş. laf aramızda denir ya o hesap ön bilgi olarak söyleyeyim Bu arkadaş Özellikle Freelander vcu hakkında deneyimli ve freelander vcu su zj vcu su gibi açılabilen bir vcu degil o nedenle zj ye göre daha zahmetli bir vcu oysaki zj vcu su teknik olarak procedürler eşliginde açılabilen bir vcu bu nedenle her iki vcu arasında emek ve zaman harcama açısından fark var,yani zj vcu sunu açmak ve yagını degiştirmek daha kolay ve tüm vcu lar aynı plate ve sistem benzerliğiyle çalışıyor hatta içlerine konulan sıvı hemen tüm vcu lar dada aynı.dolayısıyla zj vcu su nu söktürüp bu kişiye gönderebilirseniz vcu yagını kolaylıkla degiştirilebiliyor bilginize.

06kd941
25.Ocak.2016, 13:00
Tabi sayin fuatd ozelden atiyorum hmn

y-bsungur
25.Ocak.2016, 13:01
hiç düşünmeden testi yapın ve sonuca göre vcu yu bu arkadaşa postalayın derim

06kd941
25.Ocak.2016, 13:02
Cok tesekkurler yildirim bey testi yaptiktan sonra kesinlesirse bendegondermeyi dusunuyorum hic degilse boyle bir ariza yasaynlar icin bir umut isigi oldu

06kd941
25.Ocak.2016, 13:03
Evet yildirim bey suan bir tasinma islerimiz var ondan sonra en kisa surede testi yapacagim ve sonucu paylasacagim. Fiyat olarak ne aldiniz acaba ?

y-bsungur
25.Ocak.2016, 13:08
özelden gönderiyorum

06kd941
25.Ocak.2016, 13:32
Aldim tesekkurler yildirim bey

eay
29.Ocak.2016, 10:43
4.7 ve 5.9 u duz yolda performans olarak deneme sansi olan var mi..arada fark var mi bariz..hizlanma acisindan ..ornek 0 dan 160 km/h e kadar mesela

mjz66
29.Ocak.2016, 18:04
5.9 öldürür normal 4.7 yi:) ama HO(High Output) motorlu 265 beygirlik 4.7'ye karşı hiç şansı yok herhangi bir ZJ'nin!

FuatD
30.Ocak.2016, 14:28
Uzun zamandır yağ basınç göstergesi fotoğraftaki gibi en üst seviyede duruyor, daha önce yağ müşürü değişmesine ve dün şaseleri kontrol etmemize rağmen değişmedi, neden olabilir? Araçta bir problem yok bütün değerler normal sadece gösterge yüksek gösteriyor.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160130/8403c102a59ed9fc6444fc6bddb21361.jpg

KARADAG
30.Ocak.2016, 19:01
Uzun zamandır yağ basınç göstergesi fotoğraftaki gibi en üst seviyede duruyor, daha önce yağ müşürü değişmesine ve dün şaseleri kontrol etmemize rağmen değişmedi, neden olabilir? Araçta bir problem yok bütün değerler normal sadece gösterge yüksek gösteriyor.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160130/8403c102a59ed9fc6444fc6bddb21361.jpg
Tam da benzer bir problemden dolayi bugun 5.9 umun gostergesini degistirdim yag ve hararet göstergesi ilk marsta ortada sabitleniyordu bugun basaka bir gösterge ile denedik sorun gostergede imis degistirdim problem halledilmis oldu muhtemelen sizinki de gösterge problemidir

FuatD
30.Ocak.2016, 19:16
Tam da benzer bir problemden dolayi bugun 5.9 umun gostergesini degistirdim yag ve hararet göstergesi ilk marsta ortada sabitleniyordu bugun basaka bir gösterge ile denedik sorun gostergede imis degistirdim problem halledilmis oldu muhtemelen sizinki de gösterge problemidir

Benim gösterge kontağı kapatınca en başa düşüyor, çalıştırınca yavaş bir şekilde en sona dayanıyor böyle olunca gösterge hatası kısmını elemiştik ama bakmakta fayda var.

KARADAG
30.Ocak.2016, 19:18
Benimkide kontagi kapatunca kapaniyor du ancak kontak acinca hemen ortaya gelip orada sabit kaliyordu.

K@RUB
30.Ocak.2016, 21:23
Benimkide kontagi kapatunca kapaniyor du ancak kontak acinca hemen ortaya gelip orada sabit kaliyordu.

