PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jeep Grand Cherokee WJ Kullanıcıları Buraya

Sayfa : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

erolkan
04.Aralýk.2014, 07:38
vakum borularından biri çatlaktır.benimde başıma gelmişti çok basit.çözümü var
Nasıl?

Xperia Z

Maverick
04.Aralýk.2014, 13:30
Evet sorunu gögusu ındırmeden çözduk. Klepeler kırılmış.yenıden ince saç kesip ustune sunger yaptık. Şimdi aracın içinde sıcaktan duramıyoruz

Xperia Z

Resim falan cektiniz mi? Nerden hallettiniz? Ne kadar ucret tuttu? Benim arac son seviyede isitiyor ama icerde yanmiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Maverick
04.Aralýk.2014, 13:31
Sıradaki sorunumuz.;
Hız sbitleme 'on' yapınca ekranda gözukuyor. Ama 60kt uzerine gelip 'set' tusuna basınca devreye girmiyor?

Xperia Z

Hiz sabitleme 60 km/s de devreye girmez. Yanls hatirlamiyorsam 70'in uzerinde devreye girer.

erolkan
04.Aralýk.2014, 14:16
Hiz sabitleme 60 km/s de devreye girmez. Yanls hatirlamiyorsam 70'in uzerinde devreye girer.

Bide 70le deneyeyim :-)

Xperia Z

Maverick
04.Aralýk.2014, 17:17
90'da dene kesin olsun hocam.

erolkan
04.Aralýk.2014, 18:33
Calışma usulu nasıl cruıse un? Ben Foresterdaki gibi yapıyorum. Once cruıse açıyorum.sonra istedigim hıza gelince set e basıyorum.ama olmuyor

Xperia Z

Maverick
05.Aralýk.2014, 11:02
Jantlara bakin. Arka ön farki. Papatya gorunumunden kurtardim biraz sanki :) On janti da yapacagim ayni sekilde.

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12/04/5ed23918044548a950e196f3990340bf.jpg

Mirkan Åženol
05.Aralýk.2014, 17:09
Burak hocam jantları komple boya gitsin.

GCG
05.Aralýk.2014, 17:22
Böyle de sanki 15 inc olmuş arka jant = ) ama daha iyi gözüktüğü kesin :D

Maverick
05.Aralýk.2014, 17:31
Tam da icime sinmisti :)Gunes zorla jantlari degistirtecen bana :)

Saka bir yana fotoda oyle cikmis evet ama gercekte oyle gozukmuyor.

erolkan
07.Aralýk.2014, 09:28
Arkadaşlar hepsiburada da kampanyadaki 'navitech Nx 145r 4,3 araç içi multımedia' bendeki orjınal cd-teyp yerine uyarmı?

Xperia Z

27istanbul27
09.Aralýk.2014, 02:06
3 yıldan beri severek kullandığım ,4.7 2002 model aracımı,sitemizden emirhan arkadaşımızın , arkadaşı erhana sattım,güle güle iyi günlerde kullansın ileride yine , çok temiz 4.7 overland ile aranızda olurum.

Maverick
09.Aralýk.2014, 13:50
Durmus Abi hayirli olsun. Uzuldum ama en azindan tanidik birine gitmis.

Drserdar
09.Aralýk.2014, 14:13
Slm benımde bır sorum olacak kalorıfer ( hı) en sıcakta ısıtıyor ama ılık yapmıyor, yanı ya tam sıcak yada soguk atıyorum 24 /25 /26 da ılık uflemesı gerekırken soguk ufluyor yardımcı olacak biri varmı

erolkan
17.Aralýk.2014, 17:41
Arkadaşlar 20-30 km hızlarındayken veya bu hızların altında sağa ve sola dönüşlerde ön taraf kasıyor ve hafif kütürüyor bu normal mi? Lastiklerim eski acaba ondan mı yoksa diftansiyel ayırmadıgındanmı?

Han Solo
17.Aralýk.2014, 18:14
Arkadaşlar 20-30 km hızlarındayken veya bu hızların altında sağa ve sola dönüşlerde ön taraf kasıyor ve hafif kütürüyor bu normal mi? Lastiklerim eski acaba ondan mı yoksa diftansiyel ayırmadıgındanmı?

kaç modeldi seninki önde lsd var mı acaba

erolkan
17.Aralýk.2014, 18:14
kaç modeldi seninki önde lsd var mı acaba
2000 model 4,7 quadra drive
Lmt

erolkan
17.Aralýk.2014, 18:26
Önde yada arkada lsd olup olmadığını nasıl anlarız ki?

Han Solo
17.Aralýk.2014, 18:45
Önde yada arkada lsd olup olmadığını nasıl anlarız ki?

http://www.automobile-catalog.com/auta_details1.php

http://www.automobile-catalog.com/car/2000/1323275/jeep_grand_cherokee_4_7_v8_limited_quadra-drive.html

sanırım önde lsd var belki ondan olabilir ustaya göstermekte fayda var

Maverick
17.Aralýk.2014, 20:05

Kağnı gibi bir kanırtma sesi geliyorsa Lsd kilit pullarıdır. Benim sola dönerken arkadan geliyor. Çok önemli birşey değil ama ses rahatsız ediyorsa yaptır.

erolkan
18.Aralýk.2014, 10:07
Kağnı gibi bir kanırtma sesi geliyorsa Lsd kilit pullarıdır. Benim sola dönerken arkadan geliyor. Çok önemli birşey değil ama ses rahatsız ediyorsa yaptır.
Aynen öyle bises.. Çok yavaş dönüşerlerde daha fazla hissediliyor..

Maverick
18.Aralýk.2014, 18:53
Lsd kilit pullari. Ama Mert Baskan'in dedigi gibi onde var mi bilmiyorum.

Maverick
13.Ocak.2015, 10:44
Arkadaslar, sabah nobetten ciktim karargahin onunde park ettim nobeti teslim ettim. Geldim arac calismiyor. Check Gages isigi yaniyor. Baktim, yag gostergesi 0'dan biraz yuksek gosteriyor. Kontagi acinca hafif yukseliyor ve kaliyor. Ä°nternetten baktim kadari ile yag basinc sensorunde sorun olabilirmis. Ama oyle olsa hic hareket etmez ibre herhalde. Akude sorun yok eminim. Arac cok kotu yerde kaldi. Fikri olan var mi?

pikniktip
13.Ocak.2015, 13:17
gecmiş olsun burak, nedir ki acaba bu marş basıyormu peki yoksa tık mı yok?
viteslerle bi oynasan durduÄŸu yerde

mossin nagant
13.Ocak.2015, 13:42
hocam akü de sorun olmadığından emin olamazsın. ölçüm yapman lazım.
marş basmıyormu hiç?
alternatör sesi duyuyormusun??

mossin nagant
13.Ocak.2015, 13:43
hocam akü de sorun olmadığından emin olamazsın. ölçüm yapman lazım.
marş basmıyormu hiç?
alternatör sesi duyuyormusun??

mjz66
13.Ocak.2015, 16:14
Arkadaslar, sabah nobetten ciktim karargahin onunde park ettim nobeti teslim ettim. Geldim arac calismiyor. Check Gages isigi yaniyor. Baktim, yag gostergesi 0'dan biraz yuksek gosteriyor. Kontagi acinca hafif yukseliyor ve kaliyor. Ä°nternetten baktim kadari ile yag basinc sensorunde sorun olabilirmis. Ama oyle olsa hic hareket etmez ibre herhalde. Akude sorun yok eminim. Arac cok kotu yerde kaldi. Fikri olan var mi?

Benzin pompasidir. Direk Lpg ile calistirip gotur😉

Maverick
13.Ocak.2015, 19:20
Şöyle anlatayım.

İki gün önce benzinlikte durdum. Benzin aldım. Araba çalışmadı. Bi daha denedim çalışmadı. 3. de çalıştı. Takmadım.

Ondan sonra 2 gündür kullanıyorum tabi. Sabah araç soğukken çalıştırdım. Nöbeti devrettim. 5 dakika kapalı kaldı. Ve artk hiç çalışmıyor. Akü olsa bu tarz sorun olmaz. Akü göstergesi 9'un üzerinde.

Yağ göstergesi milim oynuyor. Yağ yok diye gösteriyor. Kontağı açınca yağ göstergesinin de benzin, akü, radyator ısısı gibi artması gerekmez mi?

Bu arada çalışmıyor derken hiçbir şey hareket etmiyor. Motor dönmüyor. Elektriksel bir tık sesi yapıyor o kadar.

BER-ÅžAH
15.Ocak.2015, 15:37
Burak Marş dinamosundan olabilir, Dinamonun Kablolaları kontrol et oksit vs. yoksa, kömürler bitmiştir.

Maverick
15.Ocak.2015, 16:08
Abi,akunun uzerinde sarj edin uyarisi var. Yesil yanmiyor.
Benim aku 80A, Desoto pikaptan 105A'lik aku bagladik benim akuye takviye, calismadi. Kutup baslarini soktuk benim kutup baslarina takviye kablosu ile desoto'yu bagladik yine calismadi. Kablo yuksek kapasite ama Acaba diyorum kablo mesafesi etken mi? Direk yeni akuyu benim araca baglasak farkeder mi? 3 gundur araba kislada yatiyor. Komutan disari cikip usta getirmeme de izin vermiyor isler yogun diye.

pikniktip
15.Ocak.2015, 16:11
Sen senin aküyü bide desotoya tak bakalım onu çalıştıracak mı ?

Maverick
15.Ocak.2015, 17:18
Sifir 105A aku taktik direk calismadi. Aku sorunu degil, bu net. Elektrikci cagirabilsem olacak da, cagiramiyorum.

Kontagi cevirince kaputtaki sigorta kutusundan çıt diye ses geliyor o kadar.

pikniktip
15.Ocak.2015, 17:30
Anlamadım Diyorumki senin kendi akünü desotoya tak kendi akünü kontrol et

Maverick
15.Ocak.2015, 18:13
Bu da olabilirmis. Anahtarin girdigi yuvada kirik.
http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/01/15/58ed5583b7e03c059c0e0162a1c671d1.jpg

mossin nagant
16.Ocak.2015, 00:54
burak abicim kontağı cevirdiğinde marş sesi geliyormu?

sıfır akü taktın ve çalışmadımı araç?
eğer böyleyse akün den kaynaklı bir sorun yok demektir. fakat akü 9 un üzerinde demişsin. akü 9 voltta marş basmaz.
12 voltta iken marşa bastığın anda çok yüklü bir akım çekerek akü bir anda 8.2 volta düşer. sonradan alternatör aküyü beslemeye başlar.

eğer marş basmıyorsa immobilizer sorunu olabilir. bazı mersedeslerde bu sorun oluyor.

Maverick
16.Ocak.2015, 14:13
Cozduk sorunu. Bi bascavus sagolsun, mars motoruna cekicle vurdu alttan aninda calisti. Yarin sanayiye gidip motora baktiricam. 4 gun bosuna yatirmisim arabayi.

Mossin, Aku 14'e yakin. Ben yanlis hatirlamisim yazarken :) Sagolasin.

27istanbul27
16.Ocak.2015, 20:43
burak ,geçmiş olsun ,hemen marşı söktürüp bakımını yaptır.

Maverick
17.Ocak.2015, 14:49
burak ,geçmiş olsun ,hemen marşı söktürüp bakımını yaptır.

Bugün götürüyorum abi. Çok sağolasın.

erolkan
20.Ocak.2015, 20:19
Lsd kilit pullari. Ama Mert Baskan'in dedigi gibi onde var mi bilmiyorum.

Benım diff yagını değiştiriken gördükki hem önde hem arkada kilit var benım 4,7 de.Bu lsd kilit pullarını nereden buluruz yada bunların sıkmasını nasıl engelleriz?

pikniktip
20.Ocak.2015, 21:38
LSD kilit pulları ile ilgili Ergun abinin (Beatrix) güzelce temizleyin yerine takın diye bir önerisi vardı Zj için. wj icinde aynı durummu geçerli yada Sizinkiler bu şekilde kurtarırmı bilemedim

erolkan
20.Ocak.2015, 21:40
LSD kilit pulları ile ilgili Ergun abinin (Beatrix) güzelce temizleyin yerine takın diye bir önerisi vardı Zj için. wj icinde aynı durummu geçerli yada Sizinkiler bu şekilde kurtarırmı bilemedim

Şimdi burda(Fethıye de) sıkıntım usta diff i sökeriz dıyor amma toplayıp ayarını yapabılırmıyız ona garanti veremıyor..
Bu yapılan temızleme işlemının vıdeosu yada fotoları varmı?

pikniktip
20.Ocak.2015, 21:42
Ben Ergun abinin bu tavsiyesini yanılmıyorsam başka bi forumdaki eski bir yazısından hatırlıyorum video yok

erolkan
20.Ocak.2015, 21:44
birde 4,7 aracımı biraz daha performans olarak güçlendirmek istesem ufak yollu olarak nelerden başlayıp nereye doğru gitmeli ve harcanan emek ,para vs.. güç artışına değermi?

Han Solo
21.Ocak.2015, 15:27
birde 4,7 aracımı biraz daha performans olarak güçlendirmek istesem ufak yollu olarak nelerden başlayıp nereye doğru gitmeli ve harcanan emek ,para vs.. güç artışına değermi?

4.7 V8 kullanıp da güç artışına ihtiyaç duyan nadir arkadaşlardan birisin tebrikler :) 1.6 suzuki mi abi o ne güç artışı yarışlara mı katılacaksın :)))

mavituna17
18.Þubat.2015, 19:11
Merhaba arkadaşlar, yeni 4.7 aldım 2000 model üzerinde cooper discoverer ht lastik var daha yeni. İnternette biraz araştırma yaptım bu lastikler dört mevsim olarak geçiyor ama çok fazla bilgi ve yorum bulamadım. Acaba bu lastiklerin kış kullanım durumu nasıldır. Şuan Niğde'deyim kar ve yollarda buzlanma ihtimali var. Ayrıca haftasonu Erciyes'e gitmek istiyorum. Bu lastikler benim işimi görürmü yoksa başka lastik öneriniz olurmu?

erolkan
18.Þubat.2015, 20:37
Merhaba arkadaşlar, yeni 4.7 aldım 2000 model üzerinde cooper discoverer ht lastik var daha yeni. İnternette biraz araştırma yaptım bu lastikler dört mevsim olarak geçiyor ama çok fazla bilgi ve yorum bulamadım. Acaba bu lastiklerin kış kullanım durumu nasıldır. Şuan Niğde'deyim kar ve yollarda buzlanma ihtimali var. Ayrıca haftasonu Erciyes'e gitmek istiyorum. Bu lastikler benim işimi görürmü yoksa başka lastik öneriniz olurmu?

Tekrar hayırlı olsun :)
bende aracıma cooper dıscoverer a/t3 aldım.Karda ve çamurda gayet tatmın edici.Asfaltta ise fazla ses gelmıyor.(gerçi diff rulmanının sesı daha fazla geldıgı için duymuyr olabılirim :) )
H/t yle fazla riske girmemek gibi duruyor..Benım aracı ilk aldıgımda uzerınde lassa competus a/t vardı ama bitikti lastıkler karda dik yokuşu çıkamadım.Araç güçlü olunca ve lastık yolu tutmayınca debelenıp kalmıştım :)
Ama discoverer a/t yle şimdilik sıkıntı yok :)

Orkan
19.Þubat.2015, 18:21
HT SUV asfalt üzerinde en iyi performansını gösterir,buna ek olarak ana yolların haricinde de mükemmel bir kullanım rahatlığı sağlayabilmektedir.HT SUV pürüzsüz anayoldan çıkıp virajlı küçük yollara korkmadan rahatlıkla sapabilirsiniz.; Araç kullanımının oldukça zor olduğu kum ve çakıl kaplı yolları tercih edebilirsiniz.
HT SUV, çok yönlü SUV sürüş özellikleri sunabilmek için tasarlanmıştır. Çelik kemer lastiğin tepki hızını arttıran eklemsiz naylon kemer ile kaplıdır. Kemerin takviyeli (reinforced) kenar alanları ve tek kordon özellikleri ile zor şartlarla baş edebilir.
Kuru yol ve ıslak zemin koşullarında asimetrik tasarlanmış lastik sırt bölgesi, güvenli, hassas ve kontrollü sürüş sağlar. Sırt bölgesinde bulunan yivli ana kanallardaki taş sökücüler, küçük oluklara ve sırt deseni bölgesine irili ufaklı taşların sıkışmasına engel olur. Kendi kendini temizleyebilen sırt bölgesi sıkışmış sivri taşlar miktarını en aza indirir.
Kumlu yollarda ve diğer yumuşak yüzeylerde sürüş için tasarlanmıştır, off-road pençeleri omuz bölgesindeki kavisli ve düz köşeli koruyucular arasına yerleştirilmiştir. Off-road pençeleri, yol yüzeyini kavrayarak daha etkili çekiş ve frenleme sağlar.

