Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Zj sunroof sorunu için çözüm araniyor

Üye y-bsungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir

Zj sunroof sorunu için çözüm araniyor

Zihni sinir işler bunlar lakin konu ZJ ve sunroof olunca aklıma gelmeyen kalmıyor bizim zj lerin sunroof sistemleri bence yıllara yenik düşmüş durumda öyleki elini vurmaya kalmıyor elinde kalıyor bütün malzemeler saglam gibi görünsede yıllarca güneş ışıgı yagmur soguk sıcak derken resmen çıtır kraker gibi el degmeye gelmiyor benimde aklıma başka bir çözüm yolu geliyor zj lerin sunroof sistemi aynı diger araçlar gibi sekiz vidayla tavana sabitlenen müstakil sistemler fakat piyasada çok zor bulunuyor ve bulunsada bulunanda kullanılmış oldugundan pek işe yaramıyor bu durumda sıfırıda olmadıgından başka bir yol bulunamazmı zj sunroof kasası bildiğiniz diger araçların sunroof sistem kasalarıyla üç aşagı beş yukarı aynı en ve boy ölçülerinde gibi (ölçmedim ama tahmini olarak söylüyorum )ve aynı hareketlere sahip bu nedenle zj sunroof camı sabit kalmak kaydıyla başka bir aracın sunroof sistem kasasını bizimkiyle yer degiştirmek için modifiye etsek ? ( Örnek : metal fan yerine plastik fan modifiyesi gibi )
    Ben aslında bu konuda bir çalışma yapacagım belkide başarılı olurum, bana yol göstermeniz ve fikir vermeniz açısından AR-GE ruhuna sahip profesyonel/amatör tüm arkadaşların Özellikle işin erbabı Ergun Abi başta olmak üzere bu konuda fikirlerini almak istiyorum.

Moderator Beatrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    İnan bana, eğer 96 üstü bir Grand Cherokee sahibi olsaydım çoktan iyi bir kaportacıya gider, Sunroof' u iptal eder, saç ile kapatıp mükemmel bir boya atar, tavan döşemesini de değiştirirdim olur biter.

Emin ol yapardım ve herkese de tavsiye ederim.

Maliyeti taş çatlasa 1.000,- Lirayı bulur ama kafan da artık rahat eder.

Şu sunroofların tamiratlarına harcanan paralara emeğe ve zamana bir bak, üstelik eninde sonunda tavan saçı çürümeye mahkum !

Bu arada Sunroof şart mı ?

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Artık olan oldu ben bu sunroof olayının bu kadar beni meşgul edeceğini hiç tahmin etmezdim üstelik Sunroofu olan ilk arabamda değil fakat ne yapayım kendim kurcaladım ve kendim bozdum,o dediğin sac ile kapatma işini yapan yapsın ama bana uymaz.ben bir başka marka aracın (mercedes-bmw-opel vs vs ) sunroofunu zj ye adapte edebilecegimi tahmin ediyorum ve bu tahminimde de yanılmayacağım,bana bu işi yapan elinde bol miktarda degişik markanın sunroof kasası olan ve bana sabredebilecek kafadan çatlak bir Sunroof cu lazım

Üye Kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Alıntı y-bsungur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Artık olan oldu ben bu sunroof olayının bu kadar beni meşgul edeceğini hiç tahmin etmezdim üstelik Sunroofu olan ilk arabamda değil fakat ne yapayım kendim kurcaladım ve kendim bozdum,o dediğin sac ile kapatma işini yapan yapsın ama bana uymaz.ben bir başka marka aracın (mercedes-bmw-opel vs vs ) sunroofunu zj ye adapte edebilecegimi tahmin ediyorum ve bu tahminimde de yanılmayacağım,bana bu işi yapan elinde bol miktarda degişik markanın sunroof kasası olan ve bana sabredebilecek kafadan çatlak bir Sunroof cu lazım
    Bununla ilgili bende araştırma işine dahil olacağım ancak projemin bitip sakin kafaya erişmem gerekmekte mutlaka bu işin bi çözümü bulunur diye umut ediyorum 😌

Sent from my iPhone using Tapatalk

Üye ycankes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    02.Kasým.2014
    Nereden
    Karabük,Sivas
    Benim zjnin sunroofuda bazen tam yuvaya oturmuyor veya yuvadan çıkmıyor. Yani açınca tam yerine oturmuyor veya kapali ve yerine tam oturukken yukari açılmıyor. Fitilden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Alıntı Kadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bununla ilgili bende araştırma işine dahil olacağım ancak projemin bitip sakin kafaya erişmem gerekmekte mutlaka bu işin bi çözümü bulunur diye umut ediyorum ������

Kadir araştırmaya katılımın için teşekkür ederim,eminimki uygun bir sunroof bulunacaktır ,eski malzemeleri sök tak yapmak yerine yeni bir sunroof la bu iş çözülür,üstelik piyasada zj sunroofu bulunmadıgındanda çıkmasına dahi asgari ücretli maaşından daha yüksek fiyat çekiyorlar oysaki güncel markalarda daha modern sunroof sistemleri var ve çogunun tavan genişligi zj ile hemen hemen aynı.şayet sunroof kasası ebat olarak uyarsa cam kızaklarıda kenarda ise geriye tek problem camın iniş kalkış mesafesi kalıyorki buda mekanik veya elektronik olarak ayarlanabilir
    Konu y-bsungur tarafından (23.Ekim.2015 Saat 01:29 ) değiştirilmiştir.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Alıntı ycankes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim zjnin sunroofuda bazen tam yuvaya oturmuyor veya yuvadan çıkmıyor. Yani açınca tam yerine oturmuyor veya kapali ve yerine tam oturukken yukari açılmıyor. Fitilden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
    Evet fitilde olabilir yada sunroof yükseklik ayar bozuklugu da olabilir sorun ne olursa olsun en büyük problem yaşa baglı malzeme yorgunlugu ve deformasyon,bu sorun sadece sizin aracınızda degil benim bildiğim pek çok zj nin sunroofunda da farklı farklı da olsa mutlaka bir problem var çogu araç sahibi bunu dillendirmiyor ama işin aslı bu.

Moderator Han Solo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı ycankes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır abi fitilden kaynaklı gibi düşünüyorsun ama değil. ince bir ayar lazım --fine tuning belki 10 dakikada işi bilen bi sunroofcu halledecek onu sen erteleyerek parçaların kasılmasına belki de kırılmasına yol açıyorsun bence..bilen bi ustaya göster mutlaka
    GEZE GEZE BU GEZE-GEN BÄ°TMEZ

tüm videoları 720p veya 1080p olarak seçerek izleyin...

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Kadir araştırmaya katılımın için teşekkür ederim,eminimki uygun bir sunroof bulunacaktır ,eski malzemeleri sök tak yapmak yerine yeni bir sunroof la bu iş çözülür,üstelik piyasada zj sunroofu bulunmadıgındanda çıkmasına dahi asgari ücretli maaşından daha yüksek fiyat çekiyorlar oysaki güncel markalarda daha modern sunroof sistemleri var ve çogunun tavan genişligi zj ile hemen hemen aynı.şayet sunroof kasası ebat olarak uyarsa cam kızaklarıda kenarda ise geriye tek problem camın iniş kalkış mesafesi kalıyorki buda mekanik veya elektronik olarak ayarlanabilir
    Bende benzer şeyleri düşündüm, piyasada değilde kenarda köşede kalan eski zanaatkar ustaları araştırıp tek tek fikirlerini almakta fayda var acele edilmesi durumunda hem boşa masraf hemde zaman kaybı en kötüsü hüsran olabilir diye düşünüyorum...

Ãœyelik tarihi
    31.Mart.2014
    Bununla birlikte İstanbul, Bursa, İzmir gibi illerdeki arkadaşların da yardımıyla çözeriz bence bu 3 ilde de işini iyi bilen ustalar mutlaka vardır diye ümit ediyorum 😀

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    yok tabiiki aceleye gerek yok bu tarz işler ince ince oya gibi işleyerek araştırarak yapılması gereken işlerdir her iki koldan araştırısak mutlaka olumlu bir sonuç alırız,azimli sıçan tahtayı delermiş ata sözü

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    bir sürü araç markası ve modeli var üç aşagı beş yukarı mutlaka kasa ebadı ve cam ayaklarının baglı oldugu kızak genişliği uyan bir yeni sunroof kasası bulunur,zaten ebadı tutturduktan sonrası bence kolay

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    Alıntı Beatrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnan bana, eğer 96 üstü bir Grand Cherokee sahibi olsaydım çoktan iyi bir kaportacıya gider, Sunroof' u iptal eder, saç ile kapatıp mükemmel bir boya atar, tavan döşemesini de değiştirirdim olur biter.

Emin ol yapardım ve herkese de tavsiye ederim.