Hocam benim araçta da yağ ve akü tam ortada, hararet 2nci çizgiyi geçmiyor normal midir ?

KARADAG
30.Ocak.2016, 22:22
Hocam benim araçta da yağ ve akü tam ortada, hararet 2nci çizgiyi geçmiyor normal midir ?
Araci calistirinca hafif gaz verin yag pompalandigi zaman ibrede hafif oynama oluyorsa normal aku gostergesi zaten olmasi gereken yerde hararet gostergesine gelince normal sartlarda ortada olmasi gerekir hararet musirini degistirerek bir deneyin degisme olamaz ise gosterge bozuk yada gostergenizi baska bir aracta deneyin

mjz66
30.Ocak.2016, 22:36
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160130/32a404d08b4801c787b0c6452a8befa6.jpg

mjz66
30.Ocak.2016, 22:36
ZJ'lerimizde en dogru cubuklar bu sekildedir:)

FuatD
30.Ocak.2016, 22:41

Benim benzin çubuğu daha yukarıda duruyor umarım bir sorun olmaz :)

mjz66
30.Ocak.2016, 22:42
Benim benzin çubuğu daha yukarıda duruyor umarım bir sorun olmaz :)
Haha:) sikinti yok:) otekiler ayni olsun yeter ki

KARADAG
30.Ocak.2016, 22:45
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160130/32a404d08b4801c787b0c6452a8befa6.jpg

Bu gostergeye bakinca yag gostergesi dusuk ariza lambasi yanmasi gerekir, goruldugu uzre ampul yanmamis belki ampul patlak olabilir. Aku gostergesi dusuk seviye ortada olmasi gerekiyor aku omrunu tamalamis olabilir belkide gostetge artik tamamen degismesi gerekiyor sinyali veriyordur.birde gosterge sol ust ampul patlamis aydinlatma homojen degil.

mjz66
30.Ocak.2016, 22:55
Bu gostergeye bakinca yag gostergesi dusuk ariza lambasi yanmasi gerekir, goruldugu uzre ampul yanmamis belki ampul patlak olabilir. Aku gostergesi dusuk seviye ortada olmasi gerekiyor aku omrunu tamalamis olabilir belkide gostetge artik tamamen degismesi gerekiyor sinyali veriyordur.birde gosterge sol ust ampul patlamis aydinlatma homojen degil.
Sevgili Ersin; yag göstergesi arac rolantide calisirken tam burada olmalidir...en doğru hali budur...hareket halinde gaza bastikca artar, gider gelir...ama ZJ'de normal basinc yeri tam orasidir aman diyelim herkes kontrol etsin:) Aku normal bende ki cizgi de iyi demektir, yasina yilina gore az cok oynar sikinti yok o bolgede...cep telefonumun cekiminden oyle gelmistir karanlik hali, yoksa piril piril yemyesil yaniyor her yer👍

K@RUB
30.Ocak.2016, 23:02

Yok abi senin hararet çok yüksek bak :) benim araçta uzun yol 9 saat durmadan hareket ettiğinde o kadar olmuştu en son o kadar yüksek gördüm

KARADAG
31.Ocak.2016, 00:41
Sevgili Ersin; yag göstergesi arac rolantide calisirken tam burada olmalidir...en doğru hali budur...hareket halinde gaza bastikca artar, gider gelir...ama ZJ'de normal basinc yeri tam orasidir aman diyelim herkes kontrol etsin:) Aku normal bende ki cizgi de iyi demektir, yasina yilina gore az cok oynar sikinti yok o bolgede...cep telefonumun cekiminden oyle gelmistir karanlik hali, yoksa piril piril yemyesil yaniyor her yer👍

Ariza var dir diye kesin bir yargi icinde degilim.Yag gostergesi evet ortanin biraz altindadir ve gaz vermeyle koordineli hareket eder.aku sarj gostergesi kesinlikle ortada olmali bu aracin stabil sarj yaptigina dalalettir.Ancak yinede gosterge lambakarini bi kontrol et nacizane fikrim.Far acik lambasi alt sutunda belirmemis.belki hayati onem tasiyan lambalardan birkaci yanmiyordur ???