Orkan
19.Þubat.2015, 18:28

1-) Hava filtresini açık yapabilirsiniz. Boru ucuna açık filtre biraz güç artışı sağlar Ancak hava filtresinin alt kutusu mutlaka kalmalı- Tabii bunlar şnorkel yoksa geçerli.
2-) Manifoltu - headers ile değiştirebilirsiniz- bu durumda flowmaster ilave etmek de nefes açar.
3-) Chip tuning yaptırabilirsinizki - hiç tavsiye etmem.
4-) Ancak yinede 2 . şıkkı uygularsanız sanırım 10-15 Hp alabilirsiniz.Ayrıca Wj 'ye kükreme katmış olursunuz .
Saygılar

Maverick
22.Þubat.2015, 13:36
1-) Hava filtresini açık yapabilirsiniz. Boru ucuna açık filtre biraz güç artışı sağlar Ancak hava filtresinin alt kutusu mutlaka kalmalı- Tabii bunlar şnorkel yoksa geçerli.
2-) Manifoltu - headers ile değiştirebilirsiniz- bu durumda flowmaster ilave etmek de nefes açar.
3-) Chip tuning yaptırabilirsinizki - hiç tavsiye etmem.
4-) Ancak yinede 2 . şıkkı uygularsanız sanırım 10-15 Hp alabilirsiniz.Ayrıca Wj 'ye kükreme katmış olursunuz .
Saygılar

Ufuk abi bu ikinci maddeyi biraz daha açar mısın? Bir de maliyeti nedir tahmini.

Maverick
22.Þubat.2015, 13:42
Merhaba arkadaşlar, abiler. Uzun zamandır yoğunluktan yazamıyordum. Görevden eve geliyorum yorgunluktan direk yatıyorum TV başına.

Tabi bu sürede aracımda bazı sorunlar belirdi.

1) 2" helezon ve amortisor yükseltme sonrası, gazdan çekince şafttan gelen ses ve 130'da başlayan aracın titremesi devam ediyor. Perşembe günü İstanbul'a izne geleceğim. Yolda bu sesin ve titremenin beni rahatsız etmemesi için şaftı bir süreliğine sökmek istiyorum. Bu durumda 4 çeker iptal olacak. Yolda bana güvenlik açısından bir sıkıntı oluşturur mu? Cevabınız önemli. Bu haftaiçi halletmem gerekiyor.

2) 2 kere death wobble yaşadım. Dinç Abi İzmir'e gelmişti. Onun eski direksiyon amortisorunu aldım. Benimkini söküp onu bi takacağım. Sanırım benimki onunkinden daha eski.

3) Direksiyonda bir boşluk var. Araç dururken direksiyonu bi 10 cm sola hızla çevirip bırakınca küt diye bir ses geliyor.

Şimdiden teşekkürler cevaplar için.

erolkan
22.Þubat.2015, 14:19
Tam yükseltme yapacagım derken bu sıkıntıların olması beni tereddüte düşürdü...

Orkan
22.Þubat.2015, 19:20
Her aracın bır guvenlige dayalı hız sınırı var , çok detaya gırmeyecegım ama chip tunıng uygulaması ile aracın tork ve hız değerleri ile yenı bır yazılım , ilave modul ile değiştiriliyor, ben bır kaç binek aracımda uygulatmıştım. Fakat istenilen performansa ulaşabılmek için eksantrik değişmesi lazım ( bineklerde) buna mukabıl hızlanan aracı durdurmak için fren sistemleri değişiyor. Detaylı olduğu için kısa yazıyorum,
Fakat 4,7 motora sahip yuksek tork ureten bır araca bunları yapmak , hele son surat ile jeep kategorısındeki araçla oynamak parayı sokağa atmak demek, diesel jeeplerde veya diğer diesel bu kategoridekı araçlara eğer gaz pedalı telli değilse sprintbooster takılabiliyor.
Son söz: bu kategorıdekı aracınız için bu tur uygulamalara gerek yok

Saygılar

Orkan
22.Þubat.2015, 19:25
Maverick : şaftınızdan gelen ses için önce , şaftın balansına baktırın , yükseltme sonrası şaft açıları değişecegınden -ön şaft- açısını önce ayarlatın ancak mafsal uygulaması gerekebililr, bunun için önce ön şaftın sadece arka kısmına mafsal yaptırarark halledebilirsiniz . Ugultu dif de gelebilir , dolayısı ıle önce şaftınızıa baktırın derım,

Saygılar

mjz66
22.Þubat.2015, 20:20
Ellemeyin kardeÅŸim su guzelim araclarinizi kurban olim:) amerikali bunu yukseltip alcaltalim diye yapmamis, butun hesap kitap denge bozuluyor! Burak safti mafti elleme adam gibi yavas yavas gel 100'u gecme!

mavituna17
22.Þubat.2015, 20:29
Arkadaşlar benim wjninde kaloriferi ısıtma yapmıyor. Sadece bir fun sıcak hava üflüyor digerlerinden hava gelmiyor. O da en yükseğe getirmeme rağmen ısıtma yapmıyor. Sızce neden kaynaklanabilir ne yapabilirim.

mjz66
22.Þubat.2015, 20:31
Arkadaşlar benim wjninde kaloriferi ısıtma yapmıyor. Sadece bir fun sıcak hava üflüyor digerlerinden hava gelmiyor. O da en yükseğe getirmeme rağmen ısıtma yapmıyor. Sızce neden kaynaklanabilir ne yapabilirim.

Nerede yasiyorsun Ugur?

mavituna17
22.Þubat.2015, 20:34
Nığde de yaşıyorum

mjz66
22.Þubat.2015, 20:54
Nığde de yaşıyorum

istanbulda olsaydin cozerdim hemen o tikanikliklari acan bir sistem var ustamda, oralarda var midir bilemedim inan

mavituna17
22.Þubat.2015, 21:08
Teşekkürler sistemin ismi ne acaba

mjz66
23.Þubat.2015, 02:33
Teşekkürler sistemin ismi ne acaba

Ona bi bakim yarin obur gun sorim tam nasil yapiliyordu, ismi neydi...daha saglikli cevap verim

mavituna17
23.Þubat.2015, 18:42
Radyatörde tıkanıklık olduğundan dolayı sıcak hava gelmiyormuş. Mjz66'nında dediği gibi bu tür tıkanıkları açan ve borularu temizleyici kimyasallarla temizleyen bir cihaza vasıtası ile sorun giderildi. Yapılan işlem 130 tl tuttu.

erolkan
23.Þubat.2015, 21:25
Arkadaşlar 4,7 nin 4000 km de 1 lt ye yakın motor yağ eksiltmesi normalmi? Yağ yakıyo desem hiç mavi duman görmüyorum :-)
Aracım 234000 km de. Bor katkısı veua restore gibi motora faydası oldugu söylenen ürünlerden kullanmaya gerek varmı?

Xperia Z

mjz66
24.Þubat.2015, 03:10
Radyatörde tıkanıklık olduğundan dolayı sıcak hava gelmiyormuş. Mjz66'nında dediği gibi bu tür tıkanıkları açan ve borularu temizleyici kimyasallarla temizleyen bir cihaza vasıtası ile sorun giderildi. Yapılan işlem 130 tl tuttu.

Cok sevindim hayirli olsun, bu islemdi dedigim evet

mjz66
24.Þubat.2015, 03:39
Arkadaşlar 4,7 nin 4000 km de 1 lt ye yakın motor yağ eksiltmesi normalmi? Yağ yakıyo desem hiç mavi duman görmüyorum :-)
Aracım 234000 km de. Bor katkısı veua restore gibi motora faydası oldugu söylenen ürünlerden kullanmaya gerek varmı?

Xperia Z

Yag yakma degil o rahat ol:) yag eksiltme her aracta olur hele ki bizimkiler gibi bu kadar buyuk hacimli motorlarda normaldir. Bir de 15-16 yasinda araclarimiz en az; kecelerde sizintilar olur yillarla, yag segmanlari kurum-karbon baglar, gomlekler asinir ya da cizilir, contalar sizinti yapar vs...
En sagliklisi 10000km falan beklemeden 5000-7000km arasi yag ve filtre degistirmektir(ben yillardir boyle yaparim faydasini goruyorum)

Han Solo
24.Þubat.2015, 14:52
Yag yakma degil o rahat ol:) yag eksiltme her aracta olur hele ki bizimkiler gibi bu kadar buyuk hacimli motorlarda normaldir. Bir de 15-16 yasinda araclarimiz en az; kecelerde sizintilar olur yillarla, yag segmanlari kurum-karbon baglar, gomlekler asinir ya da cizilir, contalar sizinti yapar vs...
En sagliklisi 10000km falan beklemeden 5000-7000km arasi yag ve filtre degistirmektir(ben yillardir boyle yaparim faydasini goruyorum)

Yooo benim zj hic yag eksiltmedi simdiye kadar :) dediklerin dogru tabi ama kaynagi bulunabilir belki

erolkan
24.Þubat.2015, 16:37
Bor katkısı veya restore kullanmaya gerek varmı bu araçlarda?

Xperia Z

mjz66
24.Þubat.2015, 16:41
Bor katkısı veya restore kullanmaya gerek varmı bu araçlarda?

Xperia Z

Hic gerek yok!

anarchist
27.Þubat.2015, 10:52
ZJ ve WJ kullanan arkadaşlar ikisi arasındaki farkları yazarsa sevinirim.

mjz66
27.Þubat.2015, 14:55

Hayirdir Tahsin:) WJ mi var ufukta?:)

Han Solo
27.Þubat.2015, 15:19

fark yok aynı ...kun kahverengisi :)

anarchist
27.Þubat.2015, 15:34
Hayirdir Tahsin:) WJ mi var ufukta?:)

Olabilir. Dusundugum modeller arasinda.

anarchist
27.Þubat.2015, 15:35
fark yok aynı ...kun kahverengisi :)
Farki yoksa niye sattim gül gibi ZJ mi.
:(

Han Solo
27.Þubat.2015, 15:57
Farki yoksa niye sattim gül gibi ZJ mi.
:(
ne biliyim valla ya niye sattın :) hiç kafa çalışmıyo

dreamer98
27.Þubat.2015, 17:14

Merhaba,hazır soru sorulmuşken cevap yazmak istedim.2001 Grand Cherokee Limited WJ 4.7 V8 ve
1998 Grand Cherokee Limited LX ZJ 5.9 V8 sahibiyim,öncelikle cok titizim ve araçları almadan önce cok arastırdım.wj 4.7 aracım 87000kmde ve ben kullanıyorum.
ZJ 5.9 aracım 84000 km de ve bazen ben bazen babam kullanıyor.İki aracımda da lpg yok.
Yılda her aracla yaklasık 2000-3000 km yol yapıyorum,yani sadece keyif icin kullanıyorum.
İki aracı kıyasladıgım zaman o yuzden WJ 4.7 ile ZJ 5.9 u kıyasladım.
ZJ 5.2 kullanmadıgım icin kıyaslamadım.

WJ 4.7 ile ZJ 5.9 arasında en dikkat cekici farklardan biri dıs ve ic tasarım,
modern görünüs ile WJ acık ara farkla bana göre önde,fakat ZJ hem iç hemde dış tasarımı klasik
klasik tasarımı sevenler icin tercih edilebilir.İlk wj 4.7 kullanmıstım,
sonra ZJ 5.9 a bindigim zman tavanın wjye göre alçak oldugunu hemen anladım,
ama koltuk ayarını alcattıgım zaman hic bi sorun kalmadı,
fakat wj tavan yüksekligiyle biraz daha ferah,ama asırı fark yok.WJ koltuk yumusaklıgı da iyi ve deriside gayet güzel fakat ZJ 5.9 un koltukları biraz daha yumusak ve kullanılan deri farklı.
Egzos sesi konusunda ZJ 5.9 un sesi bariz bi sekilde wjden daha homurtulu.wj egzos sesi sehirici hayatıda gözününe alarak sesi azaltılmıs.Kücük motolru araclara göre wj v8 oldugu sesinden tabiki anlasılıyor fakat zj 5.9un sesi bambaska,ses kıyaslaması yaparken araclarımda kullanılan egzoslar orjinaldir.
WJ de cok hızlı ve gaza kökleyince müthis bi zevk veriyor fakat ZJ 5.9 bana bu zevki biraz daha fazla yaşattı.Torku ve beygiri biraz daha yüksek ve hızlanmaya da az bi fark olsa da yansıyor.
Elektronik ayrıntılarını fazla bilmiyorum o konu hakkında birsey yazamıycam
fakat iki aractada sensör ve beyinler çok.
ZJ 5.9 cukurlarda ve tümseklerde aracın yaylanısı wjye göre daha yumusak,ben yumusak süspansiyon seviyorum.Aslında wj de yeni cıkan araclara göre daha yumusak.İki aracta yolda giderken süzülüyor,akıyor.
WJ nin kasası 3,4 cm daha geniş ve tavan kısmı daha yüksek,ne kadar yüksek bilmiyorum ama tahminimce yerden tavana olan yükseklik 7,8 cm farkedebilir.Wj biraz daha uzun.
wj bagaj kısmı yüksek oldugu geri geri WJ ile park etmek daha zor,özellikle binek aracların ön kısımları alçak oldugu icin görünmeyebiliyor.Yan ayna ve arka cadan dikkatli bi sekilde bakıp zamanla alısılıyor.Park sensörü taktım,simdi daha rahat.
Sensörün bozulma ihtimaline karsılık yinede kontrollu bi sekilde bakmak daha güvenli olur.
Zjdeki arka cam daha alcakta oldugu icin arka görüs acısı daha iyi ve park etmek daha kolay.
ZJ 5.9 jantlar 16 inç ve lastik ölcülerinde cok az farklılıklar var,
wj 2001 4.7 17 jant.Zj 5.9 motor kaput havalandırma ızgaraları aracta en cok sevdigim ayrıcalıklardan biri.
Zj 5.9 un wj 4.7 ye göre diger bi üstünlügü ön koltuların arasındaki dirsek dayama kısmının arka tarafında zemine dogru iki taraftada arkadaki yolcuların ayaklarına sıcak hava üfleyen kalorifer ızgaraları var.
Muhtemelen soguk hava da üfler.Fakat WJ de arkada bu ızgaralardan yok.
ZJ de arka koltuk ortasında acılan dirsek dayama var fakat WJ de dirsek dayama arkada yok,ilginc ve tuhaf,
önceki modelde olan bu önemli 2 özelligin wjye konulmaması beni şaşırttı.WJ de üstünlük olarak cift bölge klima var,yani sag ve sol ayrı ayrı ayarlanabiliyor,fakat zj 5.9da sag ve sol farklı ayarlanmıyor.
ZJ 5.9 da yedek lastik bagajda io yuzden biraz bagajı kücülyüro,wjde gizli olması avantaj.Zj 5.9 orjinal teybinde cd changer konulmamıs ve teybinde cd calma özelligi yok,fakat sonradan aynı model uyumlu cd changer büyük bi ihtimalle baglanabilir.
Opsiyonel demekki.Fakat wjde arka bagaj yan tarafında 10 lu cd changer var.Acıkcası şuan icin WJ 4.7 ve ZJ 5.9 ikisinide satmayı düsünmüyorum,ama ilerde zaman ve ekonomik durum ne gösterir bilemem.
ZJ gece giderken ön far aydınlatması WJye göre zayıf,sis farlarını acınca biraz daha iyi ama wjde kesinlikle far aydınlatma daha iyi.
İki araç arasında daha bi cok farklılıklar olabilir ama gözüme çarpanlar bunlar.Piyasada bana göre o paraya alınacak bana göre en konforlu ve gösterişli jeepler.
Yakıt ve vergisi yüksek o da ayrı bi konu.
5.9 ZJ ve 5.2 ZJ Arasındaki farklılıkları da bu mesaja sıgmadıgı icin diger mesajımda belittim.
Çok ayrıntıya girdim :) ama sabırla okuyan arkadaşlar icin teşekkürler.