Maliyeti taş çatlasa 1.000,- Lirayı bulur ama kafan da artık rahat eder.

Şu sunroofların tamiratlarına harcanan paralara emeğe ve zamana bir bak, üstelik eninde sonunda tavan saçı çürümeye mahkum !

Bu arada Sunroof şart mı ?
    abi sunroof şart mı şart değil belki ama bu araçları konforu rahatı keyfi için alıyoruz ve eğer sunroof çaresiz bir hastalığa yakalanmadıysa kanser gibi kesinlikle şart diyorum. o tavanı açınca verdiği özgürlük hissi rüzgarın saçlarının arasına dolması tavandan gökyüzünü görmen egsozun gürültüsünü sunrooftan içeri almak hızlandıkça artan rüzgarın içeriye dolması paha biçilemez. o yüzden üzerinde çalışmalıyız çözüm üretebiliriz. ama kolay değil elbet. ben bütün parçalarını dağıttım biliyorum aslında çok ama çok basit bir mekanizma. tek problem o kanalın içindeki plastiğe benzer parçaların kopyalanması artık günümüzde milimetrik ölçü alıp cnc benzeri makinada parçayı istediğin malzemeden yapan makinalar var yeterki 1 kişi çıkıp parçaların autocad çizimlerini çıkarabilsin. ondan sonrası maliyet değil. autocad çizimlerini çıkarmak cidi maliyet ..o yüzden ben sunrooftan pek vazgeçemem ve sağlam olduğu halde ufak bi takıntıdan amerikadan bir arkadaşıma sipariş verdim çıkma olarak buldu 1 tane ve mart ayı gibi dönerken yanımda getiririm dedi. inşallah sözünde durur. ondan sonra söküp parçalayıp parçaların kopyasını yapmak kolay olabilir elde yedek olduktan sonra. aslında sunroofta tek problem geri hareketli kanalllar içindeki parçalar. bu kanallar sıfır olarak yurtdışında satılıyor sanırım ki bostancıda bi arkadaş istersen 1 ayda gelir diyor. tek tarafın kanalına 900 tl para istiyor. çok abartılı. amerikada çıkması komple sunroofun 400 usd ki 400 usd da iyi para amerika piyasası için.

Ãœyelik tarihi
    03.Mart.2014
    Nereden
    istanbul
    bir sürü araç markası ve modeli var üç aşagı beş yukarı mutlaka kasa ebadı ve cam ayaklarının baglı oldugu kızak genişliği uyan bir yeni sunroof kasası bulunur,zaten ebadı tutturduktan sonrası bence kolay
    maslakta bi sunroof ustası demişti hiç kulağımda çınlıyor. biz zamanında tipo tempra orjinal sunrooflu olanların kızaklarını alır takardık bunlara.. serviste amerikan diye 600 e satılırdı biz 100 tl ye tofaştan alır 600 e satardık demişti. iyi para kazandık o zamanlar dedi bunlardan. lakin üzerine duşmedim zaten fabrika çıkışlı orjinal sunrooflu tipo tempra nerde bulunur çıkması bilmiyorum pek yok piyasada sonradan takılan sunroooflu tipo tempralar var ...varsa eskişehirde bi araştır derim burdan yola çık abi. hatta sahibinden.com ikinci el tipo ilanlarında bazılarını arayıp gitmeye çalıştım o zamanlar ama araç satıldı gitti ben bakana kadar...al sana ipucu