mjz66
31.Ocak.2016, 00:53
Ariza var dir diye kesin bir yargi icinde degilim.Yag gostergesi evet ortanin biraz altindadir ve gaz vermeyle koordineli hareket eder.aku sarj gostergesi kesinlikle ortada olmali bu aracin stabil sarj yaptigina dalalettir.Ancak yinede gosterge lambakarini bi kontrol et nacizane fikrim.Far acik lambasi alt sutunda belirmemis.belki hayati onem tasiyan lambalardan birkaci yanmiyordur ???
Far acik lambasi diye bisey olmaz alt sutunda:) gosterge saglikli herseyi calisiyor bakicam bir ara ama yenilerim belki isiklarini eyvallah:) 20 senedir degismeden yaniyor orjinal renk, ellemek de istemiyorum acikcasi

y-bsungur
31.Ocak.2016, 01:11
18451846184718481849

Konsol aydınlatma ve saatlerin durumunu gösterir bir iki örnek de benden.

mjz66
31.Ocak.2016, 01:14
18451846184718481849

Konsol aydınlatma ve saatlerin durumunu gösterir bir iki örnek de benden.
Degistir sen de hepsini yenile diyosun yani ha abicim:)

y-bsungur
31.Ocak.2016, 01:18
Yok ya aa levent cidden senle alakası yok ben dayanamadım bir iki resim ekledim ama yağ saatini,akü saatini ve hararet saatini bence de bir kontrol et .yinede memnunsan ve bir sorun yoksa ellemesende olur aslında her arabada aynı yerde olacak diyede bir kural bence yok.

artı eksi bazı farklılıklar olabilir diye düşünüyorum.

mjz66
31.Ocak.2016, 01:24
Yok ya aa levent cidden senle alakası yok ben dayanamadım bir iki resim ekledim ama yağ saatini,akü saatini ve hararet saatini bence de bir kontrol et .yinede memnunsan ve bir sorun yoksa ellemesende olur aslında her arabada aynı yerde olacak diyede bir kural bence yok.

artı eksi bazı farklılıklar olabilir diye düşünüyorum.
Yenilemek lazim abi bakma, fabrikadan ciktigi gibi orjinal araç hala ondan ellemiyordum...piril piril seninkiler baksana yaa:) yag göstergesi konusunda inanın bana ama rolantide normali benim ki olmali! Tam yeri orasidir! Aku eskidi benim o normal artik hallederim kolay

KARADAG
31.Ocak.2016, 01:26
Levent bey sozkonusu far acik lambasi isaretli alanda yesil yanan lambadir bi kontrol edin dilerseniz
http://images.tapatalk-cdn.com/16/01/30/f2b3476477e59ba5dd7766964ecd7854.jpg

mjz66
31.Ocak.2016, 01:29
Levent bey sozkonusu far acik lambasi isaretli alanda yesil yanan lambadir bi kontrol edin dilerseniz
Avrupa versiyonun da yok:)

KARADAG
31.Ocak.2016, 01:30
Abi masallah stad isiklari gibi her yer aydinlik led mi bunlar

mjz66
31.Ocak.2016, 01:30
Yine de bakicam idda etmim

y-bsungur
31.Ocak.2016, 01:31
Valla Levent bende forumdaki diğer arkadaşlardan etkilendim ve bayağı oluyor elden geçirmiştim ampulleri,güzel de oldu,

Saatlerin durumu üç aşşağı beş yukarı çok abzürt bir fark yoksa bence çok farketmez kiminin yagı eski kiminin filtresi tıkalı her aracın durumu farklı ,hararet de keza ona göre.akü zaten dediğin gibi degiştirince yeride değişir.

y-bsungur
31.Ocak.2016, 01:33
Abi masallah stad isiklari gibi her yer aydinlik led mi bunlar

Teşekkür ederim baya zaman oluyor halada aynı aydınlıgını koruyor, led değil orijinal ampulleri eskimiş kararmıştı yine orijinal yeni ampuller ile yenilemiştim.

toporomboz
31.Ocak.2016, 16:01
emir kardeşim görmemiş olayım bu sorunu :) 5,9 manyak bir makine adamı bas bana bas bana diye tahrik ediyor 5,2 yi bildiğim BİNDİĞİM için yazıyorum bunu bu başka bir alem anında UZUYORSUNNNNNNNNNN......(ben normal 5,9 dan bahsediyorum fabrika orijnali ....güçlendirilmiş 4,7 hakkında bilgim yok ukalalık yapmak istemem ama 5,2 den ses ve gidişi çoookkkkk farklı bir dünya)
4.7 ve 5.9 u duz yolda performans olarak deneme sansi olan var mi..arada fark var mi bariz..hizlanma acisindan ..ornek 0 dan 160 km/h e kadar mesela