dreamer98
27.Þubat.2015, 17:26
5.9 ZJ ve 5.2 ZJ Arasındaki farklılıklar

1998 Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 Limited LX aracım avrupa versiyon,aracımdan cok memnunum fakat,5.2 ZJ bi araca binmedigim icin aradaki farkları sadece internette verilen bilgilere göre biliyorum,5.9 lar cok az bulunuyor ve temizini bulmak kolay degil,ama 5.2ler cok yaygın o yuzden temizini bulma ihtimaliniz yüksek,yıpranmıs araç tavsiye etmem,sonradan başınıza cok fazla iş acabilir.5.9 daki motor kaputu üzerindeki ızgaralar beni cok etkiliyor,ayrıca ön ızgaranın cıta aralıkları 5.2lerden daha geniş ve 5.9 ızgara cıtaları arasındaki kanallar arasındaki desenler capraz modelli ve aralıkları daha dar,şanzıman 5.9 ların 5.2 lere göre daha farklı ve ekstra agır.5.2lerde de koltuklar deri kaplama olan modeller var fakat 5.9daki derinin daha farklı olduguna inanıyorum ayrıca 5.9 daki koltuklarda kullanılan dikiş şekli farklı,ama deri kalitesi acısından ne kadar fark var onu bilemiyorum,ama kullandıgım aracın derisi cok iyi durumda.5.9da kapıların bazı yerlerinde deri kullanılmıs,5.2lerde kapılarda deri yok,otomatik vites bölümünün alt zemininde ahsap kaplama var,arazi vitesi ,otomatik vites topuzu deri kaplı,el freni deri kaplı,motor gücü ve torku daha fazla ve biraz daha hızlı ve diger farklılıklarda asagidaki linklerde var.Motor gücü değerleri bazı sitelerde farklı yazıyor.5.9 araçlarda avrupa versiyonlarında yan ön kapılarda Grand Cherokee Limited LX yazar,fakat amerikan versiyonlarda ön kapıların üzerinde Grand Cherokee 5.9 Limited yazar,yani lx yazan avrupa versiyonudur,fakat tabi aracın bagaj kapısında hem avrupa versiyonunda hemde amerikan versiyonunda 5.9 litre diye yazar.İlk linkte verilen bilgiler amerikan versiyonu icin mi avrupa icin mi bilemiyorum,cünkü sanki amerikan versiyon gibime geldi fakat amerikan versiyonda olan cogu özellik avrupa versiyonda da var fakat bazı farklılıklar var,o yuzden yazan özellikler belki tam olarak uymayabilir,amerikan versiyonun motor gücü biraz daha yüksek,tork olarak avrupa versiyonu amerikan versiyonundan cok az daha yüksek,amerikan versiyon 0-60 mil arası ve diger aralıklarda biraz daha hızlı,fakat ülkemizde amerikan versiyon var mı bilmiyorum,ayrıyeten amerikan versiyonların radyoları muhtemelen burda bazı radyo istasyonlarını çekmeyebilir,ya da cok cızırtı yapar.Asagıda verdigim 2. linkte avrupa versiyon olan zj 5.9 limited lx ile amerikan versiyon olan limited 5.9 iyi çekilmiş fotograflarla ayrıntılı olarak incelenmiş.Bu linkteki incelemede koltugun altında cd changer gösterilmiş fakat benim aracımda cd changer yok,o yuzden cd changer opsiyonel,yani bazı araçlarda olmayabilir.Benim aractaki radyo teyp üzerinde cd çalar yok,yani, cd calmıyor.Ayrıca son linklerde avrupa versiyon ve amerikan versiyon performans testleri ve diger özellikler var fakat ne kadar dogrudur bilemiyorum.5.9 limited lxlerde tivitırlar dahil 10 hoparlör var,10 hoparlörden 4 tanesi tivitır diye biliyorum ve amfisi 5.2lere göre biraz daha güclü,5.2lerde galiba 6 hoparlör var.Aradaki 4 hoparlör farkı 5.9 da arka bagaj tavanına konulmus ve bagaj tavan her bir kösesinde 1er tivitır ve 1er büyük hoparlör var,fakat opsiyonel olarak cd changerli ya da teyp üzerinde cd calar olan modeller olabilir.5.2 Grand Cheorkee limited lerde de amerikan ve avrupa versiyonlar vardır ama onlar hakkında pek bilgim yok.ön farın yanındaki sinyalin yarıya yakını portakal rengi diger tarafı beyaz,o zaten hepsinde aynı fakat 5.9 limited lx in ön farının altındaki sinyaleri benim araçta portakal rengi fakat bazı 5.9 limited lx lerde beyaz olabilir,aracın dış rengine göre farklılık gösteriyor olabilir,nedenini bilemiyorum.5.9 limited lx lerde kullanılan jantın şekli ile 5.2 de kullanılan jantın şekli farklı. 5.9un egzos sesinin 5.2lere göre biraz daha homurtulu oldugunu bahseden yerler okumustum,ne kadar fark oldugunu 5.2 kullanmadıgım icin bilemiyorum ama aracımın egzos sesi bana göre cok güzel. 5.9 araçlarda baktıgım araçların suana kadar hepsinde sunroof gördüm,muhtemelen 5.9 ların hepsinde vardır fakat 5.2lerin bazılarında sunroof oluyor,bazılarında yok.2. elde 5.2lere göre 5.9ların fiyatı biraz daha yüksek.5.9 egzosun arka tamponun altından cıktıgı son kısmında fabrikasyon krom kaplama vardır.Bahsetmeyi unuttugum diger farklılıklarda asagıdaki linklerde var.

http://www.kevinsoffroad.com/techarticles/59_pricingandspecs.html

http://adv-bulgaria.com/forum/main-category/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D 1%82%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0/%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D 0%BB%D0%B8-%D1%88%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%BD%D0%B8/1581-jeep-grand-cherokee-zj-5-9-v8-limited-lx

Avrupa Versiyon 1998 Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 Limited LX

http://www.automobile-catalog.com/car/1998/1321475/jeep_grand_cherokee_5_9_v8_limited_lx.html

http://www.automobile-catalog.com/performance/1998/1321475/jeep_grand_cherokee_5_9_v8_limited_lx.html

http://www.automobile-catalog.com/curve/1998/1321475/jeep_grand_cherokee_5_9_v8_limited_lx.html

Amerikan Versiyon 1998 Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited

http://www.automobile-catalog.com/car/1998/1321115/jeep_grand_cherokee_5_9_limited.html

http://www.automobile-catalog.com/performance/1998/1321115/jeep_grand_cherokee_5_9_limited.html

http://www.automobile-catalog.com/curve/1998/1321115/jeep_grand_cherokee_5_9_limited.html

Avrupa versiyon 1998 Jeep Grand Cherokee 5.2 V8 Limited

http://www.automobile-catalog.com/car/1998/1321430/jeep_grand_cherokee_5_2_v8_limited.html

http://www.automobile-catalog.com/performance/1998/1321430/jeep_grand_cherokee_5_2_v8_limited.html

http://www.automobile-catalog.com/curve/1998/1321430/jeep_grand_cherokee_5_2_v8_limited.html

ZJ 5.9 Reklamları

http://www.youtube.com/watch?v=f5uEBee4ux4

http://www.youtube.com/watch?v=p9aUBA_Tv-k

Yukarıdaki 5.9 ZJ ve 5.2 ZJ Arasındaki farklılıklar bölümünde yazdıgım acıklamaları
http://www.gezenbilir.com/ sitesinde de üyeyim ve o sitede cherokee bölümde bi konuda yazmıstım,yani kendi yazımı ordan alıntı yaptım.

platin75
27.Þubat.2015, 18:24
yukardaki yazında 2.sıradaki linkte örnek araç 236.000 km de iç döşemesinde çizik bile yok resmen toz değmemiş arabaya.o aracı alıp evinin salonuna televziyonun yerine koyup izleyeceksin.insan bakmaya kıyamaz .

erolkan
27.Þubat.2015, 19:25
Elinize sağlık bi solukta okudum yazınızı 2000 model 4,7 sahibi olarak..
Eklemek istediğim bizim kulübteki 5,2 den biraz daha atak benim 4,7 :-)
Ama wj nin bence en büyük avantajı dış kasanın daha estetik ve daha yeni gözükmesi ;-)

Xperia Z

dreamer98
27.Þubat.2015, 19:35
Elinize sağlık bi solukta okudum yazınızı 2000 model 4,7 sahibi olarak..
Eklemek istediğim bizim kulübteki 5,2 den biraz daha atak benim 4,7 :-)
Ama wj nin bence en büyük avantajı dış kasanın daha estetik ve daha yeni gözükmesi ;-)

Xperia Z

Rica ederim,haklısınız 4.7ler 5.2den daha ataktır, wj ler yeni gözüktügü icin örnegin aracımın 2001 model oldugunu cok iyi bilmeyen biri anlamaz,4,5 senelik araç sanırlar ama ZJ modelini dogrudan belli ediyor,ama ikisinin yeride ayrı.WJnin bendeki yeri biraz daha agır basıyor.

anarchist
27.Þubat.2015, 19:41
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Arac donus yari capinda farkliliklar var mi

dreamer98
27.Þubat.2015, 19:52
yukardaki yazında 2.sıradaki linkte örnek araç 236.000 km de iç döşemesinde çizik bile yok resmen toz değmemiş arabaya.o aracı alıp evinin salonuna televziyonun yerine koyup izleyeceksin.insan bakmaya kıyamaz .

Dediginiz linkteki aractaki teyp modeli de farklı,ve cd changeri var,ülkemize gelen modelde cd changer göremedim ya da opsiyonel,teybi daha farklı ,bass ve tiz ayarlı equalizerı var ayrıca Joystick kol ile ses ön ve arka yön ayarı yapılabiliyor.Demekki ülkeye göre degisebilir.Dediginiz gibi o kadar km yapıp o kadar temiz kalması sahibinin ne kadar titiz oldugunu gösteriyor,muhtemelen kmyide uzun yolda yapmıstır.Koleksiyonluk araç.Eve alma lüksümüz yok :) ama araçlarımı kapalı otoparkta korumaya calısıyorum.

dreamer98
27.Þubat.2015, 20:11
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Arac donus yari capinda farkliliklar var mi

Rica ederim,ZJ 5.9 aklımda degildi ama bi siteden baktım 225/70 R16 yazıyor bende o sekilde hatırlıyorum.WJ 4.7 2001 model ve sonrası 17 jant.Eger 1999 ve 2000 model WJ ise onlar 16 jant ve bi yerden baktım eger doğruysa 1999 ve 2000 model WJler 245/70 R16 olarak görünüyor.Eger 2001 WJ de dahil ve sonrası WJlerde ise 235/65 R17 dir.5.2ler hakkında fazla bilgim yok o yuzden onların lastik boyutu hakkında yanlıs bisey yazmayayım,5.2 model yılına göre farklılıklar olabilir emin degilim.Yukarıdaki 5.9 zj ve iki farklı wj lastik boyutlarına göre dönüs yarı capını hesaplayabilirsiniz.

ankaralı
06.Mart.2015, 15:05
öncelikle herkese kazasız belasız günler dilerim.forumun yeni üyesiyim.2000 model 4.7 bir araç almak nasip oldu gelin görünki bi sorunumuz var malesef aşamıyoruz.

lütfen bilğisi olan varsa yardımcı olsun. aracın aküsü zayıfmış bi kaç kez denedikten sonra akü yetersiz kaldı bizde ara kablosu ile akü takviyesi yapalım dedik gel görki sorunlar ondan sonra başladı. akü takviyesi yaptıktan sonra araçta alarm çalmaya başladı kumanda şöför kapısını açmıyo diğer kapıları açıyo ama malesef şöför kapısı ne camlar nede kapı kumanda ile açılmıyo.şöför kapısı açılmayınca immobilzr devreden çıkmadıgı için aracı malesef çalıştıramıyoruz.bilgisi olan arkadaşlar ALLAH rızası için yardım 1 hafta oldu sorunu çözemedik.aracı alalı 2 ay olacak düşünün halimi kafayı yiyecem.şimdiden teşekkürler..

mjz66
06.Mart.2015, 15:10
Kafayi yiyecek bisey yok, sakin olmak lazim:) ozelden mesaj attim numarami yardimci olmaya calisicam

GC2013
06.Mart.2015, 15:46
Sofor tarafindaki kapinin switch bozulmus sanirim. Kapi ic dosemesi sokulup iceriden mudahale ediyorlar sanirim direk baglanti yapip.

Tap tapa tapa tap... Tap tap

Maverick
07.Mart.2015, 21:08
WJ kasanin gorunusu ile ilgili olmak uzere kime 2001 desem inanamiyor. Eski bi kiz arkadasim kac TL'ye aldin demisti. 30.000 demistim. "30.000 euro yaklasik 100.000 TL yapar iyi almissin" demisti :) WJ kasa cidden eskimedi. Hele ki guzel baktiysaniz, birkac modifiye (ozellikle jant) ve pasta cila ile arac cok diri durabiliyor.

erolkan
07.Mart.2015, 21:17
Arkadaşlar 2000 grand cherokee 4,7 v8 aracım için lpg Obd bağlantı şeması lazım nasıl bulabilirim?

Xperia Z

mavituna17
08.Mart.2015, 18:02
Arkadaşlar benim wjnin çok acil elektrikle ilgili bir sıkıntısı var. Araç eşim de anlattığına göre uzaktan kumanda çalışmıyor kapıyı anahtarla açmış kontağı çevirmiş araba çalışmamış elektrikle ilgili hiçbir şey çalışmıyormuş. Acaba sorun nedir. Akü boşalması diyeceğim ama farları vs. Kapatmış birgün önceden. Sorun ne olabilir.

Han Solo
08.Mart.2015, 20:27
Arkadaşlar 2000 grand cherokee 4,7 v8 aracım için lpg Obd bağlantı şeması lazım nasıl bulabilirim?

Xperia Z
Nasil bi sema ne ise yariyor

Han Solo
08.Mart.2015, 20:30
Arkadaşlar benim wjnin çok acil elektrikle ilgili bir sıkıntısı var. Araç eşim de anlattığına göre uzaktan kumanda çalışmıyor kapıyı anahtarla açmış kontağı çevirmiş araba çalışmamış elektrikle ilgili hiçbir şey çalışmıyormuş. Acaba sorun nedir. Akü boşalması diyeceğim ama farları vs. Kapatmış birgün önceden. Sorun ne olabilir.
Aku saglam mi farlar yaniyor mu teyp ic isiklar falan

erolkan
08.Mart.2015, 20:47
Nasil bi sema ne ise yariyor

Taktırmış oldugum lpg kiti obd desteklı ama bağlantısı yapılmadıgı için obd destegını kullanamıyorum.Lpg ecusundan aracın obd sine yapılacak olan kabloların bağlantılarını bulmam gerekıyor..
Obd kit aktif olursa ne olur derseniz,Alıntı..
OBDII özellikli kitlerin artıları
Sürekli daha iyi motor performansı sağlanması.
Farklı LPG üreticilerinin gazlarının kullanıldığı durumlarda, sistemin otomatikman yeni gaza adapte olabilmesi.
Mevsim sıcaklığından dolayı değişen motor şartlarına göre yakıt karbürasyonun otomatikman ayarlanabilmesi.
Zaman içerisinde otogaz sistemi ile ilgili mekanik parçalar eskise dahi en yüksek verimin sağlanabilmesi.
Bayilerimizin aracınızın yakıt değerlerini daha iyi görerek, işlerinin kolaylaşması.

mavituna17
08.Mart.2015, 20:50
Hayır hiçbiri çalışmıyormuş. Akü durumunu net bilmiyorum umrım o bitmiştir.