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi sunroof şart mı şart değil belki ama bu araçları konforu rahatı keyfi için alıyoruz ve eğer sunroof çaresiz bir hastalığa yakalanmadıysa kanser gibi kesinlikle şart diyorum. o tavanı açınca verdiği özgürlük hissi rüzgarın saçlarının arasına dolması tavandan gökyüzünü görmen egsozun gürültüsünü sunrooftan içeri almak hızlandıkça artan rüzgarın içeriye dolması paha biçilemez. o yüzden üzerinde çalışmalıyız çözüm üretebiliriz. ama kolay değil elbet. ben bütün parçalarını dağıttım biliyorum aslında çok ama çok basit bir mekanizma. tek problem o kanalın içindeki plastiğe benzer parçaların kopyalanması artık günümüzde milimetrik ölçü alıp cnc benzeri makinada parçayı istediğin malzemeden yapan makinalar var yeterki 1 kişi çıkıp parçaların autocad çizimlerini çıkarabilsin. ondan sonrası maliyet değil. autocad çizimlerini çıkarmak cidi maliyet ..o yüzden ben sunrooftan pek vazgeçemem ve sağlam olduğu halde ufak bi takıntıdan amerikadan bir arkadaşıma sipariş verdim çıkma olarak buldu 1 tane ve mart ayı gibi dönerken yanımda getiririm dedi. inşallah sözünde durur. ondan sonra söküp parçalayıp parçaların kopyasını yapmak kolay olabilir elde yedek olduktan sonra. aslında sunroofta tek problem geri hareketli kanalllar içindeki parçalar. bu kanallar sıfır olarak yurtdışında satılıyor sanırım ki bostancıda bi arkadaş istersen 1 ayda gelir diyor. tek tarafın kanalına 900 tl para istiyor. çok abartılı. amerikada çıkması komple sunroofun 400 usd ki 400 usd da iyi para amerika piyasası için.
    Agzına saglık sunroof ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi .Ergun abimiz alınmasın ama sunroofu olan bir zj nin tavanına sırf sunroofu tam çalışmıyor veya hiç çalışmıyor diye sac kaynatacağima o zj yi satarım daha iyi o arabaya böyle sac mac kaynatarak böyle bir kötülüğü bir zj ye ben asla yapamam. İnanıyorumki bu sorunun çözümü çok zor ve çok uzakta degil kesinlikle,belkide kendi soyundan bir wj den veya bir başka araçtan mutlaka UYGUN BİR DONÖR BULUNARAK BU ORGAN NAKLİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.

Ãœyelik tarihi
    03.Nisan.2014
    Nereden
    EskiÅŸehir
    Alıntı Han Solo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maslakta bi sunroof ustası demişti hiç kulağımda çınlıyor. biz zamanında tipo tempra orjinal sunrooflu olanların kızaklarını alır takardık bunlara.. serviste amerikan diye 600 e satılırdı biz 100 tl ye tofaştan alır 600 e satardık demişti. iyi para kazandık o zamanlar dedi bunlardan. lakin üzerine duşmedim zaten fabrika çıkışlı orjinal sunrooflu tipo tempra nerde bulunur çıkması bilmiyorum pek yok piyasada sonradan takılan sunroooflu tipo tempralar var ...varsa eskişehirde bi araştır derim burdan yola çık abi. hatta sahibinden.com ikinci el tipo ilanlarında bazılarını arayıp gitmeye çalıştım o zamanlar ama araç satıldı gitti ben bakana kadar...al sana ipucu
    Mert benim sunroofun camı ve camı sunroofa bağlayan kızaklar filan saglam sadece kanaldaki bir parça kırık ve saglı sollu kanallardaki bir kaç parçada da deformasyon var o nedenle sunroofu eskisi gibi saglıklı kullamamıyorum problem senin bahsettiğin kanalların içindeki irili ufaklı acayip şekilli bakalit malzemeler var ya işte bütün mesele onların yenilenmesinde,benim düşündüğüm ise biraz daha farklı yeni nesil araçlarda sunroof sistemleri eskiye oranla çok daha modern ve elektronik olmuş durumda bizdeki zj lerde ise bir sürü hareketli mekanik parça var,egerki böyle bir yeni malzemeyi ebat olarak yakalarsam kasaları degiştirmenin zj ye bir zararı olmaz hem daha yeni ve daha modern bir sunroofum olur
    Konu y-bsungur tarafından (23.Ekim.2015 Saat 02:17 ) değiştirilmiştir.

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Ahan da kesin çözüm !

Üye ukymk55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    16.Eylül.2015
    Nereden
    Bursa
    Ergun Abi iyi güzelde. o kaynak dikişini hiç beğenmedim

Ãœyelik tarihi
    04.Mart.2014
    Nereden
    Ä°stanbul
    Alıntı ukymk55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ergun Abi iyi güzelde. o kaynak dikişini hiç beğenmedim
    Kaportacıdan kaportacıya değişir tabi

Üye FuatD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ãœyelik tarihi
    28.Þubat.2015
    Nereden
    Antalya
    Ben de sunroof olması tarafındayım. Önerileri birleştirince şöyle bir şey geldi aklıma; ZJ e uygun ölçüde sunroof aramak yerine Ergun abinin söylediği tadilatın tersi yapılarak da çözülebilir. Örneğin uygun fiyata bir Subaru Forester sunroofu bulundu diyelim iyi bir kaportacıda yuva genişletilir ve o monte edilir

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu