Ömür, verdiğin yol gösterici ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler....

Önce bir Dünya turu ( 2-4 yıl sürebilecek...), ardından da içinde devamlı uzun yıllar yaşam sürdürülebilecek ( 2 kişi) bir teknenin başlıca özellikleri ne olmalıdır. Sen olsan hangi malzemeyi tavsiye edersin ?

6-) Plan satın alıp kendi teknesini inşaa etmek: Türkiye de ve İstanbulda teknesini imal edip bu sekilde kullanan deniz dostlarımız bulunmaktadır.
Dünyada Bruce Roberts design , Dixi design vbg tasarımcıların 1/1 ölçekte 200-500 usd satın alıp CNC texgahında veya dekopajla evimizin bahçesinde lego gibi basit el aletleriyle su kontrası ve elyaf epoxy malzemelerinden kendi teknemizi de imal edebililiriz. ...

Bruce Roberts' in 39 ve 392 çizimleri bir arkadaşımdan aldım, tam detaylı çizimlerde açıkça yapım aşamaları ve kullanılan malzemeler ölçüler v.s görülüyor. Her ne kadar çelik veya alimiinyum olsalar da ufkumu genişletmek için İnceliyorum..., kendisi ile de bayağı konu ile ilgili görüşeceğiz...

Tabiki paralelinde başka bir çok firmaları araştırmaya devam ediyorum.... Yolun çoooook başındayım...

Kendi başımıza yapabilmemiz gerçekten mümkün mü ? Uygun bir çalışma ortamı yaratılıp ( Büyük bir depo veya dükkan gibi kapalı bir yer kiralanıp....) 2-3 yıl içersine yayabileceğim şekilde, elimden gelir inancıyla girişebilmek mümkün mü ? 10-12 m. gibi.... maliyet ne kadar fark eder ? Mesela 50.000,- Euro' ya alınabilecek 2. el 10-12 m. lik bir tekneye karşılık ( mesela 2002 model BAVARIA 40 gibi...) kendimiz yapımına giriştiğimizde en fazla kaça mal edebiliriz ? değer mi ? çok mu riskli ? yoksa 2.nci el araştırmalara devam mı edilmeli... ?

Viideo' da görüldüğü gibi ne kadar realist olabilir ?