Han Solo
09.Mart.2015, 01:23
Hayır hiçbiri çalışmıyormuş. Akü durumunu net bilmiyorum umrım o bitmiştir.

akü bitmiştir abi hiçbiri çalışmıyorsa takviye yapıp çalıştırın bakalım bir

Han Solo
09.Mart.2015, 01:25
Taktırmış oldugum lpg kiti obd desteklı ama bağlantısı yapılmadıgı için obd destegını kullanamıyorum.Lpg ecusundan aracın obd sine yapılacak olan kabloların bağlantılarını bulmam gerekıyor..
Obd kit aktif olursa ne olur derseniz,Alıntı..
OBDII özellikli kitlerin artıları
Sürekli daha iyi motor performansı sağlanması.
Farklı LPG üreticilerinin gazlarının kullanıldığı durumlarda, sistemin otomatikman yeni gaza adapte olabilmesi.
Mevsim sıcaklığından dolayı değişen motor şartlarına göre yakıt karbürasyonun otomatikman ayarlanabilmesi.
Zaman içerisinde otogaz sistemi ile ilgili mekanik parçalar eskise dahi en yüksek verimin sağlanabilmesi.
Bayilerimizin aracınızın yakıt değerlerini daha iyi görerek, işlerinin kolaylaşması.

bu ince bir işe benziyor lpg bayiinden yardım alsan daha iyi olur hata yapmamak adına. sonra bir iki kabloyu yanlış bağlasan lpg beyni falan yanarsa daha büyük masraf çıkar

mexlayn
10.Mart.2015, 13:17

Xperia Z

OBD-II bağlantısı 2001-2002 yıllar sonrası araçlar için geçerli olduğunu biliyorum.daha öncesi OBD-I bağlantı desteği mevcut,bu sistemlerde montaj yapan servis bağlantıyı boş bırakıyor.
doğrusu servis tarafından teyit edilebilir.OBD-II 'li lpg sistemde rakım değişikliklerine göre kalibrasyonu yapıp stabil tüketimi sağlıyor.

mexlayn
10.Mart.2015, 13:26

Xperia Z

bu işinizi görebilir

849

dreamer98
10.Mart.2015, 17:05
Merhaba arkadaşlar,2001 WJ 4.7 aracımla ilgili akü konusu açılmısken bende sormak istedim,aküyü sökmeden önce alarm sistemini pasif hale getirmek icin ne yapmalıyım?Cünkü alarm aktifken aküyü sökemem,ya da sökersem tekrar aküyü taktıgımda aracımın Immobilizer kilitlenip ve aracım çalısmaz diye cekiniyorum,kapıyı anahtarla açtığımda kapıyı actıgım zaman alarm calıyor,acaba kapıyı acmadan tekrar anahtarla mı kilitleyip ve yine anahtarla acmak mı gerekiyor?Bi de 2001 wjlerde arka bagajda anahtar yeri yok,sadece soför kapısında var.Aküyü sökerken önce (-) negatif olan kutup başını sökücem,sonra (+) pozitif olan kutup başını sökücem,tabi söktükten sonra kabloların bir yere degmemesine dikkat etmek lazım.Aküyü cıkardıktan sonra aracımı kilitlemek istiyorum işte sorunum burda baslıyor,ilk basta kumandadan kapılara acmamam gerekiyor,cünkü eger acarsam araçta aküyü söktükten sonra tekrar takınca çalışmayabilir,ayrıca kumandadan acınca bagajda acılacagı icin sonra diger kapıları icten manuel kilitleyebilirim umarım, sofor kapısınıda anahtarla kilitlerim fakat,bagajı nasıl kilitliycem?Cünkü aracı komple kilitlemem gerekiyor.Araç ilk basta kilitliyken kumandadan acmamak lazım,sonra bagajı kapatamam,yani amacım motor kaputunu icerden acıp aküyü aldıktan sonra aracı kiltilemek.

mavituna17
11.Mart.2015, 09:24
İlginiz için teşekkür ederim. Sorun akünün bitmesiymiş. Ben şehir dışındayım, arabayı yeni aldığımdan dolayı meraklı akrabalardan birisi arabaya bakmak icin binmis sanırım radyoyu açık bıraktı.

GC2013
11.Mart.2015, 09:42
Farlardir, wj de degistirilmediyse radyo kontaga baglidir.

dreamer98
25.Mart.2015, 19:41
Merhaba arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.Grand Cherokee Limited 4.7 V8 2001 aracımda akümü sarj etmek için sökmüstüm,aküyü sökmeden önce immobilizer sistemini devredısı bıraktım.Aracımda lpg yok.Aküyü sarj ettikten sonra takmaya zamanım olmadı ve yaklasık 12 gün sonra nakü bekledigi icin tekrar sarj edip,sarj ettikten 1 gün sonra aküyü taktım,aracım calıstı fakat motor ısındıktan sonra vites D de iken ilk viteste vuruntu yapıyor.
Sarsıntıyla 1. vites geciyor,bazen 2.den 1 e düserkende yapıyor,geri viteste yani R de vuruntu yok,önce boyle sorunlarım yoktu,aracım 12 gün aküsüz kaldıgı icin elektronik parcalarda, tcm (transmission control module) ve pcm gibi beyinlerde sıfırlanma olmuş olabilir mi?Kendi yapabilecegim pratik bi çözümü var mı?Kontak anahtarını kapatıp actıgımda 4. seferde acık konumda done yazıyor yani hata kodu almıyorum.Teşekkürler.

ankaralı
26.Mart.2015, 18:05
öncelikle merhaba arkadaşlar. hata kodları ile alakalı bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim kontagı 4 kez aç kapa yaptıktan sonra sıra ile 123-138 ve 463 hata kodları yanıyo en son done yazıyo varmıdır bi sorun sizce.teşekkürler..

mjz66
26.Mart.2015, 18:38
öncelikle merhaba arkadaşlar. hata kodları ile alakalı bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim kontagı 4 kez aç kapa yaptıktan sonra sıra ile 123-138 ve 463 hata kodları yanıyo en son done yazıyo varmıdır bi sorun sizce.teşekkürler..

123-138 sensor arizasi diye tahmin ediyorum. 463 yakit sistemi galiba, benzin pompasi problemi olabilir. Arac tek marsta rahat calisiyor mu? Rolantide 900 devir, sarsintisiz temiz calisiyor mu?

GCG
27.Mart.2015, 10:28
123- Gaz kelebeği pozisyon sensörü arızası
138- Oksijen sensörü arızası
463- Yakıt gösterge arızası

arızaların sebebi büyük ihtimal beyine yüksek voltaj gönderilmesi gibi gözüküyor.

GCG
27.Mart.2015, 10:51
Merhaba arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.Grand Cherokee Limited 4.7 V8 2001 aracımda akümü sarj etmek için sökmüstüm,aküyü sökmeden önce immobilizer sistemini devredısı bıraktım.Aracımda lpg yok.Aküyü sarj ettikten sonra takmaya zamanım olmadı ve yaklasık 12 gün sonra nakü bekledigi icin tekrar sarj edip,sarj ettikten 1 gün sonra aküyü taktım,aracım calıstı fakat motor ısındıktan sonra vites D de iken ilk viteste vuruntu yapıyor.
Sarsıntıyla 1. vites geciyor,bazen 2.den 1 e düserkende yapıyor,geri viteste yani R de vuruntu yok,önce boyle sorunlarım yoktu,aracım 12 gün aküsüz kaldıgı icin elektronik parcalarda, tcm (transmission control module) ve pcm gibi beyinlerde sıfırlanma olmuş olabilir mi?Kendi yapabilecegim pratik bi çözümü var mı?Kontak anahtarını kapatıp actıgımda 4. seferde acık konumda done yazıyor yani hata kodu almıyorum.Teşekkürler.

Merhaba, yaşadığınız sorunun bir benzerini yakın zamanda ben de yaşadım. Motor soğukken P konumundan D ye geçerken sarsıntılı ve ses oluyordu. Fakat sizden farklı olarak vites 1 de takılı kalıyordu, 2 ye geçmiyordu. Başlarda kontrak kapatıp açarak bu sorun kendiliğinden kayboluyordu fakat ilerleyen zamanda bu yöntem sökmemeye başladı. Bende R vitese geçerken de aynı sorunlar vardı büyük ihtimal sizde de zamanla gözükebilir. Sorunun nasıl çözüldüğüne gelirsek, sorunun vites kolu arızası olduğu anlaşıldı. Vites kolunun alt tarafında elektronik bir kart. Kartın yenisi pahalı fakat tamiri mümkün. Tamir işleminden sonra herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bu şekilde araştırırsanız size de çözüm olabilir.

ankaralı
27.Mart.2015, 13:50
123- Gaz kelebeği pozisyon sensörü arızası
138- Oksijen sensörü arızası
463- Yakıt gösterge arızası

arızaların sebebi büyük ihtimal beyine yüksek voltaj gönderilmesi gibi gözüküyor.

çözüm nedir arkadaşlar sıkıntı yaratırmı bu hata kodları hata kodlarını sıfırlamam gerekirmi?

ankaralı
27.Mart.2015, 13:52
123-138 sensor arizasi diye tahmin ediyorum. 463 yakit sistemi galiba, benzin pompasi problemi olabilir. Arac tek marsta rahat calisiyor mu? Rolantide 900 devir, sarsintisiz temiz calisiyor mu?

bazen çalışıyo bazen çalışmıyo tamire götürdüm benzin pompası tesisatla alakalı dediler yapıldı sabah çalıştırdım ama ilk marşta almadı 3. marşta gaz vererek çaıştırdım.

dreamer98
27.Mart.2015, 17:36
Merhaba, yaşadığınız sorunun bir benzerini yakın zamanda ben de yaşadım. Motor soğukken P konumundan D ye geçerken sarsıntılı ve ses oluyordu. Fakat sizden farklı olarak vites 1 de takılı kalıyordu, 2 ye geçmiyordu. Başlarda kontrak kapatıp açarak bu sorun kendiliğinden kayboluyordu fakat ilerleyen zamanda bu yöntem sökmemeye başladı. Bende R vitese geçerken de aynı sorunlar vardı büyük ihtimal sizde de zamanla gözükebilir. Sorunun nasıl çözüldüğüne gelirsek, sorunun vites kolu arızası olduğu anlaşıldı. Vites kolunun alt tarafında elektronik bir kart. Kartın yenisi pahalı fakat tamiri mümkün. Tamir işleminden sonra herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bu şekilde araştırırsanız size de çözüm olabilir.

Cevabınız icin teşekkür ederim, sizin aracınızın arızası benim aractan farklı gibime geliyor,cünkü daha önceleri vites gecisiyle ilgili hic bi sorunum yoktu ve 2 senedir hic bi parca degişmedi aracımda,aküyü söktükten sonra bu durum ortaya cıktı,yani farklı bi arızanın o zamana denk gelme ihtimali cok düsük,o yuzden aküyü tamamen cıkardıgım için sorunun ortaya cıktıgına inanıyorum,bazı yerlere sordum bi yer bu model araclarda akü tamamıyla sökülünce tcm hafızası kaybolur ve tekrar hatırlamaz dedi,o yuzden cihazla araca baglanıp yazılımı tekrar kontrol edip tcm icinde quick learn işlemi uygulanmalı dedi,ama bazı model araclarda akü sökülsede belli km sonra araç kendisi sürücünün sürüsüne göre tekrar kendi ayarlama yapıyormus yani cihaz baglanmasına gerek kalmıyormus,aradıgım yerlerden biride aracım icin belli zaman sonra 80,100 km yol aldıktan sonra sürüsünüze araç alısır dedi ama yani farklı yorumlar oldugu icin kafam karıstı,sizin aracınızın arızası gibi bi durum ilerde basıma gelirse buldugunuz çözümü aklımda bulundururum,teşekkürler.

Maverick
28.Mart.2015, 13:08
Vites geçişlerinin elektronik hafıza ile ilgili var mı bilemem ama farklı olarak birşey söylemek istiyorum.

Ben vites geçişlerinde mutlaka 2 saniye bekliyorum park ederken olsun, kalkarken olsun, manevra yaparken olsun. Ve Arabayı ilk çalıştırınca devir 1000'in altında düşmeden vites değişmiyorum. Bunlar bence şanzımanın ömrünü uzatıyor.

Bu arada geçen sene aracı ilk aldığımda kışın benim araç da son vitese geçerken 90'da çok hafif sarısıntı yapıyordu. Ama artık aylardır yok.

dreamer98
29.Mart.2015, 01:35
Burak Bey cevabınız icin teşekkür ederim,bugünde aracımla yola cıkıp denemeler yaptım,sonuc aynı, bi degisiklik yok,bende dediginiz gibi devir 1000nin altına düstügü zaman yani yaklasık 600 devir civarı biraz bekleyip kalkıs yapıyorum,önümüzdeki hafta yetkili servise aracı götürmeyi düsünüyorum,birkaç yeri aradım ve hafıza kaybından dolayı olma ihtimali cok yüksek dediler.Araca cihaz baglayıp yazılımı tekrar yüklerler muhtemelen,tcm icinde yine araca baglayacakları cihazla quick learn yaptırıcam.İnşallah sorunum kolay bi sekilde cözülür.

Maverick
30.Mart.2015, 03:01
Nerde ikamet ediyorsunuz?

dreamer98
30.Mart.2015, 12:11
Nerde ikamet ediyorsunuz?

İstanbul'dayım.

Maverick
30.Mart.2015, 17:33
İstanbul'dayım.

Ben şu an askerlik için İzmir'deyim. Yakında zamanda İstanbul'a gelme durumum var. Siz halen yaptırmamışsanız bi bakarız.

erolkan
30.Mart.2015, 17:37
Benim diff rulman değişimi içinde İzmir veya İstanbulda önerebileceğiniz,işi bilen ve kazıklamayacak usta varmı?

Xperia Z

dreamer98
30.Mart.2015, 23:59
Ben şu an askerlik için İzmir'deyim. Yakında zamanda İstanbul'a gelme durumum var. Siz halen yaptırmamışsanız bi bakarız.

İlgilendiginiz icin teşekkür ederim,bugün yetkili servise gittim,daha önce aküyü çıkardıgım icin tcmde ve diger beyinlarin bazılarında sıfırlanma olmuş,aracımı cihaza bagladılar ve aracın yazılımını güncelleştirdiler,ayrıca tcm icinde quick learn işlemi yaptılar,sonra yetkili kişiyle test sürüsüne cıktık ve hic bi sorun kalmadı,simdi diğer vites gecişleride gayet güzel ve kalkısta vuruntu yok,D konumunda 2.den 1 e düserkende vuruntu yok,sorunum kısa zamanda çözüldügü icinde mutluyum.

Orkan
20.Nisan.2015, 22:21
963964965
Arabamı özledım - bır haftadır görüşmüyorduk- gıttım resımlerını çektım - çalıştırdım sesini dinledim

Orkan
20.Nisan.2015, 22:22
966bu hafta sonu çıkıcaz galıba😃😃😃😃

pikniktip
21.Nisan.2015, 12:46
özleniyor bu keratalar böyle işte

anarchist
21.Nisan.2015, 14:03
Zj ' çeki demiri , WJ'ye de uyuyor mu acaba , bilginiz var mı?

Han Solo
22.Nisan.2015, 00:44
Zj ' çeki demiri , WJ'ye de uyuyor mu acaba , bilginiz var mı?

uymaaaazzz alakası yok

mavituna17
01.Mayýs.2015, 19:44
Arkadaşlar yeni bir sorunla daha karşınızdayım. Aracımızı eşim kullanıyor ve ben şuan yanında değilim uzunca bir sürede olamayacağım. Eşimin karşılaştığı problem aracın sola çekmesi. Bu durum süreklilik arz etmemekle beraber çeşitli aralıklarla araç birden sola doğru ani hareketle çekiyormuş. Bu sorun ne ile alakalı olabilir?

mjz66
01.Mayýs.2015, 20:23
Arkadaşlar yeni bir sorunla daha karşınızdayım. Aracımızı eşim kullanıyor ve ben şuan yanında değilim uzunca bir sürede olamayacağım. Eşimin karşılaştığı problem aracın sola çekmesi. Bu durum süreklilik arz etmemekle beraber çeşitli aralıklarla araç birden sola doğru ani hareketle çekiyormuş. Bu sorun ne ile alakalı olabilir?

Arac ne Ugur?

mjz66
01.Mayýs.2015, 20:24
Pardon wj tabi ki de degil mi:)? Konu basligini unuttum bir an:)

mavituna17
01.Mayýs.2015, 20:26
:) Evet abi wj

mjz66
01.Mayýs.2015, 20:29
:) Evet abi wj

Ondeki ana rot kolu, rot baslari ve direksiyon amortisoru...iyi bir kontrol lazim oralardan cikacak nanelik

mavituna17
01.Mayýs.2015, 20:33
Teşekkürler Levent, sorun büyük mü, belli bir süre daha idare edebilir mi?

mjz66
01.Mayýs.2015, 20:39
Eder etmesine de, on takim onemli mevzu araclarimizda, agir ve buyukler. Daha buyuk sorunlar cikarmadan duzenli olarak kontrol etmek bakmak lazim, burclari, viraj demir lastiklerini falan degistirmek lazim zamaninda! 5000 km'yi gecmeden rot balans yapilmali hep, lastik havalari bile onemli, dogru basinc olmazsa yer bitirir on takimi, herkes dikkat etmiyor bunlara malesef...ben cok ediyorum, onem veriyorum o yuzden nacizane tavsiyelerim sana da

erolkan
01.Mayýs.2015, 22:58
Arkadaşlar bu ara araç direksiyonu bırakınca sağa çekmeye başladı. Lastik havalarım eşit.Nerden başlıyayım sorunu aramaya?

mjz66
01.Mayýs.2015, 23:37
Arkadaşlar bu ara araç direksiyonu bırakınca sağa çekmeye başladı. Lastik havalarım eşit.Nerden başlıyayım sorunu aramaya?

Yukarda yazdiklarim aynen gecerlidir sevgili Erol:) bi baktir derim

erolkan
01.Mayýs.2015, 23:44
Yukarda yazdiklarim aynen gecerlidir sevgili Erol:) bi baktir derim

Teşekkurler ..Ama önce hangisinden başlayıp nereye doğru bakmak gerekır?

mjz66
02.Mayýs.2015, 02:27
Teşekkurler ..Ama önce hangisinden başlayıp nereye doğru bakmak gerekır?

Ä°yi bir mekanikci ya da rot balans ustasi mutlaka yakalar, bulur sorunu! Yok mu Alanyada veya Antalyada? Mutlaka vardir

aybarsdnr
11.Mayýs.2015, 01:54
Aracımda bir kaç problem var. Forumu baya bir kurcaladım ve çok fazla şey öğrendim.

1- klasik bir sorun olan klimam da yeteri kadar soğuk hava alamıyorum ve klimayı açıp kapattığımda torpidonun iç tarafından yani muhtemelen o metal pallerden ses geliyor. Torpidoyu komple sökmekten daha kolay bir yöntem varmış gerçekten. Videoları vs. de izledim. Bu işlemi daha önce yaptırmış olanlar istanbulda mümkünse anadolu yakasında nereyi önerirler?

2- Aracımda polen filtresi ve yuvası yok. Bu yuvayı nereden temin edebilirim?

3- şaftı çift mafsallı yaptıracağım fakat ümraniye ve bostancıda iki yer önerildi, fiyatları yarı yarıya! bu işi yaptırmış olanlar ne kadara hallettiler merak ediyorum ?

4- başak bir konuya da yazdım ama gözden kaçmış olabilir. Aracımın sürücü ve yolcu halı döşemelerinin tam orta noktaları ıslanıyor ( yıkama ve yağmurdan sonra). Tam orta noktaların ıslanıp kenarların kuru kalması çok enteresan geldi. Bu konuyla ilgili önerileriniz neler olabilir?

Çok büyütülecek problemler değil ancak her şeyiyle eksiksiz ve gönül rahatlığıyla binebileceğim bir araç yapmak istediğim için tüm sorunları kısa sürede halletmek istiyorum.

mjz66
11.Mayýs.2015, 02:29
Aracımda bir kaç problem var. Forumu baya bir kurcaladım ve çok fazla şey öğrendim.

1- klasik bir sorun olan klimam da yeteri kadar soğuk hava alamıyorum ve klimayı açıp kapattığımda torpidonun iç tarafından yani muhtemelen o metal pallerden ses geliyor. Torpidoyu komple sökmekten daha kolay bir yöntem varmış gerçekten. Videoları vs. de izledim. Bu işlemi daha önce yaptırmış olanlar istanbulda mümkünse anadolu yakasında nereyi önerirler?

3- şaftı çift mafsallı yaptıracağım fakat ümraniye ve bostancıda iki yer önerildi, fiyatları yarı yarıya! bu işi yaptırmış olanlar ne kadara hallettiler merak ediyorum ?

4- başak bir konuya da yazdım ama gözden kaçmış olabilir. Aracımın sürücü ve yolcu halı döşemelerinin tam orta noktaları ıslanıyor ( yıkama ve yağmurdan sonra). Tam orta noktaların ıslanıp kenarların kuru kalması çok enteresan geldi. Bu konuyla ilgili önerileriniz neler olabilir?

Çok büyütülecek problemler değil ancak her şeyiyle eksiksiz ve gönül rahatlığıyla binebileceğim bir araç yapmak istediğim için tüm sorunları kısa sürede halletmek istiyorum.

Ozelden mesaj attim sevgili Aybars

ankaralı
11.Mayýs.2015, 10:48
arkadaşlar 2000 4.7 aracımda şu an orjinal eksoz var.degiştirmeyi düşünüyorum çok rahatsız etmeyen ama v8 sesini alabilecegim eksoz tavsiyeleriniz nelerdir.ayrıca eksoz degişince muayenede sıkıntı yaşarmıyım.teşekkürler.

GC2013
11.Mayýs.2015, 18:52
arkadaşlar 2000 4.7 aracımda şu an orjinal eksoz var.degiştirmeyi düşünüyorum çok rahatsız etmeyen ama v8 sesini alabilecegim eksoz tavsiyeleriniz nelerdir.ayrıca eksoz degişince muayenede sıkıntı yaşarmıyım.teşekkürler.

Elbet rahatsız edecektir, özellikle uzun yolda, alışana kadar sürekli bir uğultu, pes etmeden devam ederseniz şehir içinde çok keyifli, daha virajı dönmeden geldiğiniz anlaşılıyor. Yaklaşık 1 senedir flowmaster kullanıyorum. US sitesine girerseniz hepsinin ayrı ayrı seslerini dinleyebilirsiniz. Bir de video paylaşım sitelerinde güzel videolar var. Muayeneye henüz girmedim, sanırım TUV Onaylı yurtdışından gelen birçok markanın susturucuları. Yüksek ihtimal sorun olmayacaktır.

In Vino Veritas in Aqua Sanitas

aybarsdnr
12.Mayýs.2015, 17:43

gözden kaçmasın. fikirlerinize ihtiyacım var

GC2013
13.Mayýs.2015, 21:39

gözden kaçmasın. fikirlerinize ihtiyacım var

1- Aracınızın yeterince sıcak veya soğuk üflememesi aslında klima sistemindeki bir arızayı düşündürür, (klima radyatörü tıkanıklığı gibi, kaçak gibi, kanallarda tıkanıklık gibi, v.b) ancak siz sıcak veya soğuk hava istediğinizde bir taraf sıcak bir taraf soğuk üflüyorsa, o zaman yanlış havalandırma yapan tarafın klapelerinde bir kırık olabilir. Bu da ya ön göğüsün indirilerek detaylıca kazan ve kanalların temizlenmesi ve klapelerinde onarılmasını, ya da söylemiş olduğunuz videolardaki ve benimde benzer şekilde İZMİR' de çözdüğüm yöntemle torpido gözünün arkasından kesme işlemi yapılarak onarılmasıdır.
2- Polen filtresi ve kanalı aracımda olduğundan, kanalın temini Dediğiniz olay nasıl oluyor bilmiyorum. Ustama sorarım

3- Aracımı yükseltmediğimden henüz farklı mafsallı bir şaft a ihtiyaç duymadım. Ancak İzmir'de forumdan kardeşimiz Burak'ın aracını yükseltmesini yapmıştık, benzer ihtiyaç onunda vardı, fiyat aldığımızda yanlış hatırlamıyorsam, iyi bir işçilikle 300-400 gibi bir fiyat vermişlerdi ama yaptırmadık.
4- Benim aracımda yine yok😊 ancak muhtemelen ya göğüsün arkasından ya da sunroof dan gelmiştir, baktırmak Lazım, ne desek havada kalır

Selamlar

mavituna17
13.Mayýs.2015, 21:59
Ondeki ana rot kolu, rot baslari ve direksiyon amortisoru...iyi bir kontrol lazim oralardan cikacak nanelik

Benim araçtaki sola çekme sorunu mjz66'nın dediği yerlerden çıktı. Öndeki rot başlarını, direksiyon amortisörünü değiştirdim. Sorun çözüldü.

- - - Mesaj BirleÅŸtirme - - -

Benim araçtaki sola çekme sorunu mjz66'nın dediği yerlerden çıktı. Öndeki rot başlarını, direksiyon amortisörünü değiştirdim. Sorun çözüldü.

aybarsdnr
14.Mayýs.2015, 00:18
1- Aracınızın yeterince sıcak veya soğuk üflememesi aslında klima sistemindeki bir arızayı düşündürür, (klima radyatörü tıkanıklığı gibi, kaçak gibi, kanallarda tıkanıklık gibi, v.b) ancak siz sıcak veya soğuk hava istediğinizde bir taraf sıcak bir taraf soğuk üflüyorsa, o zaman yanlış havalandırma yapan tarafın klapelerinde bir kırık olabilir. Bu da ya ön göğüsün indirilerek detaylıca kazan ve kanalların temizlenmesi ve klapelerinde onarılmasını, ya da söylemiş olduğunuz videolardaki ve benimde benzer şekilde İZMİR' de çözdüğüm yöntemle torpido gözünün arkasından kesme işlemi yapılarak onarılmasıdır.
2- Polen filtresi ve kanalı aracımda olduğundan, kanalın temini Dediğiniz olay nasıl oluyor bilmiyorum. Ustama sorarım

3- Aracımı yükseltmediğimden henüz farklı mafsallı bir şaft a ihtiyaç duymadım. Ancak İzmir'de forumdan kardeşimiz Burak'ın aracını yükseltmesini yapmıştık, benzer ihtiyaç onunda vardı, fiyat aldığımızda yanlış hatırlamıyorsam, iyi bir işçilikle 300-400 gibi bir fiyat vermişlerdi ama yaptırmadık.
4- Benim aracımda yine yok😊 ancak muhtemelen ya göğüsün arkasından ya da sunroof dan gelmiştir, baktırmak Lazım, ne desek havada kalır

Selamlar

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Su kaçağını %99 ihtimalle keşfettik ve şimdi bir problem kalmadı gibi.

mjz66
14.Mayýs.2015, 01:38
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Su kaçağını %99 ihtimalle keşfettik ve şimdi bir problem kalmadı gibi.

Nereden yakaladiniz!? Merak ettim cok

aybarsdnr
15.Mayýs.2015, 00:46
Nereden yakaladiniz!? Merak ettim cok

Abi sileceklerin altındaki ızgarayı tekrar söktük ve sebebini anlamadığımız bir boşluk gördük. Orada aslında bir tıpa olması gerekiyormuş, tıpayı bulup kapattık. Şuan bir sorun yok gibi görünüyor. Halı iyice kuruduktan sonra tekrar denemeler yapacağız

mjz66
15.Mayýs.2015, 01:11
Abi sileceklerin altındaki ızgarayı tekrar söktük ve sebebini anlamadığımız bir boşluk gördük. Orada aslında bir tıpa olması gerekiyormuş, tıpayı bulup kapattık. Şuan bir sorun yok gibi görünüyor. Halı iyice kuruduktan sonra tekrar denemeler yapacağız

Ä°nsallah orasidir kardesim, gecmis olsun simdilik...

aybarsdnr
15.Mayýs.2015, 19:31
Ä°nsallah orasidir kardesim, gecmis olsun simdilik...

sağol abi teşekkürler.

Klima sorunu ile ilgili klapeleri yenileyeceğim ancak burada orijinal parça fiyatı amerikadakinin 3 katı. Alternatif olarak klapeleri başka bir yerde yaptıran var mı acaba aramızda ?

mjz66
15.Mayýs.2015, 19:36
sağol abi teşekkürler.

Klima sorunu ile ilgili klapeleri yenileyeceğim ancak burada orijinal parça fiyatı amerikadakinin 3 katı. Alternatif olarak klapeleri başka bir yerde yaptıran var mı acaba aramızda ?

Onu bilemedim iste! Mutlaka vardir bir cozumu sor herkese derim

pikniktip
19.Mayýs.2015, 01:08
sağol abi teşekkürler.

biraz el becerisiyle; bulaşık süngeri artı + menteşe + bauhouse metal plaka neyin kullanarak elin oğlu yapmış

https://www.youtube.com/watch?v=BeRp4xEawAQ

aybarsdnr
19.Mayýs.2015, 02:11
biraz el becerisiyle; bulaşık süngeri artı + menteşe + bauhouse metal plaka neyin kullanarak elin oğlu yapmış

https://www.youtube.com/watch?v=BeRp4xEawAQ

Abi neredeyse bütün videoları izledim. Tek sorun menteşe kısmını yapmak. uygun çapı oluşturmak yani. Daha önce bu yöntemle yapmış olan varsa aramızda nerede kime yaptırdığını öğrenmek istiyorum. Bu havalarda klimasız çok zor oluyor. Amerikadan parçanın gelmesi 1 ay civarı sürer. o kadar beklemek istemiyorum. buradan da dünya para verip almakta mantıklı gelmiyor

pikniktip
19.Mayýs.2015, 15:35
Abi neredeyse bütün videoları izledim. Tek sorun menteşe kısmını yapmak. uygun çapı oluşturmak yani. Daha önce bu yöntemle yapmış olan varsa aramızda nerede kime yaptırdığını öğrenmek istiyorum. Bu havalarda klimasız çok zor oluyor. Amerikadan parçanın gelmesi 1 ay civarı sürer. o kadar beklemek istemiyorum. buradan da dünya para verip almakta mantıklı gelmiyor

malesef benim bildiğim bi yer yok henüz başıma gelmedi bu durum. Sıramı bekliyorum :)

mavituna17
19.Mayýs.2015, 22:17
Arkadaşlar dün aracımın ön lastiği yarıldı ve şuan yedek lastiği taktırdım. Yarılan lastik Cooper Discoverer H/T ve lastik daha yeni olduğu için tekli almak istedim. Ancak aradığım hiçbir firmada bulamadım, bulduklarımda tek satmadı. Kardeşim Ankara birçok firmaya sormuş onlardada ya yok yada onlarda dörtlü olarak satıyor. Kardeşim sorunu nasıl çözebileceğini sormak için bir jeep servisine gittiğinde aldığı yanıt "cooper kullanmayın, onlardan tekli alamazsınız benzer şikayetleri duyduk" olmuş. Ben sorunumu nasıl çözebilirim acaba? aradığım lastiği bulabilir miyim? Bulamazsam ne yapabilirim? En kötü ihtimal olarak dört adet lastik alacak olursam hangi marka ve modeli önerirsiniz.

Han Solo
19.Mayýs.2015, 22:37
Arkadaşlar dün aracımın ön lastiği yarıldı ve şuan yedek lastiği taktırdım. Yarılan lastik Cooper Discoverer H/T ve lastik daha yeni olduğu için tekli almak istedim. Ancak aradığım hiçbir firmada bulamadım, bulduklarımda tek satmadı. Kardeşim Ankara birçok firmaya sormuş onlardada ya yok yada onlarda dörtlü olarak satıyor. Kardeşim sorunu nasıl çözebileceğini sormak için bir jeep servisine gittiğinde aldığı yanıt "cooper kullanmayın, onlardan tekli alamazsınız benzer şikayetleri duyduk" olmuş. Ben sorunumu nasıl çözebilirim acaba? aradığım lastiği bulabilir miyim? Bulamazsam ne yapabilirim? En kötü ihtimal olarak dört adet lastik alacak olursam hangi marka ve modeli önerirsiniz.

asfalt lastiği alacaksın sanırım değil mi

mavituna17
20.Mayýs.2015, 07:40
Önceligım yarılan lastik yerine tekli bir cooper ht daha bulmak. Ama bulamazsam sanırım yine asfalt lastiği alırım. Aracı yol dısında cok fazla kullanmıyorum. Arada toprak yollar ve sorunlu olmayan arazide kamp yerine ulaşmak için kullanırım.

Beatrix
20.Mayýs.2015, 07:47

2003 yılında aynı olay benim de başıma gelmişti, o zamanlar 31" goodyear Wrangler MT/R ' lar vardı aracımda, bir lastiği parçaladıktan sonra nereye gitsem benzer cevapları arıyordum, hatta değil 1 adet takım bile bulamıyordum, Maslak'taki Türkiye genel Distribütörüne kadar gittim, Avrupa birliğinde çıkan bir kanunla MT lastiklerin asvalt da kullanımlarının yasaklanmasından dolayı Avrupa içindeki dağıtımı durdurulmuş, AB'nin de bizi Avrupa' dan sayacağı tutmuş o nedenle Türkiye'ye MT lastik dağıtımını durdurmuş..., Sonunda tepem attı ve direkt Amerika Goodyear' a merkeze mektup yazıp döşendim ; " markanıza güvenip lastiklerinizi aldım, bir aydan beri tek bir lastik bulamıyorum, aracım sizin markanız yüzünden garajda yatıyor, hukuksal yollara başvurup tazminat davası açacağım v.s. ! "

Sonunda ne oldu biliyormusun ? Lastik değil, lastikler ( 2 adet ) kapıma kadar kargo ile geldi, USA' dan ve tamamen bedelsiz bir özür mektubu ile birlikte...., yani bir değil iki adet lastiği bedava gönderdiler.... Bu işler gelişmiş ülkelerde çok farklı yürüyor... 96'da Johnson marka dıştan takma 135 PS bir deniz motorumuz ile ilgili yaşadığım bir tecrübe bana yol ve emsal gösterdi, o zaman da Türkiye' de bir türlü tamir edilemeyen motorun yenisini yine USA' dan bir yetkili ile birlikte yenisi gelmişti....

Yani pes edip peşini bırakma, aynı yolu izle.

derim..... :)

Bol ÅŸans !

mavituna17
20.Mayýs.2015, 08:05
😊😊 Abi teşekkür ederim. Dediğin gibi bende benzer yolu denemeye başladım. Dün cooper lastik distribütörü Çelik Motora e-posta gönderdim. Sırası ile firmanın genel merkezine kadar ulaşmaya çalışacağım.

Maverick
23.Mayýs.2015, 14:27
Yaklaşık 7 ay önce Kayseri'de birinden 1200 TL'ye aldığım 2" OME ARB helezon ve amortisor kit arka amortisorleri arızalanmış. Arabadan önlü arkalı hafif dalgalanmalarda bile arkadan lok lok bir ses geliyor.

Aldığım kişi 500 km kullandım demişti. Ben en fazla 5000 km yapmışımdır ve bildiğiniz üzere araziye falan girmiyorum. Şimdi araştırma yaparken keşfettiğim üzere benim kit de sanırım 1.5" miş. http://www.jeep4x4center.com/arb/old-man-emu/grand-cherokee-wj.htm burdaki ürünlerin aynısı. Ve netten çok araştırdım benim kitin renginde OME'nin 2" olanını göremedim.

Aldığım kişiye yazdım. Amortisor ilk gün bile patlar, ben başka bir tanesini patlattım dedi. Geçmiş olsun deyip konuyu kapattı.

Sanırım söylediği üzere kitler 500 km'lik değildi ve 2" değil 1.5". Biraz daha araştırıcam bu OME'nin 2" kiti yoksa bunu da yazacağım adama.

Amortisor tamiri yokmuş sanırım, mecburen eski amortisorlere Seda Abi'nin dediği üzere ek yapıp onları takacağım.

Bu arada arka rotilin de deÄŸiÅŸmesi gerekiyormuÅŸ.

Han Solo
23.Mayýs.2015, 14:39
Yaklaşık 7 ay önce Kayseri'de birinden 1200 TL'ye aldığım 2" OME ARB helezon ve amortisor kit arka amortisorleri arızalanmış. Arabadan önlü arkalı hafif dalgalanmalarda bile arkadan lok lok bir ses geliyor.

Aldığım kişi 500 km kullandım demişti. Ben en fazla 5000 km yapmışımdır ve bildiğiniz üzere araziye falan girmiyorum. Şimdi araştırma yaparken keşfettiğim üzere benim kit de sanırım 1.5" miş. http://www.jeep4x4center.com/arb/old-man-emu/grand-cherokee-wj.htm burdaki ürünlerin aynısı. Ve netten çok araştırdım benim kitin renginde OME'nin 2" olanını göremedim.

Aldığım kişiye yazdım. Amortisor ilk gün bile patlar, ben başka bir tanesini patlattım dedi. Geçmiş olsun deyip konuyu kapattı.

Sanırım söylediği üzere kitler 500 km'lik değildi ve 2" değil 1.5". Biraz daha araştırıcam bu OME'nin 2" kiti yoksa bunu da yazacağım adama.

Amortisor tamiri yokmuş sanırım, mecburen eski amortisorlere Seda Abi'nin dediği üzere ek yapıp onları takacağım.

Bu arada arka rotilin de deÄŸiÅŸmesi gerekiyormuÅŸ.

o ebatta amortisör bulunabilir açık kapalı ölçüsü nedir bakalım bi. amortisör tamiri yapanlar var ama hiç yapmadım ne kadar verimli olur bilmiyorum

Maverick
23.Mayýs.2015, 14:41
o ebatta amortisör bulunabilir açık kapalı ölçüsü nedir bakalım bi. amortisör tamiri yapanlar var ama hiç yapmadım ne kadar verimli olur bilmiyorum

Bakalım derken ben mi ölçeyim başkan yoksa sen mi bakacaksın? Valla bulsak iyi olur aslında. Eskilere ek mek uğraşmayız.

Bugün şaftı söktürüp bir kaç gün öyle kullanacağım. Eğer ayağımı gazdan çekince gelen ses kesilirse şaftı tekrar takıp şanzımanı 2 cm kadar indireyim diyorum. WJ'lerde bu sıkıntı olur mu?

mjz66
23.Mayýs.2015, 19:26
Bakalım derken ben mi ölçeyim başkan yoksa sen mi bakacaksın? Valla bulsak iyi olur aslında. Eskilere ek mek uğraşmayız.

Bugün şaftı söktürüp bir kaç gün öyle kullanacağım. Eğer ayağımı gazdan çekince gelen ses kesilirse şaftı tekrar takıp şanzımanı 2 cm kadar indireyim diyorum. WJ'lerde bu sıkıntı olur mu?

Var olum benim amortisor tamircim merak etme, yaptiricam onlari sana ben😉

Maverick
24.Mayýs.2015, 13:18
Dün flowmaster'i tekrar taktırdım. Hatırlarsınız içinde bi parça kopmuş ses yapıyordu. Geçen İstanbul'a geldiğimde Tar Oto'dan geri aldım, araca takıp çıkan sesi videoya kaydedip Flowmaster'a yollayacaktık. Ancak içinde kopan parça yok olmuş :) Ses gelmiyor :)

Şaftı söktürdüm ayrıca. Ama şaftan ses kesildi mi bilmiyorum çünkü dönüş yolunda hep dur kalk yaptım.

Çarşamba günü şafta bakacalar şaftcı da balans yapıyor mu diye. Belki 2" yükseltilmiş aracımda ötmesi balanstandır dedim.

Amerikan jeepforum.com sitesine transfer case'i düşürücem yazdım. Bir kişi cevap atmış. 2" yükseltmede şaft sorun çıkarmamalı, her hangi bir modifikasyona gerek yok diyor.

"I am surprised that 2" lift kit made this problem. I thought 2" lift kit does not require and modifications."

It usually doesn't. I'm at about three inches at the front with standard joints and arms and no probs."

Var olum benim amortisor tamircim merak etme, yaptiricam onlari sana ben������

Abi dönünce baktıralım o zaman.

pikniktip
25.Mayýs.2015, 12:52

istanbulda olsaydın bende 245 65 17 wrangler lastikler vardı iyi durumda onları kullanmıyorum tek lastik fiyatına verirdim sana :)

göktu
25.Mayýs.2015, 16:30
selamlar cümleten,
defenderdan wj ye terfi ettim ben de bakalım neler getirecek bu değişim görecez:)

mjz66
25.Mayýs.2015, 17:37
selamlar cümleten,
defenderdan wj ye terfi ettim ben de bakalım neler getirecek bu değişim görecez:)

Hayirli ugurlu olsun, kazasiz belasiz insallah...Allah sasirtmasin bi daha:) en dogru karar tebrik ediyorum, kutluyorum:)

mavituna17
25.Mayýs.2015, 18:09
istanbulda olsaydın bende 245 65 17 wrangler lastikler vardı iyi durumda onları kullanmıyorum tek lastik fiyatına verirdim sana :)
Abi çok teşekkür ederim. :):) Benim lastikler 5 aylık olduğu içindi cooper olmasındaki ısrarım. Bu sabahta 2 adet satan bir yer buldum ve sipariş verdim. Lastikker kargoya vrrildi mesajı geldiğindede senin mesajı okudum. İlgin için tekrar teşekkür ederim.

göktu
26.Mayýs.2015, 09:48
Hayirli ugurlu olsun, kazasiz belasiz insallah...Allah sasirtmasin bi daha:) en dogru karar tebrik ediyorum, kutluyorum:)

teşekkürler:)

Abi çok teşekkür ederim. :):) Benim lastikler 5 aylık olduğu içindi cooper olmasındaki ısrarım. Bu sabahta 2 adet satan bir yer buldum ve sipariş verdim. Lastikker kargoya vrrildi mesajı geldiğindede senin mesajı okudum. İlgin için tekrar teşekkür ederim.

Bostancıda Levent lastik var oraya da baktın mı?

Maverick
26.Mayýs.2015, 14:59
selamlar cümleten,

Aramıza hoşgeldin. Hayırlı olsun. Kazasız belasız ginlerde kullanın inşallah. Foto alalım. Her türlü sorununuz itina ile cevaplanır.

göktu
26.Mayýs.2015, 16:05
telefond fotolar lastik jant kısmı canımı sıkmakta ilk planda onu halletmek istiyorum akabindede egsoz için bişiler yapmak lazım fazla sessiz geliyor kulağıma:)

teşekkürler bu arada fazla yazmasam da aracını da yaptıklarını da baştan beri takip ediyorum bu arada:)

mavituna17
26.Mayýs.2015, 16:21
Bostancıda Levent lastik var oraya da baktın mı?
Yeni aracın hayırlı olsun Göktuğ. Aradığım lastiği buldum teşekkür ederim.

göktu
26.Mayýs.2015, 17:41
teşekkürler hayırlı olsun sana da abi o zaman:)

Han Solo
27.Mayýs.2015, 01:57
selamlar cümleten,

nasıl oldu o iş ya o kadar vidasına kadar emek verdin defenderın nasıl oldu da wj ye geçtin...hayırlı olsun güle güle kullan

göktu
27.Mayýs.2015, 10:56
Mert valla kafa olarak bittim:)
hem hacim istedim hem konfor hem de gitsin. istikamette bu aracı gösterdi:) umarım pişman etmez:)

Han Solo
27.Mayýs.2015, 12:31
Mert valla kafa olarak bittim:)
hem hacim istedim hem konfor hem de gitsin. istikamette bu aracı gösterdi:) umarım pişman etmez:)

hacim dışında diğer isteklerine cevap verir orası kesin. .güle güle kullan tekrar...

göktu
27.Mayýs.2015, 14:48
hacim hacim iÅŸte yav 4.7 daha nolsun:)

sağolasın mert

aybarsdnr
27.Mayýs.2015, 19:01

sağolasın mert

abi açıkçası arabanı çok merak ediyorum. bir fotoğraf paylaşır mısın müsait bir zamanda?

bu arada techte yazını gördüm bir konuda, sonax butik in oralarda oturuyormuşsun ben de erenköyde oturuyorum. yakınız baya. canlı destekte de bulunurum ihtiyacın olursa :)

Han Solo
27.Mayýs.2015, 22:16

sağolasın mert

hee ben hacim diyince bagaj hacmi diye düşünüyorum :)

göktu
28.Mayýs.2015, 09:55
abi açıkçası arabanı çok merak ediyorum. bir fotoğraf paylaşır mısın müsait bir zamanda?

bu arada techte yazını gördüm bir konuda, sonax butik in oralarda oturuyormuşsun ben de erenköyde oturuyorum. yakınız baya. canlı destekte de bulunurum ihtiyacın olursa :)
şair arşi üzeindeyim foto öğlene atıyorum

hee ben hacim diyince bagaj hacmi diye düşünüyorum :)
karavan maravan derken tabi normal mert:)

GC2013
29.Mayýs.2015, 07:32
Madrid'de de gordum ya. Bu 2.7. Bir tane de 4.7 vardi ona yetiÅŸemedim. Ä°nsan mutlu oluyor gorunce.
http://images.tapatalk-cdn.com/15/05/28/9353d0252559b95a0a5adffcc312bbb3.jpg

Maverick
06.Temmuz.2015, 21:47
Yokluğumda çok boş kalmış bu başlık :)

2" helezon ve amortisor sonrası ayağımı gazdan çektiğimde gelen bariz ses ve 120 km/s sonrası titreme şaftı sökünce tamamen kesildi. Araç yağ gibi akıyor.

Ancak araba çok fena kıç atıyor. O yüzden tekrar takacağım. Hiç güven vermiyor.

Ama bu sesi kesmek için ne yapacağım bilmiyorum. Şaftın balans bozukluğu bunu yapar mı? Ya da şaft ömrünü mü tamamladı? Bunları neden soruyorum 2" de şaft değişmeye gerek yok. Bunu iyice teyit ettim jeepforum.com sitesindeki kullanıcılardan.

Uzun somun bulabilirsem şanzımanı 2-3 cm kadar aşağı indirmeyi düşünüyorum.

aybarsdnr
08.Temmuz.2015, 02:56
Yokluğumda çok boş kalmış bu başlık :)

2" helezon ve amortisor sonrası ayağımı gazdan çektiğimde gelen bariz ses ve 120 km/s sonrası titreme şaftı sökünce tamamen kesildi. Araç yağ gibi akıyor.

Ancak araba çok fena kıç atıyor. O yüzden tekrar takacağım. Hiç güven vermiyor.

Ama bu sesi kesmek için ne yapacağım bilmiyorum. Şaftın balans bozukluğu bunu yapar mı? Ya da şaft ömrünü mü tamamladı? Bunları neden soruyorum 2" de şaft değişmeye gerek yok. Bunu iyice teyit ettim jeepforum.com sitesindeki kullanıcılardan.

Uzun somun bulabilirsem şanzımanı 2-3 cm kadar aşağı indirmeyi düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla aracı asfaltta kullanıyorsun dostum. O yüzden şanzımanı biraz aşağıya almanın pek sakıncası olacağını düşünmüyorum. Şuan şaftın uğulduyordur dediğin gibi ama bu şekilde ileride katur kutur etmeye başlayacak (benim bu şekilde gelişti). Şanzımana giren kafayı da mafsallı yaparsan bence bir nebze ses azalacaktır. Ben de şuan bunu araştırıyorum. Ön şaftı söktüm. Tam olarak ne yapacağıma karar vermedim ama muhtemelen mafsallı yapacağım.

Not: Aracı hem asfaltta hem de arazide kullanıyorum

ermanogilda
08.Temmuz.2015, 12:28
Herkese merhabalar. Sonunda düzgün bir forum buldum sanıyorum. 8 Senedir 97 kasa 5.2 ve 1 senedir 2000 kasa 4.7 sahibiyim. ilk sayfalardaki blend doors ile ilgili paylaşım çok işime yaradı. paylaşan herkesten allah razı olsun. bütün sayfaları okuyamadım ama 4.7 için geri dönüş kameralı multimedia öneresi var mı? marka model fiyat firma belirtirseniz çok sevinirim.. 5.2 resimdeki gibi arazi de kullanıyorum. 4.7 ise şehir içi. 1192

Han Solo
08.Temmuz.2015, 14:00
Herkese merhabalar. Sonunda düzgün bir forum buldum sanıyorum. 8 Senedir 97 kasa 5.2 ve 1 senedir 2000 kasa 4.7 sahibiyim. ilk sayfalardaki blend doors ile ilgili paylaşım çok işime yaradı. paylaşan herkesten allah razı olsun. bütün sayfaları okuyamadım ama 4.7 için geri dönüş kameralı multimedia öneresi var mı? marka model fiyat firma belirtirseniz çok sevinirim.. 5.2 resimdeki gibi arazi de kullanıyorum. 4.7 ise şehir içi. 1192

hoÅŸgeldin erman . hangi ÅŸehirdesin.

ermanogilda
08.Temmuz.2015, 14:14
hoÅŸgeldin erman . hangi ÅŸehirdesin.

İstanbulda sarıyerdeyim. Burda 4.7 ,balıkesir/gönen de 5.2'yi kullanıyorum.

ankaralı
09.Temmuz.2015, 12:49
öncelikle herkese slm. arkadaşlar wj kalorifer sıcak üflüyo kilima açıkken, ama bazende çok az soğuk hava üflüyo neden olabilir bilgisi olan arkadaşlar varsa yarımcı olurmusunuz?

aybarsdnr
09.Temmuz.2015, 15:43
öncelikle herkese slm. arkadaşlar wj kalorifer sıcak üflüyo kilima açıkken, ama bazende çok az soğuk hava üflüyo neden olabilir bilgisi olan arkadaşlar varsa yarımcı olurmusunuz?

Klima gazını kontrol ettiniz mi? Bir diğer sebep ise klima hortumlarının yıpranması ve kaçak olması olabilir.

ankaralı
10.Temmuz.2015, 10:27
klima gazı ile alakalı oldugunu sanmıyorum ara ara soğuk hava üflüyo..

erolkan
10.Temmuz.2015, 10:40

Geçen haftalarda bende de aynı sorun vardı.Gaz bastırdık gazı tam çıktı.Sonra öylesine bakınırken radyatör fanının içinde ufak bi fan daha oldugunu gördük klıma için ve onun çalışmadıgını farkettık..O radyatörün soketınde temassızlık oldugunu gördük ve onardık.Şimdi klima gayet iyi soğutuyor.Bence gazdan önce o fanın çalışıp çalışmadıgını bi kontrol ettirin :)

ankaralı
10.Temmuz.2015, 17:50
teşekkürler klima fanı diyosunuz olabilir bakacam.

Maverick
10.Temmuz.2015, 23:27
Peki beyler, bu yaz sıcağında, klima low en soğukta ve fan son güçte gündüz sıcağında arabanız bayağı bir soğuk oluyor mu? Yoksa idare mi ediyor? Benim araç idare ediyor açıkcası, gece de eh işte biraz üşütüyor. Benim bildiğim klimalı araçlarda 15-16 derece yarım fan gücünde bile arabada donarsınız. Bende herşey en sonda neden o derece soğutmuyor anlamayadım. Gazı var bu arada.

erolkan
10.Temmuz.2015, 23:33
Ben 23 dereceye getirip lowauto moduna alıyorum gayet iyi soğuttugunu düşünüyorum dışarısı 36 derceyken 😀

Xperia Z

mjz66
10.Temmuz.2015, 23:35
Peki beyler, bu yaz sıcağında, klima low en soğukta ve fan son güçte gündüz sıcağında arabanız bayağı bir soğuk oluyor mu? Yoksa idare mi ediyor? Benim araç idare ediyor açıkcası, gece de eh işte biraz üşütüyor. Benim bildiğim klimalı araçlarda 15-16 derece yarım fan gücünde bile arabada donarsınız. Bende herşey en sonda neden o derece soğutmuyor anlamayadım. Gazı var bu arada.

Polen Filtren tikali:)

erolkan
10.Temmuz.2015, 23:36
Bizimkilerde polen filitresi yok herhalde. Bende değiştirmek için kaputun ön cama yakın olan kısmını açtıgımda bulamamıştım 😀

Xperia Z

mjz66
10.Temmuz.2015, 23:37
Bizimkilerde polen filitresi yok herhalde. Bende değiştirmek için kaputun ön cama yakın olan kısmını açtıgımda bulamamıştım 😀

Xperia Z

Var, polen filtresiz arac olmaz:)

erolkan
10.Temmuz.2015, 23:38
Bende aldıgım filitre boşa gitmesin diye internette izlediğim videoya göre yerine takmaya çalıştım 😀

Xperia Z

aybarsdnr
11.Temmuz.2015, 01:47
Var, polen filtresiz arac olmaz:)

Abi bazı wj lerde fabrika çıkışı polen filtresiz olabiliyor. ben de araştırmıştım baya :)

Ben klima borularımı değiştirdim, şuan gayet iyi soğutuyor ama bugüne kadar sahip olduğum araçlarla karşılaştırınca daha zayıf kalıyor. Şuan hali hazırda scirocco da kullanıyorum baya fark var arada. Bu işle ilgili kiminle konuşsam, bu araçlardan o randımanı beklemeyin diyorlar.

Babamın şirketi Bulgaristanda. Kışlar ağır geçtiği için karda çamurda kullanmak için jeep commander aldı. O da aynı şekilde binek aracı gibi soğutmuyor.

mjz66
11.Temmuz.2015, 02:31
Abi bazı wj lerde fabrika çıkışı polen filtresiz olabiliyor. ben de araştırmıştım baya :)

Ben klima borularımı değiştirdim, şuan gayet iyi soğutuyor ama bugüne kadar sahip olduğum araçlarla karşılaştırınca daha zayıf kalıyor. Şuan hali hazırda scirocco da kullanıyorum baya fark var arada. Bu işle ilgili kiminle konuşsam, bu araçlardan o randımanı beklemeyin diyorlar.

Babamın şirketi Bulgaristanda. Kışlar ağır geçtiği için karda çamurda kullanmak için jeep commander aldı. O da aynı şekilde binek aracı gibi soğutmuyor.

Valla onu idda etmim peki, wj konusu ne de olsa...ama soyle soylim; ben en sicak istanbul gununde bile 18 derecenin altina indiremiyorum klimami, felc ediyor abartmiyorum, low falan yaptim mi donma tehlikem var:)

platin75
11.Temmuz.2015, 04:02
97 zj.polen filtresi nerde levent sileceklerin altindaki izgarayimi sokmemiz gerekli?tarif edebilirmisin

mjz66
12.Temmuz.2015, 04:24
97 zj.polen filtresi nerde levent sileceklerin altindaki izgarayimi sokmemiz gerekli?tarif edebilirmisin

Evet o izgaranin icinde, en sagda torpido hizasinda

Maverick
12.Temmuz.2015, 12:49
Levent abi bazı WJ'lerde yok polen filtresi. Benimkinde mesela. Açtık baktık, yuvası yok zaten.

O zaman buradan çıkarttığım sonuç tüm değerler fullken bile araç idareten soğuyor. Hatta 36 derecede bazen camı bile acıyor hava sürkülasyonu olsun diye. Bu hafta içi gidip baktırayım ama işte nereye bakacaklar, orası burası değişsin deyip öpecekler mi göreceğiz.

mjz66
12.Temmuz.2015, 14:07
Levent abi bazı WJ'lerde yok polen filtresi. Benimkinde mesela. Açtık baktık, yuvası yok zaten.

O zaman buradan çıkarttığım sonuç tüm değerler fullken bile araç idareten soğuyor. Hatta 36 derecede bazen camı bile acıyor hava sürkülasyonu olsun diye. Bu hafta içi gidip baktırayım ama işte nereye bakacaklar, orası burası değişsin deyip öpecekler mi göreceğiz.

Filtresiz araç olur mu abicim hiç? Klima bu evde ya da aracta, mutlaka filtre eder havayi, calisma prensibi bu...Baktirma bi yere artik idare et konustugumuz gibi gel, dogru elde bakalim herseye

ankaralı
12.Temmuz.2015, 15:06

işin zor tarafı o,aracımda kışın bi arıza oldu ustanın biri yaklaşık 5 bin fiyat çıkar dedi başka bi ustaya götrüdüm 600 liraya halletti, öpülmek en kötüsü :)

Maverick
12.Temmuz.2015, 15:28
işin zor tarafı o,aracımda kışın bi arıza oldu ustanın biri yaklaşık 5 bin fiyat çıkar dedi başka bi ustaya götrüdüm 600 liraya halletti, öpülmek en kötüsü :)

Sorun neydi? Çözüm ne oldu hocam?

ankaralı
12.Temmuz.2015, 16:02
motora benzin gitmiyormuş benzin pompası dedi olmadı bişeyler dedi.meğersem sorun benzin pompasında ama kendinde defilmiş elektrik tesisatını komple yeniledik çok şükür saat gibi çalışıyo sıkıntı yok. ayak üstü benzin pompası degişecekti :)

Maverick
12.Temmuz.2015, 17:46
motora benzin gitmiyormuş benzin pompası dedi olmadı bişeyler dedi.meğersem sorun benzin pompasında ama kendinde defilmiş elektrik tesisatını komple yeniledik çok şükür saat gibi çalışıyo sıkıntı yok. ayak üstü benzin pompası degişecekti :)

Ben klima ile ilgili sandım :)

ankaralı
12.Temmuz.2015, 17:53
Ben klima ile ilgili sandım :)

klima ile alakalı ilğilemedim bayramdan sonra artık. malesef hiç soğutmuyor.. :)

BER-ÅžAH
13.Temmuz.2015, 00:04
Filtresiz araç olur mu abicim hiç? Klima bu evde ya da aracta, mutlaka filtre eder havayi, calisma prensibi bu...Baktirma bi yere artik idare et konustugumuz gibi gel, dogru elde bakalim herseye

WJ' de Maalesef Polen Filtresi Yok Arkadaşlar, Boşuna aramayın.

mjz66
13.Temmuz.2015, 20:18
WJ' de Maalesef Polen Filtresi Yok Arkadaşlar, Boşuna aramayın.

Abdullah dogru soyluyosun abi teÅŸekkurler, duzelteyim ben de hemen...ben de yok WJ' de de yok filtre falan

Maverick
13.Temmuz.2015, 21:53
klima ile alakalı ilğilemedim bayramdan sonra artık. malesef hiç soğutmuyor.. :)

Sizinki gazın bitmesi ile ilgili olabilir. Kaçak var mı bakarlar, gaz koyarlar düzelir herhalde. Ama benimki soğuk veriyor ancak araba içinde orta karar serinlik oluyor.

Maverick
16.Temmuz.2015, 01:27
Gecen sonbahar Kayseri'den Hasim Selcuk diye birinden aldigim, bana 2" dedigi OME lift kit aslinda 1.5" mis. Helezon uzerindeki yaylarin etiket kodlarindan ogrendim. Bilerek veya bilmeyerek canimi sıktı bu olay. Bi de sadece 500 km kullanildi dedigi amortisorler araziye girmedigim halde daha 5000 km yapmadan bozulunca iyice iskillendim.

ankaralı
16.Temmuz.2015, 09:59
arkadaşlar aracımı yükseltmek istiyorum tavsiyeniz kaç inç yükseltiyim? aracımı sadece hafta sonları genelde arazide kullanıyorum.ankarada bu işi kim en doğru yapar bildiğinz bi yer varsa tavsiyelerinizi bekliyorum. saygılar..

Maverick
16.Temmuz.2015, 11:50
arkadaşlar aracımı yükseltmek istiyorum tavsiyeniz kaç inç yükseltiyim? aracımı sadece hafta sonları genelde arazide kullanıyorum.ankarada bu işi kim en doğru yapar bildiğinz bi yer varsa tavsiyelerinizi bekliyorum. saygılar..

Hocam, 2" inc yükselt, bi de yükselttiğin için 31 lastik takarsın. 275/65/17.

Toplamda 5+1.4 6.4 cm yükseltmiş olursun. Şahane olur. Aracın görüntüsü inanılmaz değişir. Ben 1.5" + Artı 1.3 cm lastikten yükselttim (2" sanıyordum) ona rağmen çok iyi oldu.

Fazlasına gitme çok sert araziye girmiyorsan.

Yükseltme işini muhakkak amartisor ve helezon kiti ile yap. Çok daha sağlıklı olur.

aybarsdnr
16.Temmuz.2015, 17:38
Aracınızı yükselttiğiniz zaman açılar değişeceği için şaft ötmeye başlayacak ve bir süre sonra bilyaları dağıtacaktır.

Dün bostancıdaki meşhur şaftçıya gittim. Aracımın üzerindeki şaftın şanzımana giren tarafını çift mafsallı yapmak için 1850 tl fiyat istedi :) Şaşırmışlar valla

Maverick
17.Temmuz.2015, 18:11
Aracınızı yükselttiğiniz zaman açılar değişeceği için şaft ötmeye başlayacak ve bir süre sonra bilyaları dağıtacaktır.

Dün bostancıdaki meşhur şaftçıya gittim. Aracımın üzerindeki şaftın şanzımana giren tarafını çift mafsallı yapmak için 1850 tl fiyat istedi :) Şaşırmışlar valla

Ne yapmislar oyle? O kadar da degil hocam ya.

aybarsdnr
18.Temmuz.2015, 00:51
Ne yapmislar oyle? O kadar da degil hocam ya.

Burak, gerçekten anlam veremedim. Başka bir yere gittim, kendi şaftıma dokunmadan çıkma bir wj şaftını çift mafsallı yapmak 800 tl civarı tutar dedi. Arada dağlar kadar fark var. 1790 tl ye iron rock çift mafsallı şaftlar satılıyor. 800 tl aslında makul geldi fakat ses sorunu çözülmez hatta yine katur kutur olabilir dedi adam. Açıkçası ne yapacağıma karar veremedim.

göktu
21.Temmuz.2015, 11:00
yükseltme işi muallak vallahi.
bira daha bu şekil kullanıyorum ağustos ortasından sonra ufak tefek girişecem ben de...

Maverick
21.Temmuz.2015, 11:59
Burak, gerçekten anlam veremedim. Başka bir yere gittim, kendi şaftıma dokunmadan çıkma bir wj şaftını çift mafsallı yapmak 800 tl civarı tutar dedi. Arada dağlar kadar fark var. 1790 tl ye iron rock çift mafsallı şaftlar satılıyor. 800 tl aslında makul geldi fakat ses sorunu çözülmez hatta yine katur kutur olabilir dedi adam. Açıkçası ne yapacağıma karar veremedim.

Abi, 2002'den itibaren WJ'ler mafsallı üretildi. Aslında öyle bir çıkma da düşünebilir. Ben de mafsal olayına girecektim ama bana da ses kesin olarak kesilmeyebilir dediler. O yüzden İstanbul'a dönünce şanzımanı 2 cm kadar indirmeyi düşünüyorum. Bu işin sağlıklı olup olmadığını iyice araştırdıktan sonra tabi. Gerçi bunun için drop kitler var ama yine de araştırmak lazım.

Benim merak ettiğim 2" için çok fazla birşey yapmaya gerek yok ama neden ötüyor benim şaftım anlamadım. Aklıma bi gelen 15 senelik şaft olduğu için metal yorgunluğundan mı acaba? Bak hocam aşağıdaki listede yükseltme inçlerinde neler yapılması gerektiğini açıklıyor.

1216

yükseltme işi muallak vallahi.
bira daha bu şekil kullanıyorum ağustos ortasından sonra ufak tefek girişecem ben de...

Kaç inç düşünüyorsunuz?

aybarsdnr
21.Temmuz.2015, 23:49
Abi, 2002'den itibaren WJ'ler mafsallı üretildi. Aslında öyle bir çıkma da düşünebilir. Ben de mafsal olayına girecektim ama bana da ses kesin olarak kesilmeyebilir dediler. O yüzden İstanbul'a dönünce şanzımanı 2 cm kadar indirmeyi düşünüyorum. Bu işin sağlıklı olup olmadığını iyice araştırdıktan sonra tabi. Gerçi bunun için drop kitler var ama yine de araştırmak lazım.

Benim merak ettiğim 2" için çok fazla birşey yapmaya gerek yok ama neden ötüyor benim şaftım anlamadım. Aklıma bi gelen 15 senelik şaft olduğu için metal yorgunluğundan mı acaba? Bak hocam aşağıdaki listede yükseltme inçlerinde neler yapılması gerektiğini açıklıyor.

1216

Sanzimani 2-3 cm asagiya almak mantikli ama kurtarmaz gibi geliyor bana. 4" oldugu icin benimki ciddi aci farki var

Han Solo
24.Temmuz.2015, 12:06
toyota candir ! :)))

Dragon
24.Temmuz.2015, 14:10
hahahahahahahaha lan ne pis bi adamsın sen ya :)

anarchist
24.Temmuz.2015, 14:18
hahahahahahahaha lan ne pis bi adamsın sen ya :)
Seneye yari fiyatina alirim.temiz kullan.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erolkan
02.Aðustos.2015, 14:43
Arkadaşlar 2" getle yükseltmede wj de getler yayların üst tarafınamı alt tarafınamı konulacak?Bu işin bi standartı var mı?İnternette incelediğim bazı araçlarda kimi üste koymuş kimi altta..Yada sürüşte ve arazide altta veya üstte olmasının etkileri nelerdir?

Han Solo
02.Aðustos.2015, 15:23
Arkadaşlar 2" getle yükseltmede wj de getler yayların üst tarafınamı alt tarafınamı konulacak?Bu işin bi standartı var mı?İnternette incelediğim bazı araçlarda kimi üste koymuş kimi altta..Yada sürüşte ve arazide altta veya üstte olmasının etkileri nelerdir?

yayın altına koyan hiç görmedim hep üste koyduk şimdiye kadar....

erolkan
02.Aðustos.2015, 17:43
1-2 gündür aracımı soğukken çalıştırdıgımda fren pedalının altından sanki bişeyler pompalıyormuş gibi ses ve baskı geliyor.bi süre sonra geçiyor ve diğer çalıştırmamda bunu yapmıyor.Sizce sorun mu eger sorunsa ne olabilir?

erolkan
02.Aðustos.2015, 17:56
Merak ettiÄŸim diÄŸer bir konu ise;
Yurtdışı sitelerde 1999-2000 model wj lerin normalde 4ileri vites oldugu ama 15 september sonrasında da flash uygulanarak 5 ileri vites aralığına uyumlu hale getirildiği gibi bişeyler yazmakta.Bu durumun aracımıza uygulanıp uygulanmadıgını yetkılı servise gitmeden sürüş esnasında veya başka bi şekilde anlamamızın yolu varmıdır?

erolkan
02.Aðustos.2015, 18:12
yayın altına koyan hiç görmedim hep üste koyduk şimdiye kadar....
https://youtu.be/IaDobY49q0w
https://www.youtube.com/watch?v=IaDobY49q0w

erolkan
06.Aðustos.2015, 10:26
Arkadaşlar hepsiburada da Mobil süper 2000 10/40w yarı sentetik yağ 4lt 46,49tl, bana çok uygun geldi. Bu yağ Wj ye iyi gelirmi?

Xperia Z

Maverick
06.Aðustos.2015, 13:41
Arkadaşlar hepsiburada da Mobil süper 2000 10/40w yarı sentetik yağ 4lt 46,49tl, bana çok uygun geldi. Bu yağ Wj ye iyi gelirmi?

Xperia Z

Bizimkilerin ki 5/30w olması lazım. Dediğiniz yağ uygun değil diye biliyorum.

erolkan
06.Aðustos.2015, 14:08
Bizimkilerin ki 5/30w olması lazım. Dediğiniz yağ uygun değil diye biliyorum.
Benim araç 240000 km de. Benden öncede 10/40w koymuşlar. Fethiye de hava sıcaklıkları yüksek seyrediyor ve kışında 15-20 derecenin altına pek düşmez. 5/30w yağ bizim buralara pek gelmeyebilirmi acaba?

Xperia Z

GC2013
06.Aðustos.2015, 14:52
Mevcut Yağı kullandığınızda, yağ basıncı normal, şu günlerde soğuk çalıştırması sessiz, Sıcakta Performansı yeterli ise devam ediniz, maceraya gerek yok. Amerika'da dizel motor Yağı kullanıp çok memnun olanlar var ancak ne kadar doğru olur bilemem.

erolkan
06.Aðustos.2015, 15:01
Yağ basıncım 3,5 civarlarında sürüş halinde,soğuk çalıştırırken sıkıntı yok..
Performans konusunda da gayet tatmin edici..Dün bir kez daha iyiki bu aracı almışım dedim.Virajlarda Q7 den daha iyiydi 😊.
Şu ana kadarki tek ciddi şikayetim klimanın soğutması bana göre özellikle subarudan sonra yeterli gelmemesi...

Xperia Z

GC2013
06.Aðustos.2015, 16:14
Genel bir kani. Sıcaklık gercekten yüksek disarda, uzun sure sonra soğutuyor, klimacıya gösterdim hicbirsey yok dedi. Yalniz klima radyatorunu on taraftan bol bol tozdan kirden temizleyin.

Maverick
06.Aðustos.2015, 17:46
Yağ basıncım 3,5 civarlarında sürüş halinde,soğuk çalıştırırken sıkıntı yok..
Performans konusunda da gayet tatmin edici..Dün bir kez daha iyiki bu aracı almışım dedim.Virajlarda Q7 den daha iyiydi 😊.
Şu ana kadarki tek ciddi şikayetim klimanın soğutması bana göre özellikle subarudan sonra yeterli gelmemesi...

Xperia Z

Yükseltince görücem ben sizi virajlarda hocam :)

erolkan
06.Aðustos.2015, 18:05
Yükseltince görücem ben sizi virajlarda hocam :)
O yüzden beklemeye aldım yükseltme işini 😊

Xperia Z

Maverick
07.Aðustos.2015, 01:43
Genel bir kani. Sıcaklık gercekten yüksek disarda, uzun sure sonra soğutuyor, klimacıya gösterdim hicbirsey yok dedi. Yalniz klima radyatorunu on taraftan bol bol tozdan kirden temizleyin.

BEnim klima fanı yavaş çalışıyordu, önde gözle görülüyor. Soketi taktı çıkardı düzeldi. Şimdi daha çok soğutuyor.

erolkan
07.Aðustos.2015, 02:30
BEnim klima fanı yavaş çalışıyordu, önde gözle görülüyor. Soketi taktı çıkardı düzeldi. Şimdi daha çok soğutuyor.
Benim klima fanıda çalışmıyormuş. Sokete ufak bi operasyon yaptık düzeldi. Soğutmaya başladı ama yinede tam istediğim gibi olmuyor. Acaba bi yerde yanlış ayarmı yapıyorum. Sizlerin soğuturken kullandıgınız ayarlar nasıl?
Benim 20 derecede fan hızı-hii modu-auto, ac devrede,araç içi sirkulasyon açık şekilde çalışıyor auto da...

Xperia Z

GC2013
07.Aðustos.2015, 07:17

Kömürler bitiyordur, bir de söküp fan göbeğine hava tuttur, Aküye bağlayıp her iki yönde de çalıştır, bir süre daha idare eder

GC2013
07.Aðustos.2015, 07:19
Benim klima fanıda çalışmıyormuş. Sokete ufak bi operasyon yaptık düzeldi. Soğutmaya başladı ama yinede tam istediğim gibi olmuyor. Acaba bi yerde yanlış ayarmı yapıyorum. Sizlerin soğuturken kullandıgınız ayarlar nasıl?
Benim 20 derecede fan hızı-hii modu-auto, ac devrede,araç içi sirkulasyon açık şekilde çalışıyor auto da...

Xperia Z
LOW sıcaklıkta, iç sirkülasyon açık konumda, orta seviyede kullanıyorum, yüksek seviyede çok ses yapıyor. Sistemler eski, elbet bir kaçak veya bir noktada performans düşüklüğü vardır. Her parçayı tek tek ele almak lazım.

aybarsdnr
09.Aðustos.2015, 01:30
Aracımı aldığımdan beri çok ciddi masraf yaptım. En son ufak tefek kaporta işleri için dün mercedes mengerlere bıraktım. Tek kalan sorunum şaft. Hala net bir karar veremedim. Bunun sebebi ise çift mafsallı yapımı için aldığım fiyatın çok uçuk olması. Bu konuyla ilgili biraz akıl vermenize ihtiyacım var. Öneriniz nedir? nerede, en sağlıklı şekilde ne kadara yaptırabilirim? Bostancıdaki meşhur yeri eledim. Adamlar baya yüksek fiyat çekiyorlar tanıdık olmasına rağmen.

Bu da aracımın son hali

http://i61.tinypic.com/illt6u.jpg

Maverick
09.Aðustos.2015, 14:32
Aracımı aldığımdan beri çok ciddi masraf yaptım. En son ufak tefek kaporta işleri için dün mercedes mengerlere bıraktım. Tek kalan sorunum şaft. Hala net bir karar veremedim. Bunun sebebi ise çift mafsallı yapımı için aldığım fiyatın çok uçuk olması. Bu konuyla ilgili biraz akıl vermenize ihtiyacım var. Öneriniz nedir? nerede, en sağlıklı şekilde ne kadara yaptırabilirim? Bostancıdaki meşhur yeri eledim. Adamlar baya yüksek fiyat çekiyorlar tanıdık olmasına rağmen.

Bu da aracımın son hali

http://i61.tinypic.com/illt6u.jpg

Merakla bekliyorum çözümü. Yükseltme kaç inçti?

aybarsdnr
09.Aðustos.2015, 15:09
Merakla bekliyorum çözümü. Yükseltme kaç inçti?
Yukseltme 4". Get eklemeyi dusunuyordum ama bu saft olayi can sıkıcı. Deneyimi olanlardan veya bilgi sahibi olanlardan yardim bekliyoruz:)

erolkan
09.Aðustos.2015, 17:32
Merakımı bağışlayın ama radyatörün önündeki sisler hararetin artmasına sebep olmuyormu?

Xperia Z

aybarsdnr
09.Aðustos.2015, 18:07
Merakımı bağışlayın ama radyatörün önündeki sisler hararetin artmasına sebep olmuyormu?

Xperia Z

Bugune kadar hic hararet sorunu yasamadim. Arazide bile pek yukselmedi.

erolkan
09.Aðustos.2015, 18:26
Benim aracın ön ızgara tarafı boşken bile sıkışık trafikte yada uzun soluklu yokuşları çkarken 110 dereceye çıkıveriyor. Bide ön ızgara girişi biraz kapalı olsa dahada artar herhalde..
Kaputa scoop yapsak bi miktar rahatlarmı acaba araç?

Xperia Z http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/09/8ade4eb2b4bf91e67c8b1d024742df16.jpg

burak1972
09.Aðustos.2015, 23:40
https://youtu.be/qWs7CtBU944 sizce bu ses nereden geliyor.

erolkan
10.Aðustos.2015, 00:15
Bu ses araç soğukken ilk çalıştırmada mı geliyor yoksa herzaman mı?

Xperia Z

burak1972
10.Aðustos.2015, 00:18
Hocam hem ilk çalıştırma esnasında hemde giderken ama araçta en ufak bir sıkıntı yok yağ falan eksiltmiyor. Ben aracın 3.sahibiyim benden önceki sahibi gerçekten temiz bakmış araca bakımları düzenli yapılmış. Sorun şu ki aracı aldığımda motordan bir ses geliyordu önceki sahibi sesi gidermek için ekzantrik setini, itecekleri ( kadehler ), alt üst kapak contasını orjinalleri ile değiştirmiş ancak ses yine de gitmemiş ve bu şekilde de yaklaşık 10000km kullanmış.

ankaralı
11.Aðustos.2015, 14:46
klima sorunu çözüldü.korktugum gibi degilmiş gaz bitikmiş,kontroller yapıldı kaçaga rastlanmadı gaz basıldı şimdi gayet iyi soğutmaya başladı.

burak1972
15.Aðustos.2015, 17:01
Arkadaşlar benim araçta 2000 4.7 v8 wj fan açmıyor. Karabük te ikamet ediyorum Ankara'da Akgün aydın dan randevu aldım çarşamba gideceğim. Neden olur bu acaba fan açmama olayı. Termik falan dedi safranbolu daki ustam

GC2013
16.Aðustos.2015, 17:27
Yayları değiştireceğim ancak bizim helezon özelliklerini taşıyan hangi marka var? Omix-ada iş görür mü yoksa Moog, Dobinsons, eibach v.s. Fark yaratır mı? Daha önceden değiştiren var mı?

ycankes
16.Aðustos.2015, 19:10
Arkadaşlar benim araçta 2000 4.7 v8 wj fan açmıyor. Karabük te ikamet ediyorum Ankara'da Akgün aydın dan randevu aldım çarşamba gideceğim. Neden olur bu acaba fan açmama olayı. Termik falan dedi safranbolu daki ustam

Bende karabukte yaşıyorum 200evlerde bizim mahallenin sonunda görüyorum sürekli WJ nizi. Bizde Akgün ustaya gidiyoruz bakıma. Karabukte çok dokundurmuyoruz arabaya.

burak1972
16.Aðustos.2015, 19:47
Bende sizin zj yi görünce hatırladım. Bende 200 evlerde oturuyorum. Daha önce iki defa Ankarada Tuna garaja gittim ancak çok da memnun kalmadım. Herkes A&A diyor servis için bi deneyeceğim bakalım. Telefon da bayagi ilgiliydiler

Maverick
17.Aðustos.2015, 16:00
Ya bu aracın sahibi ön tamponu, arka tamponu ve bagaj kapağı üstündeki kuyruğu nasıl yapmış? Çok beğendim.

1299

1300

1301

Düzenleme: Lorinser paketmiş. Bu lorinser paketin tamponları tavan kuyruğu ayrı satılıyor mu ki acep?

Han Solo
17.Aðustos.2015, 16:08
Ya bu aracın sahibi ön tamponu, arka tamponu ve bagaj kapağı üstündeki kuyruğu nasıl yapmış? Çok beğendim.

1299

1300

1301

Düzenleme: Lorinser paketmiş. Bu lorinser paketin tampeonları tavan kuyruğu ayrı satılıyor mu ki acep?

ara sor bakalım bizde öğrenelim belki bende yaparım :)

Maverick
17.Aðustos.2015, 16:08
ara sor bakalım bizde öğrenelim belki bende yaparım :)

Araştırıyorum da ben bu aracı alabilirim.

Han Solo
17.Aðustos.2015, 16:12
Araştırıyorum da ben bu aracı alabilirim.

satılık mı bu

Maverick
17.Aðustos.2015, 16:23
satılık mı bu

Evet. Görüştüm adamla. Gidip bakıcam.